„Kamzíci“ leteli za „diablami“ do Walesu

Hokejisti spod Tatier minulý týždeň odohrali tri duely.

Popradčania budú počas leta využívať netradičné šedé dresy. (Snímka: mik)

Pre rekonštrukciu ľadovej plochy na popradskom „zimáku“ začali „kamzíci“ prípravu na ľade v Spišskej Novej Vsi a prvé dva zápasy odohrali u súperov. Havířovu podľahli po samostatných nájazdoch, no vo Zvolene im táto lotéria vyšla lepšie ako súperovi. V utorok 14. augusta však už konečne vykorčuľovali na ľad v Poprade a v ten večer mali odvetu s Havířovom. Domáci nastúpili v netradičných šedých dresoch, ktoré využijú v príprave, na Višegrád Cup-e i Tatranskom pohári. Novinka im však šťastie nepriniesla a zástupcovi druhej navyššej českej súťaže podľahli 1:3. Skóre otvoril v druhej tretine Hilšer, no z individuálneho prieniku po pravom krídle perfektne namieril Svitana. V treťom dejstve poslal Havířov do vedenia Bednář a triumf hostí uzavrel pri Takáčovom vylúčení Veselý.

Proti Havířovu sa z Popradčanov strelecky presadil len Patrik Svitana (vľavo). (Snímka: mik)

Taktiku cvičiť nestihli

„Konečne je Spišská Nová Ves za nami. Každodenné cestovanie hore-dole nebolo príjemné a nemali sme ani toľko ľadu, ako by sme chceli. Chvalabohu, už sme doma. K zápasu sme pristúpili celkom dobre, no, bohužiaľ, nedopadlo to pre nás dobre. Je to však iba príprava a aspoň vidíme, že máme pred sebou ešte veľa roboty. Zároveň sme mali veľa vylúčení a musíme to skresať. Veď sme začali hneď štyrmi minútami v oslabení, čo sa odzrkadlí ku koncu, keď chceme niečo robiť s výsledkom a sily chýbajú. Určite sme chceli vyhrať. Musíme nájsť víťaznú mentalitu a mať v hlavách, že ideme vyhrať každý zápas. Niekedy netreba hrať najkrajší hokej, no hlavne nech je účelný. Tréneri hľadajú ideálne kombinácie v zostave. Ideme krok za krokom. Postupne sa budeme zlepšovať a verím, že v apríli budeme hrať najlepšie,“ hodnotil stretnutie Samuel Takáč a vyjadril sa aj nový tréner HK Poprad Roman Stantien: „Bolo to také ubojované na obe strany. Vidno, že väčšinu vecí ešte nemáme natrénovanú a bolo to skôr živelnejšie. Zatiaľ sme sa nezameriavali na taktické veci, akurát na prechod bez tlaku z obranného pásma. Sústredili sme sa viac na záťaž, takže chalani majú toho dosť. Do začiatku súťaže však ostáva dosť času, takže to doženieme. Takmer polovicu prvej tretiny sme hrali v oslabení, boli sme nedisciplinovaní a dnes sa všetko píska. Sú tam navyše aj nejaké nové pravidlá, ktoré sme si ešte neprebrali. Chlapci si na to musia zvyknúť. Stále nie sme dostatočne dôrazní okolo súperovej brány. Šance si síce vytvoríme, ale finálna fáza zlyháva.“

Pri Kováčovej absencii si užíva množstvo priestoru v bráne Tomáš Vošvrda. (Snímka: mik)

Proti „diablom“

Podtatrancov cez víkend čakal dvojzápas vo Walese proti miestnym Cardiff Devils, ktorý hráva v najvyššej britskej súťaži. V sobotu viedli domáci vďaka gólom Heddena, Martina a Ulmera už 3:0, no „kamzíci“ sa nevzdali a Zagrapan s Dávidom Bondrom skorigovali aspoň na 3:2. Nedeľná odveta sa skončila opäť o gól, no tentoraz sa z víťazstva 4:5 tešili Popradčania.  Na „diablov“ vybehli zostra, keď sa v prvej dvadsaťminútovke presadili trikrát za sebou. Za hostí dvakrát skóroval Takáč a tiež aj Petran, Heizer či fínsky bek Erving. Za Cardiff dokázal Dixon znížiť na 1:3 a v záverečnom dejstve vykresali nádej na zvrat Martin s Richardsonom, no domáci už vyrovnať nedokázali.

Roman Stantien. (Snímka: mik)

Taktovku prevzal Stantien

Po minulej sezóne sa tréner „kamzíkov“ Marcel Ozimák rozhodol ukončiť svoje pôsobenie pod Tatrami, no vedenie rýchlo našlo náhradu. Prišiel Roman Stantien, ktorý za Poprad v minulosti aj hrával. V spolupráci s vedením klubu postupne formovali káder, s tímom absolvoval letnú prípravu a teraz to bude hlavne o samotnej hre. „Vidieť, že skúsení chalani si udržali výkonnosť, no na druhú stranu tí noví sa nepresadzujú tak, ako by sme si predstavovali. Myslím si, že o štyri týždne to už bude v poriadku. Na taktické veci máme ešte čas. Niečo ako stredné pásmo, útočné pod tlakom, presilovky, oslabovky sme vôbec neriešili,“ vysvetlil Stantien, ktorý očakáva viac najmä od mladíkov: „S kádrom som spokojný. Niektorých chlapcov som poznal, ďalších spoznávam aj teraz. Je potrebné poznať aj povahu chlapcov, vedieť, čo na ktorého platí. Na jedného treba bič, iného skôr pochváliť. Starší boli celkom slušne pripravení, ale zase niektorí z juniorky nie. Počas dvoch mesiacov však už na seba niečo nabrali, ale stále je vidieť rozdiel. V zápasoch dostávajú dosť priestoru, ale také minizápasy prehrávajú, čo niečo naznačuje. Už sa stáva pravidlom, že keď sú na ľade, tak inkasujeme. Na to, že bojujú o miesta, by to malo byť lepšie. Na druhú stranu však chápem, že prechod z juniorského do mužského hokeja je ťažký.“

Samuel Takáč. (Snímka: mik)

Návraty pod Tatry

Mužstvo sa oproti minulej sezóne síce zmenilo, ale kostra ostala pohromade. Šancu by mala dostať minimálne šestica mladíkov a gro tímu tvorí desiatka známych tvárí z predošlej sezóny. Samozrejme, prišli aj noví hokejisti, ale i takí ako Ťavoda, Koyš, Macík, Paukovček, Zagrapan či Takáč, ktorých si fanúšikovia pamätajú z pôsobenia v Poprade v nedávnej minulosti. „Doma je doma a potreboval som už novú motiváciu po troch rokoch v zahraničí a prišiel som si pre úspech – teda vyhrať ligu. Vo Francúzsku som mal nejaké úlohy, možno tu dostanem iné. Samozrejme, chcem potiahnuť celý tím, ale najdôležitejšie sú víťazstvá. Tam sa mi podarilo vyhrať kanadské bodovanie, ale vtedy z toho nebol žiaden pohár. Nebolo to teda pre mňa také zaujímavé. Každý klub chce predsa víťazné typy, takže nejde o to, či nazbieram veľa bodov, ale aby sme vyhrávali. Od zahraničných trénerov som sa niečo naučil a už sa snažím niektoré veci vysvetliť mladším,“ povedal na margo svojho návratu do materského klubu Samuel Takáč.

Michal KLEIN