Horskí cyklisti museli Kráľovu hoľu pre nepriaznivé počasie tentoraz vynechať

Škoda Horal MTB maratón napísal v sobotu 19. ročník.

Víťaz na trati Krejzi Martin Kostelničák. (Snímky: mik)

Svitské preteky minulé leto oslávili „dopelosť“ v pozícii európskeho šampionátu v horskom cyklomaratóne. Teraz sa už všetko vrátilo takmer do štandardných koľají s tým rozdielom, že podujatie bolo jednodňové. „Trojdňovú Horal Tour sme robili opakovane asi päť rokov, ale nemalo to ekonomické opodstatnenie. Nedostali sme sa totiž cez stovku účastníkov, takže sme to nezachránili ani na štartovnom a nezachránili nás ani sponzori. Bolo to finančne nesmierne náročné, ale veľmi veľa síl do toho museli vložiť aj organizátori. Dalo by sa to udržať možno pri dvojnásobnej účasti. Takto v jeden deň sa to dá zvládať, až na to, že tých 136 km je strašne veľa. Bežne to organizátori riešia okruhom, ktorý sa ide dvakrát a organizačne je to o 50 percent jednoduchšie. Toto však nie je pre nás a nechceme ísť týmto smerom. Vymysleli sme si to sami a musíme si to aj zjesť,“ ozrejmil riaditeľ Horal-u Ivan Zima.

Prišiel aj Ondrej Glajza

Cyklisti si ako obvykle mohli vybrať niekoľko trás. Najkratšou traťou bola Dejzi, určená pre rodiča s dieťaťom, kde po 17 km zvíťazili Prievidžania Jakub Beriac s Ivanom Mišejem. Hlavne pre chlapcov a dievčatá v mládežníckych kategóriách bola 28-kilometrová trasaÍzy, kde bol najrýchlejší iba 15-ročný Bratislavčan Matúš Koreň. Pretekári, ktorí majú s horskou cyklistikou viac skúseností sa dali na Senzi, ktorá merala 43 km. Pod hranicu dvoch hodín sa dostali iba dvaja muži. Vyhral Vladimír Hojdík z PROefekt team-u Lošonec a popradský rodák Ondrej Glajza ml., ktorý háji farby TJ AutoŠkoda Mladá Boleslav skončil druhý. Najlepšou zo žien bola Ukrajinka Kateryna Kudaševa.

Kubiš si teraz netrúfol

Druhou najdlhšou traťou bola 78-kilometrová Lejzi, kde za čas 3.38 h patrí prvenstvo Andrejovi Kubišovi: „Doteraz som vždy jazdil najdlhšiu trať a túto som šiel iba raz. Dá sa však dosť dobre potrápiť aj tu. Pre mňa sú vždy náročné dlhé stúpania. Počasie mi neprekáža, veď som z hôr od Detvy. Vôbec som neveril, že skončím prvý, pretože chlapci tam išli veľmi dobre, ušli mi a jazdil som na štvrtom mieste. Pomaličky som sa však predieral dopredu a chvíľu sme sa s jedným Čechom striedali na prvej priečke. Asi päť kilometrov pred cieľom som trochu zrýchlil a nedokázal sa so mnou udržať.“ Janelle Uibokand vyhrala medzi ženami.

Kostelničákovo víťazstvo

Najväčšou výzvou býva trať Krejzi na 134 km, kde cyklisti stúpajú aj na Kráľovu hoľu. Tentoraz však neprialo počasie, takže tento úsek museli organizátori vyškrtnúť. „Stále máme pripravenú jednu zmenu, ktorou je vrchol Kráľovej hole. Cyklisti tam idú päť kilometrov hore aj dolu po rovnakej ceste a horská služba sa podľa situácie rozhodne. Je to dosť vysoko, hore už nie je les, takže počasie má veľký vplyv. Veľkú rolu zohráva sila vetra, teplota i dážď. Teraz tam bola búrka s bleskami, takže sme to prvýkrát v histórii skrátili. Trať Krejzi mala nakoniec o 10 kilometrov menej, teda „iba“ 124,“ vysvetlil Ivan Zima. Triumf z minulého roka obhajoval Čech Karel Hartl, no nakoniec nestačil na čas 6.07:10 h majstra Slovenska Martina Kostelničáka z Bratislavy: „Takúto dĺžku pretekov som na horskom bicykli ešte nešiel a mal som premiéru aj na tomto podujatí. Pretekali sme vyše šesť hodín a vtedy je už jedno, či sa ide do kopca alebo po rovine. Počasie bolo nevyspytateľné. Hore bolo chladno a keďže sme boli mokrí od dažďa, tak nás klepalo od zimy, že sme mali problém sa vôbec držať na bicykli, no v cieli už bolo príjemne teplo. Išli sme dvaja s Karlom Hartlom a na stom kilometri som začínal cítiť, že ma bolí celé telo. Karel mi trošku odskočil, tak som si myslel, že si pôjdem iba pre druhé miesto, ale pár kilometrov pred cieľom som ho zbadal pred sebou. Dal som do toho všetko, aby som ho dostihol, jemu už tiež dochádzali sily, tak sme sa pobili o prvenstvo v záverečnej technickej pasáži, kde som mal prevahu.“ Obrovský rešpekt za odvahu a úspešné dorazenie do cieľa patrí aj dvom ženám na hlavnej trati Zuzane Palúchovej z ŠK Slovan Donovaly a Češke Milene Vodehnalovej.

Slová riaditeľa

„Prihlásených sme mali 760 cyklistov, ale na štart sa postavilo len 650. Vyše stovka to vzdala ešte pred štartom, pretože to ráno nevyzeralo veľmi dobre a husto pršalo. Zúčastnili sa pretekári zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, ale aj Poľska, Ukrajiny, Estónska, Litvy, Lotyšska, Rakúska, boli aj nejakí Slovinci a tuším Taliani. Začiatok najdlhšej trate mali neuveriteľne rýchly.  Keďže počítame s tým, že najlepší dosahujú priemer okolo 20 km/h, mali byť vo Vikartovciach o hodinu, no oni prišli za 45 minút. Spomalili až na 35. kilometri pri Smrečinách, kde už vošli do búrky a v cieli boli v očakávanom čase,“ hodnotil podujatie Ivan Zima, ktorý sa už zamýšľa nad jubilejným 20. ročníkom: „Potrebujeme nejakú múzu, pretože doterajším vrcholom bol európsky šampionát a teraz to bol opäť náš štandard. Potrebujeme sa opäť nakopnúť. Ja už mám niečo v hlave a uvidíme, ako sa dohodneme s kolegami. Možnože úplne zmeníme koncept, ale viac neprezradím, lebo sami nevieme, či to prijmeme.“

Michal KLEIN