Ľudovít Vongrej: Operné umenie sa v Kežmarku udomácnilo

Túto nedeľu o 17.00 h hostí drevený artikulárny kostol už 5. ročník Operného gala. O prvom jubileu sme sa rozprávali s Ľudovítom Vongrejom, ktorý pod Tatry priniesol tento benefičný formát.

V roku 2015 na Opernom gala zaspievali aj (zľava) Peter Kellner a Štefan Kocán. Snímka: Zdenko Hanout

Operné gala píše už svoj piaty ročník. Kam sa podľa vás posunuli ľudia spod Tatier vo vnímaní opery?

» Máme prvé polojubileum a som rád, že operné umenie sa v Kežmarku udomácnilo aj vďaka nášmu Opernému gala. Z návštevníkov sa tvorí komunita milovníkov opery, väčšina chodí na koncert pravidelne a mnohí sa už aj navzájom poznáme. Našim cieľom je, aby sa Operné gala v Kežmarku zapísalo ako jedno z letných destinácií opernej mapy Európy. Koncerty mimo operných centier sa zvyknú zostaviť z operných hitov. Musím povedať, že do Kežmarku prichádza veľmi vnímavé publikum, a tak do programu radíme aj repertoár, ktorým rozširujeme návštevníkom koncertu operné obzory.

Sú ľudia postupom času štedrejší alebo naopak, získavajú už ,,imunitu” voči charitatívnym akciám?

» Ľudia chcú pomáhať, ale na druhej strane chápem, že sú opatrní a snažia sa rozumne utratiť každé svoje euro. Je dôležité, aby verili organizácii, ktorá pomáha benefične. Ale sú štedrí, dokonca niektorí si na koncerte zakúpia aj vstupenku navyše, lebo aj týmto spôsobom chcú viac prispieť na dobrú vec. Naše podujatie je prioritne o koncerte a benefícia mu dá dôstojnú ľudskú tvár. Umelci sú citlivé duše a vždy pomáhali. Zrieknutím sa honoráru prejavujú svoju veľkorysosť.

  • Občianske združenie Opera Slovakia prináša tento rok do Kežmarku diela európskych velikánov aj slovenských skladateľov B. Urbanca, M. Schneidera-Trnavského a E. Suchoňa.
  • Predstavia sa manželia Richard a Zuzana Šveda. Barytonista Richard Šveda, rodák zo Svidníka je v súčasnosti sólistom Deutsche oper am Rhein v Düsseldorfe a jeho manželka Zuzana, mezzosopranistka, spieva na viacerých scénach a pochádza z Popradu-Matejoviec.
  • Štafetu mladých talentov tento rok prevezme sopranistka Slávka Zámečníková, študentka Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne a členka Operného štúdia v Berlínskej Staatsoper Unter den Linden.
  • Umelci vystúpia s klavírnym sprievodom korepetítorky Opery Štátneho divadla v Košiciach Júlie Grejtákovej.

Čo je pri organizovaní Operného gala náročnejšie, ako ste čakali, a čoho ste sa možno obávali a nakoniec to ide hladko?

» Aj keď má náš operný koncert benefičný charakter, jeho produkcia je tak isto náročná ako pri organizovaní komerčného podujatia. Obavy sme však vôbec nemali, veríme našej práci, sile operného umenia a išli sme do toho veľmi zanietení. Možno sme sa v kútiku duše obávali, či nám to zanietenie vydrží, ale vydržalo a musím povedať, že nás úspech každého ročníka posúva a dodáva nám čoraz väčšiu energiu do ďalšej práce. Veľkou oporou pri organizovaní koncertu mi je Júlia Grejtáková, ktorá má na starosti dramaturgiu aj umeleckú časť.

Operné gala dáva priestor aj nádejným talentom. Spomeňme aspoň niektorých – kam sa od účinkovania v Kežmarku posunuli?

» Pozývame mladé talenty, ktoré majú za sebou výrazné medzinárodné úspechy. Z nich spomeniem napríklad Borisa Prýgla, ktorý je víťazom viacerých medzinárodných speváckych súťaží. Účinkovanie v Kežmarku prijal na ročníku 2017 a diváci ho môžu v súčasnosti sledovať na javisku Bavorskej štátnej opery. Ďalším z mnohých mladých talentov, ktoré účinkovali na Opernom gala v Kežmarku je Peter Kellner, od novej opernej sezóny stály člen Viedenskej štátnej opery, a takto by sa dalo pokračovať aj pri ďalších, ktorí sa etablujú na domácich aj zahraničných scénach. Takže aj Operné gala v Kežmarku bolo na začiatku ich medzinárodnej kariéry.

Ľudovít Vongrej žije operou. Snímka: ĽV

Chystáte aj čosi špeciálne pri príležitosti päťročnice?

» Naším darčekom a zároveň vysokým ohodnotením poctivej práce na doteraz piatich ročníkoch koncertu je, že záštitu nad ním prevzala svetoznáma operná diva Edita Gruberová. Taktiež v piatom ročníku začíname spolupracovať s Nadáciou TA3. Aj týmto spôsobom chceme garantovať transparentnosť.

Výťažok z koncertu venujete tento rok ťažko zdravotne postihnutej Vierke z Tvarožnej. Prečo ste sa rozhodli obdariť práve ju?

» Vierku sme našli na Facebooku, kde predávala doma vyrobené mydielka, aby mala na zaplatenie kúpeľnej liečby. Zaujalo nás, že napriek svojmu hendikepu robí všetko, čo je v jej silách, len aby sa zdravotne cítila lepšie. Je to veľká bojovníčka. Na každú kúpeľnú liečbu potrebuje približne tritisíc eur. Poisťovňa jej ju hradila len do osemnástich rokov. Budem rád, ak sa nám podarí dosiahnuť zisk z koncertu minimálne v tejto potrebnej sume, aby sme Vierku aspoň na jeden rok odbremenili.

Operné gala sa už tradične spája s benefíciou. (Zľava) Dušan Šimo, Júlia Grejtáková, Jolana Fogašová, Terézia Semeňáková, Boris Prýgl, Ľudovít Vongrej. Snímka: Zdenko Hanout

Keby ste mali prezradiť jeden zážitok, ktorý sa vám v súvislosti s Operným gala vynorí, čo by to bolo?

» Každý rok sú nové zážitky. Spoznávame nielen nové operné hviezdy a mladé talenty, ale aj silné ľudské príbehy. Koncertom sme už pomohli viacerým zariadeniam, kolektívom a teraz pomôžeme aj jednotlivcovi. Za všetkým sú veľmi silné príbehy, ale najväčším zadosťučinením pre nás je, ak to vyjde, pretože vtedy naša práca stála za to.

Jana Tomalová