KROJOVANÉ NEVESTY NÁŠHO REGIÓNU: „Ščepiercany“ na parte z Vyšných Ružbách prezradil najlepšie kamarátky

Autorov z projektu Party v 21. storočí zaujala jedinečná čelenka na „odkonke“ z Vyšných Ružbách. Rozhodli sa jej motív preniesť aj na tvár modelky. Niektoré vence, ktoré zdobili party, si dievčatá vyrábali samy.

Parta očami etnografky Kataríny Chabrečekovej:

Mladé ružbašské dievčatá si pri sviatočných a obradových príležitostiach zdobili svoje hlavy „odkonkou”, teda partou, ktorú tak nazývajú vo Vyšných Ružbachoch. „Išlo o širší pásik z kartónu obšitého jemným súknom, na ktorom boli našité farebné sklenené perličky. Odkonku dopĺňa „vinec” – malá korunka z flitrov upevnených na jemných drôtikoch,“ vysvetľuje etnografka projektu Party v 21. storočí Katarína Chabrečeková.

„Vinec“ z party z Vyšných Ružbách. Snímka: Martina Martinková

Vinec bol zakončený štyrmi širokými farebne vyšívanými stuhami. Sviatočný kroj sa vyznačoval lajblíkom z brokátu alebo vyšívaného zamatu. Žiadna žena nemohla zabudnúť na čierne koráliky „pačorky” a pestrofarebné stuhy, ktoré boli uviazané na mašľu. Odkonku na fotenie zapožičala pani Anna Kupecká.

Parta očami fotografa Ľubomíra Saba:

Party v obrazoch prezentujú mladé, slobodné, bezdetné a hlavne úspešné Slovenky.

„Maľba na tvár je úplne iná ako pri ostatných portrétoch. Tu sme namiesto ornamentov z krojov zdupľovali hlavný motív z čelenky, chceli sme tým zdôrazniť jej jedinečnosť.“

 

Ľubomír Sabo
fotograf

Jednou z nich je aj známa speváčka a herečka Barbora Švidraňová, ktorej autori vybrali partu z Vyšných Ružbách. „Maľba na tvár je úplne iná ako pri ostatných portrétoch. Tu sme namiesto ornamentov z krojov zdupľovali hlavný motív z čelenky, chceli sme tým zdôrazniť jej jedinečnosť.

VYŠNÉ RUŽBACHY – odkonka – vinec – ščepiercany – barvinok – asparagus – PARTA

Barborin výraz odzrkadľuje dobové fotografie, z ktorých sme čerpali – väčšinou sa nevesty neusmievali, ale naopak, mali smutný, často až plačlivý výraz,“ hovorí Ľubomír Sabo. Ich pohľady podľa jeho slov smerovali do neznáma, v očiach sa im zrkadlil strach z novej etapy života. „Myslíme si, že v tomto obraze túto skutočnosť „zahrala“ Barbora excelentne,“ uzatvára Ľubomír Sabo.

Príbeh party

Parta Anny Kupeckej, ktorú vidíte na fotografiách projektu Party v 21. storočí, si pamätá asi 55-ročnú históriu. My sme sa však o „odkonke“ porozprávali so 79-ročnou Martou Grechovou. Svoje dedičstvo – 250-ročnú partu – si stráži ako oko v hlave, pretože ju zdedila po svojej prababke. V dedine kedysi boli ženy, ktoré sa venovali úprave párt. Aj „odkonka“ Marty Grechovej si prešla úpravami, časom už totiž korálky vybledli, niektoré sa aj odtrhli. V jej rodine sa vydávali všetky dievčatá v tejto parte, preto je pre ne veľmi vzácna. Slobodné dievčatá ju nosili do kostola každú nedeľu na rannú omšu, na Veľkú noc, Vianoce, väčší cirkevný sviatok či na vysviacku kňaza. Partu nosili dievčatá aj na pohreb, keď pochovávali farára, slobodného mládenca alebo dieťa.

Snímka: archív Marty Grechovej

Keď mala budúca nevesta v kostole ohlášky, tri týždne nosila partu so zeleným venčekom. Zelený veniec bol z rozmarínu, asparagusu, „barvínku“ alebo mirty. Niektorú z týchto rastlín si dievčatá pestovali doma, aby ju mohli v budúcnosti používať. Ozdoba na vrchu hlavy – veniec, mal rôzne podoby. Strieborný trblietavý veniec sa nazýval „ščepiercany“, bol najslávnostnejší a najkrajší. Ostatné vence si dievčatá vyrábali samy podľa aktuálnej módy, dostupných materiálov a priateľstiev.

Snímka: archív Marty Grechovej

„Najlepšie kamarátky sme si vyrábali rovnaké venčeky,“ spomína Marta Grechová na dievčenské roky. Mladé Vyšnoružbašanky sa nesmeli v parte veľmi hýbať ani otáčať, museli rovno stáť v kostole. Nikomu to však neprekážalo a s hrdosťou partu nosili.

  • Projekt Party v 21. storočí dokumentuje tradičné party a vence na Slovensku.
  • Okrem dokumentačných fotografií poňali autori party aj umelecky.
  • Obrazy z limitovanej edície vznikli spojením fotografie a akrylovej maľby na plátno.
  • Tváre modeliek zdobia maľby s motívmi tradičných dedinských ornamentov.
  • Zatiaľ fotografi z LSZ Photography nafotili viac ako 40 párt a vencov v dokumentovaní stále pokračujú.
(jat, mam)