KROJOVANÉ NEVESTY NÁŠHO REGIÓNU: Z party vyhodenej v koši vytvorili rodinný klenot

Party neostávajú len v truhliciach. Dievčatá ozdobené symbolom mladosti môžete v Liptovskej Tepličke obdivovať na odpust na Jána, Folklórnych slávnostiach Pod Kráľovou hoľou či na birmovke.

Parta očami etnografky Kataríny Chabrečekovej

Neodmysliteľnou súčasťou úpravy hlavy mladuchy v Liptovskej Tepličke bola parta. Zadnú časť party nazývajú v obci „chomel“. Je vyrobený z pevnej pletenej látky tak, aby sa dala vytvarovať do tvaru srdca. „Na srdce sa vodorovne prišívali farebné stužky – gadiky, ktoré boli dozdobené flitrami. Prednú časť party zdobí korunka – čelenka, je to pás papiera tri centimetre široký a dlhý podľa obvodu hlavy obtiahnutý čiernym zamatom, na ktorý sa ešte prišívali sklenené perličky,“ povedala Katarína Chabrečeková. „Chomel“ a korunku na vrchu hlavy spájala tenká stužka. Mladucha na sobáš nosila partu spolu s vencom, pričom družičky nosili iba časť s „chomlom“.

Liptovská Teplička v roku 1959 na snímke Jaroslava Hovorku. Zdroj: obec Liptovská Teplička

Parta na obraze má sto rokov, samozrejmosťou je, že musela byť repasovaná. Posledná zaznamenaná svadba v tradičnej parte bola v Liptovskej Tepličke začiatkom 80. rokov minulého storočia.

Parta očami fotografky Zuzany Senášiovej

Ornament, ktorý má modelka na tvári, pochádza z čelenky obtiahnutej čiernym zamatom, na ktorom sú prišité sklenené perličky. Modelkou na obraze je Veronika Nízlová zo speváckeho dua Twiins. „Veronika bola v čase fotenia ešte slobodná slečna a veľmi sa tešila, keď sme ju oslovili so spoluprácou. Jej jemné črty tváre krásne dopĺňa práve parta z Liptovskej Tepličky. Keďže má Veronika mnoho skúseností s fotením, vžila sa do roly modelky. Pri nej sme vybrali výraz, kde má takmer zatvorené oči a jemný úsmev. Na fotení bola spolu so sestrou Danielkou, ale keďže Danielka už bola vydatá, na fotenie sme mohli použiť už iba Veroniku,“ vysvetľuje Zuzana Senášiová.

„Táto parta má okolo sto rokov a má zaujímavý príbeh, pretože bola vyhodená v koši a stará mama ju zachránili a odložili. Pred asi piatimi rokmi sme ju spoločne s tetou a mamkou opravili.“

 

Mária Lavková
majiteľka party

Autori z projektu Party v 21. storočí si totiž dali záležať, aby všetky modelky boli slobodné a aby tak bolo fotenie autentické aj v tomto smere.

Príbeh tejto party:

Partu zapožičala na fotenie Veronika Lavková. Toto meno ste si už mohli prečítať aj v súvislosti s partou z Vikartoviec. Veronika Lavková má totiž korene aj v Liptovskej Tepličke – je to rodná obec jej mamy. „Táto parta má okolo sto rokov a má zaujímavý príbeh, pretože bola vyhodená v koši a stará mama ju zachránili a odložili. Pred asi piatimi rokmi sme ju spoločne s tetou a mamkou opravili, pretože veniec aj korálky boli už opadané. Bola v koši, a tak aj vyzerala,“ povedala Veronika Lavková.

Liptovská Teplička – parta – chomel – gadiky – korunka – parta – Liptovská Teplička

Jej stará mama mala partu na sebe párkrát ako družička, ale nevydávala sa v nej. Vôbec nevieme, aký osud mala parta ešte predtým, ako ju zachránila stará mama, no z nevšedného objavu v smetiach sa stal rodinný klenot pripomínajúci korene z Liptovskej Tepličky.

Party nosia dievčatá aj na Folklórne slávnosti Pod Kráľovou hoľou. Snímka: rov

V tejto obci pod Kráľovou hoľou nosia dievčatá partu aj v súčasnosti na odpust na Jána, ale aj na birmovku či folklórne slávnosti. Parta na „netradičný spôsob“ z objektívu fotografov projektu Party v 21. storočí podľa Veroniky Lavkovej dovedie k tradíciám aj nové tváre. „Pritiahne to aj ľudí, ktorí možno o folklór nemajú záujem alebo okolo neho len tak prešli. Nepozastavili sa nad ním a nepozreli sa na to, aké je Slovensko rôznorodé a krásne,“ vraví Veronika Lavková.

  • Projekt Party v 21. storočí dokumentuje tradičné party a vence na Slovensku.
  • Okrem dokumentačných fotografií poňali autori party aj umelecky.
  • Obrazy z limitovanej edície vznikli spojením fotografie a akrylovej maľby na plátno.
  • Tváre modeliek zdobia maľby s motívmi tradičných dedinských ornamentov.
  • Zatiaľ fotografi z LSZ Photography nafotili viac ako 40 párt a vencov v dokumentovaní stále pokračujú.

 

Jana Tomalová