KROJOVANÉ NEVESTY NÁŠHO REGIÓNU: Šumiacka parta svoju najväčšiu krásu odhalí zozadu

Spredu jednoduchá, zozadu najvýraznejšie zdobená. Parta z horehronskej obce postavila fotografov pred neľahkú úlohu: na jeden obraz dostať prvky tejto dievčenskej ozdoby.

Autori:
Fotografia: LSZ Photography
Maľba na plátno: Sarah I. Avni
Maľba na tvár: Andrea Ľubocká
Etnologický dohľad: Katarína Chabrečeková
Modelka: Katarína Ivánková

Parta očami etnografky Kataríny Chabrečekovej

Šumiacka parta sa nosila údajne od začiatku vzniku dediny v roku 1573. Mohli ju nosiť dievčatá od 15 do 20 rokov, a to do kostola, počas veľkých sviatkov, na pohreby mládencov a mladých dievčat a, samozrejme, na svadbu. „Pod partou sa nosil pevne uviazaný vrkoč, ktorý slúžil ako opora pre drevený kolík, ten bol nosnou časťou party. Parta nevesty sa skladala z veňca (veniec) z bielych kvetov, korunky – flitrov a korálok navlečených na drôte – a z pantlí (vyšívané biele stuhy),“ uviedla etnografka projektu Party v 21. storočí Katarína Chabrečeková.

ŠUMIAC – parta – veňec – korunka – pantle – parta – ŠUMIAC

Od party družíc sa svadobná parta odlišovala jedine korunkou, ktorú mala nevesta z barbienku (krušpánu). Posledný sobáš v tejto horehronskej obci, keď prišla nevesta na sobáš v starodávnej parte, bol v novembri 1972. Parta na obraze bola reparovaná novšími materiálmi.

Parta očami fotografa Ľubomíra Saba

Šumiacku partu fotili pre projekt Party v 21. storočí ako jednu z prvých. Za nevestu si vybrali speváčku a herečku Katarínu Ivankovú, tá je aj jedna zo speváčok na CD, ktoré bolo sprievodnou hudbou k výstave obrazov.

Najzdobenejšia je sumiacka parta zozadu. Snímka: Denisa Margetová

„Prácu sme mali sťaženú tým, že parta je spredu veľmi jednoduchá, najkrajšia zozadu. Ale keďže sme fotili portrét, nemohli sme modelku fotiť zozadu. Najviac viditeľná spredu je strieborná korunka a veľké, ale jednoduché farebné ružové a biele stuhy. Všetko sú to studené farby a celý obraz sme chceli nechať v studených farbách,“ povedal fotograf Ľubomír Sabo. Motívy zo zadnej časti party sa nakoniec na obraz dostali. „Do popredia na tvár modelky sme využili kvetinové motívy, do pozadia sme akoby zreprodukovali celú partu, ktorá je najkrajšia zozadu,“ vysvetľuje Ľubomír Sabo.

Príbeh tejto party

Partu zapožičala na fotenie Patrícia Kamasová. Aj keď sa jej stará mama v parte vydávala, v rodine sa nezachovala a ani nezistili, kde skončila. Partu potom Patrícii Kamasovej kúpila mama v roku 2004. „Partu som potrebovala do súboru, ktorý v tom období pripravoval nový program, Rok na Šumiaci, pri príležitosti výročia založenia súboru Šumiačan a zároveň krstu CD Šumiac, dedinôčka moja. Vďaka tomuto programu sa po dlhšom čase „oprášili“ party, ktoré mali na sebe družičky a nevesta,“ povedala Patrícia Kamasová.

Party našli svoje uplatnenie v súbore. Snímka: Dominika Voletzova

Odvtedy parta z vystúpení súboru podľa jej slov nevymizla, naopak, znova sa začala nosiť aj mimo súboru, najmä na svadbách a 13. mája 2017 mala túto partu na svojej svadbe aj Patrícia Kamasová. „Tesne pred polnocou som sa zo svadobných šiat prezliekla do kroja aj s partou, ktorú mi počas šumiackej zavíjanky (čepčenia) zložili a založili mi čepiec. Keďže by som nerada porušila tradície, môžem s určitosťou povedať, že v deň mojej svadby som mala partu na hlave poslednýkrát. Úprimne, pri pomyslení na to sa mi tisnú slzy do očí,“ spomína si na svoju svadbu Patrícia Kamasová.

Posledný večer s partou na hlave. Snímka: David Sladek

Spočiatku ju nosila len ako povinný doplnok ku kroju na vystúpeniach, časom však pre ňu nadobudla úplne inú hodnotu. „Stala sa pre mňa symbolom mladosti, bezstarostnosti, slobody, no tiež pokory a nevinnosti. Teraz je pre mňa akýmsi osobným pokladom, niečím, čo mi navždy bude pripomínať toto obdobie života. Rada ju komukoľvek požičiam, ale nikdy sa jej nevzdám a budem dúfať, že raz ju budú nosiť moje deti, vnúčatá a ďalšie generácie,“ uzavrela Patrícia Kamasová.

  • Projekt Party v 21. storočí dokumentuje tradičné party a vence na Slovensku.
  • Okrem dokumentačných fotografií poňali autori party aj umelecky.
  • Obrazy z limitovanej edície vznikli spojením fotografie a akrylovej maľby na plátno.
  • Tváre modeliek zdobia maľby s motívmi tradičných dedinských ornamentov.
  • Zatiaľ fotografi z LSZ Photography nafotili viac ako 40 párt a vencov v dokumentovaní stále pokračujú.
Jana Tomalová