Na Tatranskom Oldtimeri sa predstavia aj unikáty

Prehliadka veteránov bude mať zastávky v Ždiari, Poprade a Tatranskej Lomnici.

Tatranský Oldtimer bude najmä o kráse a elegancii. Ilustračná snímka: Martin Mladoň

Ždiar, Poprad a Tatranská Lomnica sa budú môcť už budúcu sobotu nadýchať nielen vône benzínu, ale tak trochu aj atmosféry medzivojnového obdobia. Milovníci starých áut združení vo Veteran Car Clube Tatranský Oldtimer pripravili na sobotu 7. júla tretí ročník zrazu automobilových veteránov pod názvom Tatranský Oldtimer. Organizátorom sa prihlásilo 83 historických vozidiel, väčšina z nich vyrobených do roku 1939. Len zopár áut bude mladších. Vyhliadková jazda sa začne v sobotu o 10.00 h v Tatranskej Lomnici, odkiaľ sa účastníci presunú do Ski Centra Strachan v Ždiari, kde budú asi jednu hodinu. „Odtiaľ sa presúvame cez Tatranskú Kotlinu, Spišskú Belú a Kežmarok do Popradu. Tu prídeme okolo 12.00 h, vozidlá parkujeme na Námestí sv. Egídia. Tu budeme asi 2,5 hodiny,“ uviedol predseda klubu Martin Mladoň.

Tatranský Oldtimer bude najmä o kráse a elegancii. Ilustračná snímka: Martin Mladoň

Zvolia si najkrajšie auto zrazu

Počas výstavy automobilov pripravilo mesto Poprad retro módnu prehliadku Salónu první republiky Brno. Krátko pred 15.00 h sa autá začnú presúvať do parku v Tatranskej Lomnici, kde bude hlavný program celého podujatia, a to Concours d’elegance o Pohár primátora Vysokých Tatier. Concours d’elegance je vlastne súťažou o najkrajšie auto celého podu­jatia. „Samozrejme každé auto je krásne, ale hodnotí sa značka. Sú atraktívnejšie a menej atraktívne značky, hodnotí sa prevedenie renovácie alebo zachovanie originality vozidla, samozrejme, aj sympatickosť a oblečenie posádky,“ dodal Martin Mladoň. Sprievodným programom v Tatranskej Lomnici bude vystúpenie skupiny The Fats Jazz Band z Bratislavy. Jej členovia hrávajú na originálnych hudobných nástrojoch z 20-tych rokov minulého storočia.

Tatranský Oldtimer bude najmä o kráse a elegancii. Ilustračná snímka: Martin Mladoň

Prídu aj unikáty

Hoci ide ešte len o tretí ročník podujatia, organizátorom sa už hlásia samotní majitelia automobilov. Podľa Mladoňa je to aj tým, že podujatie sa koná v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier. Niekoľko zaujímavých kúskov však boli organizátori pozvať osobne. „Budeme tu mať niekoľko zaujímavých vozidiel. Napríklad auto Václava Havla st. Aero 50 alebo Tatru 20, ktorá tu bude mať obnovenú premiéru po 80 rokoch – je to jediný dochovaný exemplár na svete. Budú tu vozidlá Bugatti, Rolls Royce, Buick. Perlička bude auto, ktoré vyhralo najprestížnejšiu súťaž na svete, ide o Hispano Suiza z roku 1939. Je také nádherné, že mne sa zastavil dych, keď som ho videl. Osobne som bol v Dánsku pozvať majiteľa na Tatranský Oldtimer,“ uviedol Mladoň. Chýbať nebudú ani české značky Škoda, Jawa, Praga či Laurin&Klement.
Najstarším dopravným pro­striedkom na podujatí bude motorka Laurin&Klement z roku 1905. Najstaršie auto, ktoré aj bude jazdiť, bude Buick z roku 1908, bude tu tiež Ford T z roku 1911. Všetko budú originály, nie repliky starých automobilov. Samotný Martin Mladoň sa predstaví s autami Tatra a Laurin&Klement. Jazdiť na nich však nebude, keďže bude mať na starosti organizáciu celého podujatia.

Rastislav Ovšonka