Od vzniku Česko-Slovenska rok po roku: 1966

Vlna architektonickej moderny v Tatrách

Vietnamská vojna budila vlnu nevôle nielen vo verejnosti USA, ale presakovala aj do politických kruhov krajiny. V Číne sa začala Maova kultúrna revolúcia, známa najmä besnením „červených gárd“. V ZSSR si na zjazde komunistov upevnil pozíciu L. I. Brežnev. Zjazd KSČ priniesol množstvo fráz bez riešenia ekonomickej krízy. Film dvojice Kadár – Klos Obchod na korze získal Oscara. Národné zhromaždenie ČSSR prijalo Tlačový zákon, ktorým inštitucionalizovalo cenzúru.
Podanie kandidatúry na usporiadanie Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní bolo jedným zo stimulov nebývalej výstavby vo Vysokých Tatrách. Centrom záujmu bolo Štrbské Pleso ako budúce dejisko. Všetkým bolo jasné, že táto osada úplne zmení svoju tvár. V architektonických ateliéroch sa začalo mimoriadne tvorivé obdobie. Akoby o krok vpredu bol Ing. arch. Zdeněk Řihák (18. 2. 1924 – 15. 8. 2006), ktorý ako keby chcel nadviazať na brniansku medzivojnovú funkcionalistickú avantgardu, reprezentovanú najmä Bohuslavom Fuchsom. V jeho skicároch sa rodila a na rysovacích doskách dostávala konečnú podobu stavba, ktorá vzhľadom na štýl pripomínala minulosť veľmi nedávnu – a predsa akoby predbehla dobu. V roku 1966, zatiaľ iba na rysoch a pauzákoch, vznikal hotel Panoráma.
Řihákovi súputníci hovorili, že rád svojimi riešeniami provokoval. Na Panoráme ako keby si vyskúšal mantinely provokácie, Labskou boudou ich potom dorazil. Ako Panoráma rástla, tak sa množili hlasy proti tejto architektúre vo výnimočnom horskom prostredí. Hovorilo sa o brutálnej architektúre, neprijateľnom premietnutí maliarskeho kubizmu do architektúry, ba kým bola zmontovaná len oceľová konštrukcia, pasovali ho niektorí odborníci do konštruktivizmu sovietskeho typu. V každom prípade to bola architektúra v horskom prostredí ojedinelá – a takou aj zostala. Meniace sa pohľady od pyramídy k obrátenej pyramíde, to bolo v horskom prostredí naozaj unikátne riešenie.
Časom verejnosť vzala stavbu na milosť, s odstupom času jej prisúdila aj hodnotu, ktorá jej azda aj patrí. Lenže to od roku zrodu na papieri, teda v roku 1966, museli uplynúť desaťročia. A to už, predsa len menej na očiach, sa v roku 1966 začína stavať Sliezsky dom, ktorý projektoval iný brniansky architekt Ing. arch. Jaromír Sirotek (20. 2. 1921 – 17. 10. 2005). Tu už je verejnosť menej milosrdná.

Mikuláš Argalács

Výstavba hotela Panoráma na Štrbskom Plese. Snímka: archív MA