Skok do vody mu nevyšiel, potreboval pomoc

Záchranári ratovali aj turistku po zásahu bleskom.

Ilustračná snímka: HZS

Súčasné letné počasie je typické svojimi popoludňajšími búrkami, ktoré dokážu prekvapiť turistov na horách. Na niečo také sa asi nedá pripraviť, oveľa podivuhodnejšie je, keď sa turista rozhodne vykúpať v Dunajci na jednom z najexponovanejších miest – Jánošíkovom skoku. Aj uplynulý víkend bol v našich horách rušný, našťastie sa zaobišiel bez smrteľných úrazov, no v pondelok sa to zmenilo. Vo Vysokých Tatrách v Medenej dolinke zahynul český horolezec. Osudnými sa mu stali padajúce skaly.

Nevybral si správne miesto na kúpanie

Pestrý víkend majú za sebou záchranári Horskej záchrannej služby. Už v piatok podvečer zasahovali v Belianskych Tatrách. Pomoc tu potrebovala 65-ročná slovenská turistka, ktorá si pri páde na turistickom chodníku pod Chatou Plesnivec poranila ruku. Na pomoc jej prišli záchranári z Oblastného strediska Vysoké Tatry. Tí zranenú ženu na mieste ošetrili a následne ju dolinou Siedmich prameňov transportovali do údolia. V Tatranskej Kotline pacientku odovzdali privolanej posádke Rýchlej zdravotníckej pomoci, ktorá ju previezla do nemocnice na ďalšie ošetrenie. Horskí záchranári zasahovali v sobotu v Pieninách. Pri skoku do Dunajca v mieste nazývanom Jánošíkov skok sa zranil 52-ročný Slovák. Muž si pri skoku pravdepodobne poranil krčnú chrbticu. Z rieky mu pomohli dostať sa na breh náhodní okoloidúci, ktorí mu aj privolali pomoc na linke 112. Horskí záchranári zraneného muža ošetrili a transportovali ho k prístupovej ceste kde ho odovzdali privolanej posádke Rýchlej zdravotnej pomoci.

Rieka Dunajec v Pieninách. Ilustračná snímka: rov

Na Bystrej ju trafil blesk

Nepríjemnú skúsenosť má za sebou iná slovenská turistka. V sobotu popoludní ju na vrchole Bystrá v Západných Tatrách zasiahol blesk. Žena bola krátkodobo v bezvedomí a v priebehu tiesňového volania začala získavať vedomie. Horskí záchranári požiadali o súčinnosť leteckých záchranárov, ktorí zobrali na palubu vrtuľníka aj jedného horského záchranára zo Starého Smokovca a spoločne smerovali zranenej na pomoc. Po vysadení horského záchranára a lekárky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby zranenej poskytli prvú pomoc. Ženu spolu s lekárkou evakuovali pomocou palubného navijaka priamo z miesta vrtuľníkom na ďalšie ošetrenie do popradskej nemocnice.
Nezaháľali ani horskí záchranári v Slovenskom raji. V sobotu tu potrebovala pomoc 35-ročná česká turistka, ktorá si na turistickom chodníku pod Čertovou sihoťou poranila nohu v oblasti členka. Záchranári ju po príchode na mieste ošetrili a pomocou nosidiel ju transportovali cez Prielom Hornádu na Čingov. Následne ju horskí záchranári previezli na ďalšie ošetrenie do nemocnice v Spišskej Novej Vsi.

(red)