Predstavujeme vám Krojované nevesty nášho regiónu

V spolupráci s projektom Party v 21. storočí vám Podtatranské noviny prinesú seriál o partách našich neviest. Krojované nevesty sa po New Yorku či Kanade predstavili aj na festivale vo Východnej.

Party na Times Square v new Yorku. Snímka: www.party21art.com

Myšlienka nafotiť party 21. storočia vznikla pred štyrmi rokmi v auguste na festivale Hontianska paráda a zrodila sa, tak ako nemálo plodných nápadov, pri víne. „Moja myšlienka bola zdokumentovať tradičné party a vence u nás na Slovensku. Vychádzali sme z party z Hrušova, to bolo aj naše prvé fotenie,“ povedala Zuzana Senášiová, ktorá s Ľubomírom Sabom tvorí pod značkou LSZ Photography.

Prídu aj do Popradu

Otázkou bolo, ako pritiahnuť nie len folkloristov a etnológov, ale čo najviac ľudí. „Vymysleli sme to tak, že to nie sú len klasické dokumentačné fotografie. Poňali sme party aj umelecky. Rozšírili sme to na celé Slovensko, lebo sme chceli ukázať jeho pestrosť a rozmanitosť. Už máme vyše 40 tradičných párt a vencov a ešte chceme ďalej pokračovať,“ vraví Zuzana Senášiová. Pred štyrmi rokmi fotili s Ľubomírom Sabom v bratislavskom ateliéri takmer každý druhý týždeň. V súčasnosti  to už nie je tak často, navyše, organizátori majú plné ruky práce aj s prezentáciou párt na festivaloch a výstavách. Najbližšie ich uvidíte na folklórnych slávnostiach v Terchovej a na Hontianskej paráde v Hrušove. V septembri sa dokonca chystajú do Popradu s celou výstavou originálnych obrazov na plátne.

Výstavu bannerov Party 21. storočia si pozreli aj návštevníci folklórneho festivalu Východná. Snímka: jat

Hľadajú súzvuk umenia a tradície

Pod Tatrami si tak pozriete party 21. storočia v plnej sile a kráse. „Je to kombinácia viacerých umeleckých smerov – maľby na tvár, fotografie a umeleckej maľby. A hlavne je to aj spojenie viacerých ľudí, každý do toho dáva svoje videnie,“ vraví Zuzana Senášiová.  Na fotení sa zíde tím desiatich ľudí, ktorí spolu tvoria a konzultujú každý krok. Okrem fotografov, maliarky Sarah I. Avni a maliarky na tvár Andrey Ľubockej nechýbajú na fotení ani lokalpatrioti, ktorí obliekajú modelky do kroja.

„Keď sa návrh páči všetkým autorom, až potom sa odobrí.

 

Katarína Chabrečeková
etnologička a konzultantka projektu Party v 21. storočí

Výhrady by podľa etnologičky a konzultantky projektu Kataríny Chabrečekovej nemali mať ani „ortodoxní“ folkloristi. „Máme záštitu Oľgy Danglovej z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied, ktorá sa venuje ornamentom. Konzultujeme s ňou projekt, posielame jej tradičné ornamenty, ktoré nám nafotia ľudia z dediny. Ďalej to pošleme maliarke a face painterom. Oni spravia náčrt, ako by mohol vyzerať obraz a namaľovaná modelka. Keď sa návrh páči všetkým autorom, až potom sa odobrí,“ vysvetľuje Katarína Chabrečeková. Výsledkom sú mnohé zábery z párt všetkých regiónov.

Zajtra vás v Podtatranských novinách čaká parta z Gerlachova, o týždeň to bude ozdoba nevesty z podtatranskej obce Lendak. Snímka: www.lendak.sk

Party a vence fotili samostatne, miesto si našli aj dokumentačné fotografie pred maľbou modelky či videá. Umeleckú časť vyšperkovali do veľkých obrazov na plátne a do budúcna podľa Zuzany Senášiovej uvažujú aj nad knižnou publikáciou.

Naše nevesty už tento týždeň

Už od zajtrajšieho vydania Podtatranských novín vám prinášame letný seriál Krojované nevesty nášho regiónu. Postupne vám predstavíme party v 21. storočí a zajtra začneme s Gerlachovom. Budeme sa rozprávať s etnologičkou, ktorá nám prezradí viac o každej parte. Odhalíme umeleckú krásu obrazov a budeme hľadať aj minulosť každej party. Vedia jej majitelia, koľko neviest už sprevádzala pred oltár? Čítajte Podtatranské noviny už zajtra, v utorok 10. júla.

Predstavíme vám party z týchto obcí:

TATRY Lendak Vikartovce Gerlachov

SPIŠ Letanovce

ZAMAGURIE Vyšné Ružbachy

LIPTOV Liptovská Teplička

HOREHRONIE Šumiac

ŠARIŠ Blažov

*členenie podľa tradičných regiónov Slovenska

Jana Tomalová