- Podtatranské noviny - http://www.podtatranske-noviny.sk -

Krátke správy z regiónu – 33. týždeň

Seniori, pozor na tragické správy

Polícia opätovne vyzýva seniorov, aby boli ostražití. Neustále pokračujú telefonáty, kde starších ľudí kontaktujú cudzie osoby ako príbuzní a žiadajú požičať peniaze na rôzne účely. Tiež ich kontaktujú ako zdravotné sestry či lekári so správou, že príbuzný mal vážnu nehodu a nemôže prísť k telefónu. Pod vplyvom emotívnych príbehov sa od seniorov snažia vymámiť peniaze. Tiež sa ich pýtajú, či sú doma sami. Polícia odporúča, aby si seniori overili u ďalších príbuzných, či je správa pravdivá.

Okres Kežmarok má byť „zelenší“

Mestá Kežmarok, Spišská Belá a Spišská Stará Ves podali projekty na vypracovanie a implementáciu regionálnej energetickej stratégie. Cieľom je skvalitniť životné prostredie – znížiť emisie skleníkových plynov a šetriť verejné a súkromné financie. Niektoré opatrenia zabezpečia pre samosprávy príjmy z využívania obnoviteľných zdrojov. Projekt je súčasťou aktivít Akčného plánu okresu Kežmarok, plánovaná energetická stratégia by mala priniesť aj nové pracovné príležitosti.

Povodne napáchali miliónové škody. Snímka: ŠL TANAP

Slováci čistia Bielu vodu

Štátne lesy TANAP-u likvidujú škody, ktoré po sebe zanechali júlové prívalové dažde. Niekoľko pracovných skupín čistí vodné toky od nánosov a popadaných stromov. Pracuje sa aj v koryte potoka Biela voda, ten je hraničným tokom medzi Slovenskom a Poľskom. Podľa riaditeľa TANAP-u Pavla Fabiana práve drevná hmota ponechaná vo vodných tokoch prispela k rozsiahlym materiálnym škodám v Tatrách. Na poľskej strane potok nečistia, situáciu zatiaľ nechávajú bez ľudského zásahu.

Pieseň na počesť vzájomnosti

Kapela The Colt zo Spišskej Novej Vsi predstavila s českou hudobnou skupinou Gympleři spoločnú pieseň. Na festivale Starý dobrý western vo Vsetíne – Bystřičke uviedli 4. augusta česko-slovenskú pieseň Neskrotná, ktorá odznela aj na tohtoročnom Spišskom trhu. „Aj hudobníci si môžu pripomínať sté výročie česko-slovenskej vzájomnosti v podobe spoločného štátu. S Gympleřmi sa poznáme veľa rokov a už dlhšie sme chceli vytvoriť spoločnú pieseň,“ prezradil slovenský spevák Jozef Valkoššák.

Pripomenú si okupáciu v roku 1968

V Poprade si v utorok 21. augusta zaspomínajú na okupáciu Československa, od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy uplynie v tento deň 50 rokov. Pietny akt sa začne na Námestí svätého Egídia o 14.00 h, jeho súčasťou budú aj štatistiky obetí na Slovensku. Spomienku organizuje Svetové združenie bývalých politických väzňov.

Tank pod Kostolom sv. Egídia v Poprade v auguste ´68. Snímka: neznámy autor

Poliak neprežil pád z Kolovej veže

Ešte minulú nedeľu požiadala horských záchranárov o pomoc manželka 39-ročného poľského sprievodcu, ktorý sa nevrátil zo sobotňajšej túry. Muž mal ísť na túru na Kolový štít. Neskôr sa však už neozval a jeho auto zostalo zaparkované v Tatranskej Javorine. Nezvestného lokalizovali pomocou vrtuľníka až v pondelok pod Veľkou Kolovou vežou bez známok života. Mužovi sa stal osudným asi stometrový pád v exponovanom teréne. Telo transportovali záchranári do Ždiaru, kde ho odovzdali polícii.

Primátorom chce byť aj Igor Wzoš

Ďalším kandidátom, ktorý oznámil kandidatúru na primátora mesta Poprad, je Igor Wzoš. Ten od posledných komunálnych volieb v roku 2014 až do konca júla tohto roku pôsobil ako viceprimátor. Súčasný primátor Jozef Švagerko ho odvolal z funkcie po tom, čo mu oznámil zámer kandidovať na funkciu primátora v nadchádzajúcich komunálnych voľbách, ktoré budú 10. novembra. Poslancom mestského zastupiteľstva je už druhé volebné obdobie a druhé volebné obdobie je aj poslancom Zastupiteľstva PSK.

Navrhnite nominantov na Ceny PSK

Do 30. septembra môže verejnosť nominovať osobnosti a kolektívy na Cenu Prešovského samosprávneho kraja. V nominácii je potrebné uviesť meno navrhovaného laureáta a krátke zdôvodnenie, prečo by mal cenu získať. Návrhy môže poslať ktorýkoľvek občan na adresu: Úrad PSK, Námestie mieru 2, 080 01 Prešov. Laureátov schvaľuje krajské zastupiteľstvo na základe odporúčania osobitnej komisie. Slávnostný galaprogram sa uskutoční tradične v decembri na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského.

Cenu predsedu Prešovského samosprávneho kraja si vlani prevzala aj historička Nora Baráthová. Snímka: PSK

Pri Jakubianke otvorili pieskovú pláž

Vo štvrtok otvorili v Starej Ľubovni pieskovú pláž pri potoku Jakubianka. Ide o súkromnú aktivitu miestneho podnikateľa. Pláž s rozmermi 36 krát 18 metrov vznikla na mestskom pozemku a je prístupná verejnosti. Na pláž doviezli 270 ton šaštínskeho piesku a vysadili palmy. Súčasťou novej oddychovej zóny v Starej Ľubovni sú priestory pre plážové športy. Celodenný oddych, vrátane ležadla, na pieskovej pláži pri Jakubianke stojí jedno euro. Priplatiť si treba za využívanie ihriska.

Zídu sa levočskí poslanci

Vo štvrtok 16. augusta sa zídu poslanci Mestského zastupiteľstva v Levoči. Rokovať budú o novej investičnej akcii – miestna komunikácia Ruskinovská ulica a tiež o skvalitnení vozidlového parku autobusovej dopravy v meste. Začiatok rokovania v zasadačke mestského úradu je o 14.00 h. Zasadnutie mestského zastupiteľstva je verejné.