Róbert Štefko prišiel do Novej Lesnej behať štvrtýkrát a získal štvrté víťazstvo

Memoriál Jána Stilla v sobotu napísal svoj 19. ročník.

V predvečer Memoriálu Jána Stilla Novolesňania i návštevníci ustanovili nový slovenský rekord v počte športovo založených bubnujúcich ľudí. Svitská Batida ich viedla presne 506. (Snímka: MJS)

Známemu behu z Novej Lesnej na Hrebienok už štyri roky predchádza piatkový Night Run ulicami Novej Lesnej na 5,7 km. Tentoraz ho časom 19:28 min ovládol Bratislavčan Gabriel Švajda: „Absolvoval som tu turistické sústredenie. Bol som tu aj minulý rok, kedy som nočný beh prehral o tri stotiny. Bežal som v rámci prípravy na októbrový maratón. Potrebujem získať silu do nôh, čo sa dá iba tam, kde sú kopce. Páči sa mi tunajšie prostredie, hory a spoznal som tu dobrých ľudí.“ Druhú priečku obsadil Tomáš Gemza zo Štrby a tretiu Spišiak Štefan Sumerling. Zo žien bola časom 23:00 min najrýchlejšia Češka Veronika Siebeltová pred Štrbankou Zuzanou Gejdošovou a Michaelou Širokou.

Štart piatkového Night Runu, ktorý vyhral Gabriel Švajda s číslom 196. (Snímka: MJS)

Okrem Night run-u patril piatok v Novej Lesnej aj bubeníckemu rekordu či krstu knihy Robo Štefko. „Ešte som ju ani neotvoril, niektoré úryvky som autorizoval, ale minimálne polovičku knihy, ktorú tvoria výpovede mojich blízkych ľudí, som ani nevidel. Mal som tu však povinnosti okolo memoriálu, takže ani nebol priestor na to, aby som do knižky nazrel. Má to ešte čas, ale prvé odozvy už mám a ľuďom sa to páči,“ povedal predstaviteľ publikácie Róbert Štefko.

Róbert Štefko (vľavo) aj v 50-tich rokoch potvrdil, že na trati Nová Lesná – Hrebienok je stále najrýchlejší. (Snímka: Milous Chab)

Najlepšie boli legendy

Hlavný program však tvorila 9 730 metrov dlhá trať s prevýšením 533 m z Novej Lesnej na Hrebienok. Tu dominovali nestarnúce legendy Memoriálu Jána Stilla Róbert Štefko žijúci v Prahe a Martinčan Miroslav Vanko. Štefko ešte v roku 2001 stanovil traťový rekord na 34:06 min, no teraz mu na štvrté víťazstvo pri štvrtej účasti stačil aj čas 39:28 min. „Z roka na rok je to ťažšie, pretože tréningu je málo, ale snažím sa zo seba vždy vydať maximum. Bežať proti kopcu je náročné a bolo aj pomerne teplo a bolo strašne cítiť, či som bol v tieni alebo na slnku. Keby bolo chladnejšie, bol by to aj lepší čas, ale ten už pre mňa nehrá žiadnu úlohu. Pretekárska duša však v nás stále je, takže si to nejdeme len tak odbehnúť. S Mirom sme dobrí kamaráti, ale obaja sme si bežali svoje. Už tam nehrá žiadnu rolu nejaká naša rivalita. Miro tu už vyhral šesťkrát, ja teraz štvrtý. Síce nikdy nehovor nikdy, ale už ich asi veľa nepridám, je na čase, aby to prevzali mladší,“ vyjadril sa Róbert Štefko. Za druhým Vankom dobehol Popradčan Jozef Dubašák a až štvrtý bol víťaz kategórie do 39 rokov Gabriel Švajda.

Róbert Štefko na memoriáli ešte nikdy nenašiel premožiteľa. (Snímka: mik)

V podtatranských behoch zvykne medzi ženami kraľovať Tatranka žijúca v Brne Patrícia Puklová, no tentoraz ju časom 47:53 min zdolala Batizovčanka Timea Mihoková z Bežeckého klubu Poprad: „Sú to síce ťažké preteky, ale jedny z mojich najobľúbenejších. Patrične som si to užila, bežalo sa mi veľmi dobre a aj počasie bolo super. Organizácia je super a oplatí sa prísť aj takým, ktorým behanie až tak nejde, ale nasajú tú atmosféru a zašportujú si.“ Treťou ženou, ktorá sa objavila na Hrebienku, bola Danka Hanulová z Liptovských Sliačov.

Patrícia Puklovú (vľavo) premiérovo zdolala Timea Mihoková (v strede). (Snímka: mik)

Návrat Zimmermanna

Na klasickú trať sa postavili aj rýchlochodci s paličkami – nordic walkeri, medzi ktorými bola prvá štandardná dvojica. Prešovčan Jozef Šoltés zdolal Viktora Lapšanského zo Starej Ľubovne a tretí bol Ľubomír Gašpar z HC Tatry. Organizátori premiérovo pripravili aj skrátenú 6,6 km dlhú verziu trate pre tých, ktorí si netrúfli na Hrebienok a skončili už v Starom Smokovci. Časom 28:07 min tu triumfoval úradujúci kráľ Tatier Marián Zimmermann, ktorý sa rozbieha po zranení, pred Ivanom Karkosiakom z AO Tatry a Martinom Lonským z Krompách. Medzi ženami zvíťazila Renáta Grešová, druhá bola Kristína Lengyelová a tretia Gánovčanka Antónia Sulírová.

O prvenstvo sa pod Tatrami medzi nordic walkermi stále bijú Viktor Lapšanský s Jozefom Šoltésom. (Snímka: mik)

Už len jedna zastávka

Memoriál Jána Stilla bol aj 4. kolom série Tatry v pohybe Prestige Tour a pred finále na Podtatranskom polmaratóne 1. septembra v Poprade si favoriti utvrdili svoje pozície. „Z druhého miesta nie som prekvapená, pretože som mala zdravotné problémy. Boli sme na dovolenke v Chorvátsku, kde nebolo dobré počasie a dostala som zápal obličiek. Memoriál je však mojím obľúbeným podujatím, takže som ho nechcela vynechať. Timea bežala veľmi dobre a na mne sa prejavilo, že zdravie nebolo úplne najlepšie. Získala som však body do série, ktorú chcem dokončiť, takže dúfam, že do polmaratónu sa dám dokopy, aj keď ma o dva týždne čakajú iné náročné preteky,“ vysvetlila Patrícia Puklová a slovo dostal aj Jozef Dubašák: „Vidno, že Robo Štefko s Mirom Vankom sú veľké legendy. Kopce trénujem aj na behy po rovine, takže silu v nohách mám. Potešilo ma aj tretie miesto, pretože pretekári, s ktorými sa naháňam o víťazstvo v sérii, boli ďaleko za mnou, takže to ide pre mňa dobrým smerom.“

Aj kvôli kamarátovi Štefkovi začal Peter Hritz organizovať Memoriál Jána Stilla. (Snímka: Milous Chab)

Preteky vypredali

„V piatok sme prekonali rekord v počte športovo založených bubeníkov, ktorých bolo 506. Do života sme uviedli knihu Robo Štefko, ktorý zabehol na niekoľkých tratiach historické časy v rámci Československa. Night Run mal vynikajúcu atmosféru. Prišliel aj paralympijský tím na čele s Heňou Farkašovou, bol tu aj Igor Kováč, Robo Štefko i ďalšia bežecká legenda Jožko Plachý. V sobotu sa nám podarilo prekonať účastnícky rekord, keď sme memoriál vypredali. Zúčastnilo sa ho 400 pretekárov, 150 sme mali v detských kategóriách a 129 seniorov absolvovalo prechádzku, takže sa blížime k číslu 700. K jubilejnému 20. ročníku určite vyjde publikácia a chce­me naň pozvať všetkých doterajších víťazov. Samozrejme, vrátane Roba Štefka, ktorému je to šité na mieru. Napriek tomu, že už má 50 rokov, predviedol fantastický výkon a možno aj kvôli tomuto človeku som začal organizovať tento memoriál,“ vyjadril sa predseda organizačného výboru Peter Hritz.