V Červenom Kláštore otvoria Cypriánovu prírodnú lekáreň

V kláštore kartuziánov plánujú od roku 2020 v prírodnej lekárni predávať čaje, tinktúry či masti. Nezisková organizácia Cyprián si už školí svojich bylinkárov.

Kláštor kartuziánov. Snímka: jat

Cypriánová lekáreň spadá do zámeru obnovy národnej kultúrnej pamiatky Kláštora kartuziánov. Nezisková organizácia Cyprián, ktorá spravuje kláštor, plánuje lekáreň „oživiť“ v troch podobách. Prvú už má za sebou, ide o obnovu políčok v areáli kláštora, kde pestujú bylinky. Na druhom bode Cyprián n. o. pracoval aj v piatok a sobotu 29. a 30. júna na bylinkárskom kurze. Tretia etapa bude samotné zriadenie prírodnej lekárne.

Radili, ako najlepšie zužitkujete byliny

Počas dvojdňového kurzu S Cypriánom späť k bylinkám sa účastníci dozvedeli, ako pestovať a spracovávať bylinky, vyrábať čaj alebo tinktúru. Vypočuli si, aké liečivé účinky majú jednotlivé byliny, takisto poznávali bylinky priamo v teréne a v sobotu ich čakala exkurzia do spoločnosti Agrokarpaty Plavnica, ktorá je najväčším výrobcom čajov v regióne.

Záhrady v areáli Červeného kláštora neposkytnú dostatok bylín pre prírodnú lekáreň. Snímka: jat

„Chceli by sme vykupovať bylinky z nášho regiónu. Tiež ich spracovávať a predávať. Ak by sme to robili vo veľkom, byliniek nám bude treba čo najviac, lebo naše záhradky  nám nepokrývajú naše možnosti. Výkup bylín by mal byť podmienený účasťou na kurze. Tým, že sa ľudia zúčastnili, dostali informácie, ako bylinku vysušiť a ošetriť, aby nestratila hodnotu,“ povedala odborná pracovníčka Cyprián, n. o. Marcela Palubová.

Otvárajú na výročie kláštora

Podľa riaditeľa múzea Milana Gacíka sa chcú v kláštore vrátiť k tomu, čo robil fráter Cyprián. „Chodil po okolí kláštora, v Zamagurí, ale aj po dedinách a ďalej po Tatrách. Poznával, zberal a spracovával byliny. K tomuto sme teraz mali už druhý kurz, na prvom v roku 2013 bolo 22 ľudí, teraz 35. Byliny, ktoré dopestujú v kláštore, alebo vykúpia od zaškolených ľudí, budú sušiť v podkroví jedného objektu v kláštore. V tom istom objekte by sme mali aj výrobňu. Tam by sme spracovávali bylinné zmesi, máme aj asi 15 starých receptov na tinktúry,“ povedal Milan Gacík.

Expozícia sušenia bylín v Červenom kláštore. Snímka: jat

Nábytok lekárne chcú zariadiť podľa vzoru kláštornej lekárne z 18. storočia. Návštevníci múzea si budú môcť zakúpiť prírodné produkty, pozrieť si výrobu bylín, čajov a tinktúr a dokonca si budú môcť aj vyrobiť vlastný produkt. Pri projekte obnovy lekárenskej tradície si chce Cyprián n. o. pomôcť z nórskych fondov. „Nórom sa tento projekt veľmi páčil, ale ak by sme aj neboli podporení, tak to budeme robiť aj tak z vlastných peňazí. Malo by to byť cez 50-tisíc eur, z toho 30- tisíc eur by malo ísť na výrobné technológie vrátane chladničiek, meračov, misiek,“ vraví M. Gacík. Lekáreň aj so všetkým by chceli otvoriť v roku 2020, keď bude 700. výročie od udelenia súhlasu na výstavbu Kláštora kartuziánov.

Tipy z kurzu S Cypriánom späť k bylinkám

Bylinky by sa podľa lektorov kurzu Márie a Štefana Dankovcov mali zbierať len tie, ktoré človek pozná. Bylinky sa umývať nemajú, a aj preto ich treba zbierať tam, kde nie je znečistené prostredie a kde sa nepasie dobytok. Nezabudnite si pribaliť ostrý nôž alebo nožnice, aby ste nepoškodili koreň a dopriali tie isté bylinky aj ďalším ľuďom. Lektori neodporúčajú sušiť ich napríklad v sušičke na ovocie. „Radšej niekde na pôjde, v malých zväzočkoch, na sitách, tam, kde je vetranie, prirodzene teplý vzduch a pohyb vzduchu,“ vysvetľuje Mária Danková.

Na kurze sa účastníci dozvedeli, ako spracovávať bylinky. Snímka: jat

Prezentácie z kurzu si môžete pozrieť na webových stránkach Múzea Červený kláštor a MAS Tatry-Pieniny LAG. Recept pre tých, ktorí sa cítia unavení, vyhorení z práce či trpia miernymi depresiami, dal účastník kurzu, praktický lekár na dôchodku Anton Kaňa. Podľa jeho slov sa netreba spoliehať len na „chémiu“, v prírode nájdeme prirodzené lieky. „Medzi ne by som v prvom rade zaradil ľubovník bodkovaný, potom medovku. Hlavne ľubovník bodkovaný pri miernom stupni depresie nahradí všetky tabletky, ktoré vyvolávajú závislosť. Večer stačí čaj z ľubovníka a medovky, človek dobré spí a po niekoľkých týždňoch sa jeho stav zlepší,“ odporúča Anton Kaňa.

Jana TOMALOVÁ