Editorial: Konečne niekto využil veľký mostík a Horal po rokoch vtesnali do jedného dňa

Každého športového priaznivca, dúfam, potešila fotka na prvej strane i titulok článku. Ja som veľkým fanúšikom skokov na lyžiach, takže vedomie, že mostíky na Štrbskom Plese nikto nevyužíva, ma nenapĺňa radosťou. Do stredného sa aj investovalo a dá sa na ňom skákať aj súťažne, ale… Veľký je už úplne pasé a nepomohla by mu zrejme ani rekonštrukcia. Konečne sa však po 14 rokoch niečo dialo aj na ňom. Na Slovensko totiž premiérovo zavítala bežecká séria Red Bull 400. Trať má síce iba 400 metrov, ale rozhodne nečakajte žiadne súboje šprintérov o stotiny sekundy. Pretekári sa totiž museli miestami šplhať nahor skokanským mostíkom. Veľký rešpekt si zaslúžia najmä hasiči, ktorí toto „šialenstvo“ absolvovali v kompletnom výstroji. Toto podujatie bolo, podobne ako napríklad Jánske Blato, určite zaujímavým osviežením kalendára podtatranských behov.

V rovnaký deň sa konal aj cyklistický Škoda Horal MTB maratón. Tradičné cyklistické podujatie so zázemím vo Svite nebolo po minulom roku, keď si víťazi odnášali tituly majstrov Európy, až také pompézne, no určite splnilo účel. Každý rok sa vo vyjadreniach spomína najmä Kráľova hoľa, ktorá býva pre každého obrovskou výzvou. Silná búrka a blesky by však priveľmi ohrozovali pretekárov, takže sa táto pasáž musela premiérovo vyškrtnúť. Organizátori sa navyše rozhodli zmeniť aj zaužívaný trojdňový koncept, čo kvitujem. Veď už minulý ročník ukázal, že trate od Dejzi po Krejzi sa oranizačne zvládajú zastrešiť aj v rámci jedného dňa. Vtedy sa v piatok v Poprade konal Eliminator a trasy sa využili na európsky šampio­nát. Pretekanie iba v sobotu šetrí čas aj peniaze, takže správny krok. Riaditeľ podujatia naznačil, že do budúcnosti sa môže zmeniť aj celý koncept, takže som zvedavý, čo organizátori nachystajú na jubilejný 20. ročník.

Naplno sa už rozbehli futbalové súťaže vrátane Slovenského pohára, kde už máme iba dvoch zástupcov. Popradčania síce v stredu naložili Starej Ľubovni, ale v II. lige veľkú radosť fanúšikom nerobia. Ja sa však už dnes  môžem konečne tešiť po pár mesiacoch aj na hokej. „Kamzíci“ už majú za sebou prvé dva zápasy, ale doteraz nemohli pre rekonštrukciu ľadovej plochy hrať doma.

Michal KLEIN