Krátke správy z regiónu – 35. týždeň

Chystá sa petícia za ľudské práva

V závere augusta sa na Slovensku uskutoční séria informačno-petičných akcií upozorňujúcich na prenasledovanie ľudí, ktorí sa v Číne venujú meditačnej praxi Falun Gong. Ľudia tak budú mať možnosť pripojiť sa ku petícii žiadajúcej našich štátnych predstaviteľov, aby pri rozhovoroch s čínskymi predstaviteľmi predkladali otázku ľudských práv a žiadali zastavenie prenasledovania Falun Gongu. V Poprade nájdete petičný výbor v utorok 28. augusta na Námestí sv. Egídia od 11.00 do 18.00 h.

Škola v prírode Detský raj v Tatranskej Lesnej. Snímka: archív PSK

Kraj investuje do obnovy škôl

Prešovský samosprávny kraj zmodernizuje viac ako 30 školských zariadení. Za 568-tisíc eur sa opraví aj SOŠ na Garbiarskej v Kežmarku a za 357-tisíc eur internát SOŠ technickej v Poprade. Novú kotolňu dostane Gymnázium v Starej Ľubovni a novú elektroinštaláciu SOŠ na Jarmočnej v Starej Ľubovni. Pribudnú aj multifunkčné ihriská, a to v Levoči na SPgŠ a tiež nové učebne na SPŠ v Poprade za 48-tisíc eur. Kraj už opravil Školský internát v Poprade a školu v prírode v Tatranskej Lesnej.

Chodník na Sliezsky dom je opravený

Štátnym lesom TANAP-u sa po júlových povodniach podarilo spriechodniť ďalší z uzatvorených úsekov turistických chodníkov. Ide o zeleno značený turistický chodník z Tatranskej Polianky k Sliezskemu domu. Štátne lesy tu dokončili opravu dvoch premostení. Časť turistického chodníka museli pretrasovať, keďže potok si vytvoril nové koryto. V týchto miestach tak pribudol ďalší, úplne nový mostík, ktorý už takisto slúži turistom. Naďalej ostáva uzavretá Javorová dolina so Zadnými Meďodolmi.

Vysoké Tatry. Ilustračná snímka: MH

V Spišskej Belej sa zídu poslanci

V Spišskej Belej sa v utorok zídu poslanci mestského zastupiteľstva. Venovať sa budú výstavbe Denného centra v Strážkach, oboznámia sa s výsledkami ideovej urbanisticko-architektonickej súťaže Revitalizácia námestia v Spišskej Belej, ale aj návrhu na stavebnú úpravu parku M. R. Štefánika. Venovať sa budú aj postupu niektorých investičných projektov mesta, ako je cyklochodník, prístavba materskej školy či výstavba hokejbalovej haly. Rokovanie sa na mestskom úrade začína o 16.00 h.

Most na Francisciho otvorili

V pondelok sprejazdnili zre­kon­štruo­­vaný most na Francisciho ulici v Poprade, ponad Zdravotnícku ulicu. Náklady na jeho opravu predstavujú takmer 196-tisíc eur. Most bol úplne uzavretý od konca júna. S rekonštrukčnými prácami sa začalo v polovici mája. Most bol už dlhšie v zlom stave. Od roku 2013 bol uzavretý pre nákladnú dopravu. Podobný problém má aj most na Alžbetinej ulici pri okružnej križovatke, kde je taktiež vylúčená nákladná doprava.

Námestie v Spišskom Podhradí. Snímka: tic-spisskepodhradie.com

Podhradie je 25 rokov v UNESCO

Spišské Podhradie oslávi v piatok v Parku kultúry výročie 25 rokov od zápisu do zoznamu UNESCO. Pri tejto príležitosti sa uskutočnia i Podhradské trhy. Na návštevníkov čaká od 15.00 h FS Pirečko a FS Branisko. O 16.10 h predvedie historický šerm skupina JAGO. Ceremónia ohľadom výročia bude o 16.40 h. Následne vystúpi o 17.30 h Lukáš Adamec, po ňom príde kapela DORA, Heľenine oči, Funk you i kapela Impresario. Od 23.00 h pobaví prítomných diskotéka. Predajné trhy budú od 8.00 do 18.00 h.

Bicyklujte, foťte a vyhrajte

Aj vy sa môžete stať fotografom Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier. Zachyťte výnimočné okamihy a netradičné miesta počas cyklotúry a pošlite ich mailom na info@szlakwokoltatr.eu s označením v predmete správy SÚŤAŽ. Uzávierka je v nedeľu 16. septembra. Na víťazov čaká športové a turistické príslušenstvo v hodnote 150 eur. Najlepšie fotografi e uvidíte na špeciálnej výstave a nájdete ich aj v kalendári venovanom ceste okolo Tatier na rok 2019.

Ilustračná snímka: jat

Poľovníci chystajú oslavy

Mestský poľovnícky spolok Poľana zo Spišskej Belej pripravuje na 1. september, kedy je sviatok sv. Egídia, ktorý je aj patrónom poľovníkov, Svätohubertskú sv. omšu. Tá sa uskutoční pri kaplnke sv. Huberta v Tatranskej Kotline o 10.00 h. Po jej skončení sa účastníci presunú po náučnom chodníku na poľovnícku chatu Poľana, kde bude pripravený poľovnícky guláš a rôzne špeciality.