Krátke správy z regiónu – 34. týždeň

Nehodu neprežili dvaja chlapci

Život dvoch chlapcov vo veku 15 a 17 rokov si vyžiadala v stredu večer dopravná nehoda medzi Spišskou Belou a Bušovcami. Vo vozidle sedeli spolu štyria ľudia vo veku od 15 do 19 rokov. Vodičom bol 19-ročný muž z obce Ihľany, ktorý zrejme nezvládol predbiehanie na klesajúcom úseku cesty. Auto vrazilo do stromu a následne do zvodidiel, následkom čoho sa rozpolilo. Obaja chlapci boli na mieste mŕtvi. Vodič utrpel len ľahké zranenia, tretí spolujazdec utrpel ťažké zranenia.

Obec Spišská Teplica. Snímka: archív obce

Chystá sa Teplický jarmok

V sobotu 25. augusta sa v Spišskej Teplici uskutoční 4. Teplický jarmok. Podujatie sa bude konať v centre obce. Jarmok otvorí slávnostná omša o 10.30 h pod holým nebom. Slávnostné otvorenie je naplánované na 12.00 h. Návštevníci jarmoku budú môcť bezplatne parkovať na Ulici osloboditeľov od kruhového objazdu smerom ku kostolu. Na tomto úseku bude dočasne jednosmerná premávka. Súčasťou programu bude aj ocenenie významných rodákov obce. Celodenný program uzavrie o 21.00 h letné kino.

Namiesto pokuty parkovné?

Na ceste vedúcej k zastávke Popradské pleso vo Vysokých Tatrách stále platí zákaz zastavenia. Napriek tomu tam parkujú autá a nie je vylúčené, že za parkovanie na tejto ceste môžete zaplatiť namiesto pokuty poplatok za parkovanie. Mesto Vysoké Tatry pripravuje na tejto ceste zmenu organizácie parkovania na zimný a letný režim tak, aby v lete na komunikácii nebol zákaz parkovania. Zrejme je to jediná cesta u nás, kde môžete v zákaze zastavenia zaplatiť parkovné a nie pokutu.

Dôchodcom vynovili bývanie

Mesto Kežmarok pokračuje v obnove Zariadenia pre seniorov a Zariadenia opatrovateľskej služby. Uplynulý týždeň zmodernizovala samospráva prvé oddelenie, kde sa následne presťahujú obyvatelia, aby sa mohlo pokračovať v obnove ďalšieho oddelenia. Pôvodné priestory nespĺňali legislatívne požiadavky týkajúce sa hlavne rozmerov izieb a počtu sociálnych zariadení. Celkové náklady na obnovu oboch oddelení predstavujú 280-tisíc eur, z čoho 230-tisíc získalo mesto z Úradu vlády.

Svište sa chystajú na Pleso

Posledná prázdninová sobota bude na Štrbskom Plese patriť už po ôsmykrát Svišťom na Plese. Podujatie je určené najmä rodinám s deťmi vo veku šesť až dvanásť rokov. Rodinná súťaž je postavená na športovo-edukatívnom princípe, ktorý má v deťoch prebudiť záujem o pohyb na čerstvom vzduchu a o prírodu ako takú. Organizátori pripravili pre návštevníkov 25 športovo-vedomostných stanovíšť.

Opustil nás maliar Ondrej Ivan

V stredu 15. augusta zomrel v Poprade-Veľkej, kde strávil celý svoj tvorivý a súkromný život vo veku 92 rokov akademický maliar a reštaurátor Ondrej Ivan. Narodil sa 24. februára 1926 vo Veľkej, dnes časť Popradu. Študoval na oddelení maliarskych a konzervačných techník Akadémie výtvarných umení v Prahe. Svoje tvorivé úsilie v prevažnej miere zameriaval prevažne na tému krajiny. Posledná rozlúčka s Ondrejom Ivanom sa uskutočnila v sobotu 18. augusta v Poprade-Veľkej. Česť jeho pamiatke.

Ilustračná snímka: ŠL TANAP-u

Opravili mostík pri vodopáde

Minulý týždeň ukončili Štátne lesy TANAP-u rekonštrukciu chodníka pod Temnými smrečinami vo Vysokých Tatrách. Túra do sedla Závory, Tichej doliny, ale aj k Nižnému Temnosmrečianskemu plesu bude bezpečnejšia. Lesníci opravili aj mostík pri Kmeťovom vodopáde. Oproti pôvodnému premosteniu je situovaný o niečo nižšie. Vymenené sú aj takmer všetky drevené zábrany, ktoré slúžia ako ochrana okolitého prírodného prostredia. Dokončené je tiež dláždenie turistického chodníka v tomto úseku.

Zmenia územný plán mesta

Mesto Poprad začalo minulý utorok proces prerokovania návrhu Zmeny a doplnku Územného plánu mesta Poprad 2018. Dokumentácia je zverejnená na elektronickej úradnej tabuli mesta a je vystavená k nahliadnutiu aj vo vestibule mestského úradu. Prerokovanie zmeny územného plánu, na ktorom bude podaný výklad spracovateľa, sa uskutoční v utorok 21. augusta o 16.00 h v malej zasadačke Mestského úradu v Poprade. Pripomienky k návrhu celému návrhu môže verejnosť zasielať mestu do 17. septembra.

Kométa. Snímka: archív PN

Kométa sa chystá na letnú jazdu

Milovníci železníc majú ešte možnosť vychutnať si jazdu historickou električkou Kométa. Najbližšie vyrazí Kométa na svoju jazdu po Vysokých Tatrách v nedeľu 26. augusta z Popradu o 10.38 h so zastávkami Veľký Slavkov 10.50 h, Pod lesom 11.04, Starý Smokovec 11.50 h s príchodom do Tatranskej Lomnice o 12.40 h. Následne bude premávať medzi Smokovcom a Lomnicou. Späť do Popradu pôjde električka z Tatranskej Lomnice o 16.40 h. Posledná letná jazda Kométy bude 2. septembra.

Chystá sa výstup na Kráľovu hoľu

Po Národnom výstupe na Kriváň, ktorý sa konal uplynulý víkend sa môžete túto sobotu 25. augusta zúčastniť výstupu na Kráľovu hoľu. Organizátorom výstupu je ŠK Horec Liptovská Teplička. Odchod účastníkov je za každého počasia od Spoločenského domu v Liptovskej Tepličke už o 6.30 h. Účastnícky poplatok sú dve eurá, za ktoré dostanete odznak a guláš. Deti do 15 rokov nemusia platiť účastnícky poplatok.