Lyžiarske stredisko Deny bude mať novú lanovku

V Bachledovej doline vymenia vlek za sedačkovú lanovku. Žiadajú aj o novú zjazdovku, povolenie je však v nedohľadne.

Snímka: Lyžiarske stredisko Bachledova Deny

Majiteľ lyžiarskeho strediska Deny v Bachledovej doline Vladimír Siska má zámer zmodernizovať a rozšíriť služby pre lyžiarov. Stredisko by tak malo zvýšiť svoju konkurencieschopnosť.

„Nemáme inú možnosť. Buď zavrieť stredisko alebo ho zmodernizovať.“

 

Vladimír Siska
majiteľ lyžiarskeho stredisko Deny Bachledova

Bez modernizácie zisky nebudú

„Chceme stavať štvorsedačkovú lanovku pre lyžiarov. Momentálne máme tri lyžiarske vleky, ale z toho dva máme vypnuté, lebo nemáme dosť ľudí. Robíme len na náklady, ledva utiahneme prevádzku, preto sme sa rozhodli pre sedačku. Nemáme inú možnosť. Buď zavrieť stredisko alebo ho zmodernizovať,“ vraví Vladimír Siska. Dopravnú kapacitu zabezpečujú lyžiarske vleky staršej výroby, ktoré už nezodpovedajú súčasným požiadavkám na bezpečnosť prepravy a požadovanému stupňu komfortu. V stredisku dokážu prepraviť 1850 osôb za hodinu. Cieľom prevádzkovateľa je pomocou vybudovania novej lanovky nahradiť súčasnú kapacitu vlekov postupne od ich obmedzenia až k úplnému zastaveniu ich prevádzky.

Snímka: Enviroportál

Spustenie sedačky je otázne

Na povolenie na novú sedačkovú lanovku čakajú už tretí rok, s najväčšou pravdepodobnosťou ho získajú v najbližšej dobe. Pôjde o štvormiestnu sedačkovú lanovku s rozbehovým pásom Tatralift. Majiteľ sa však zatiaľ nevie vyjadriť, či stihnú novú lanovku dostať do prevádzky pred zimnou sezónou. Povolenie stále Vladimír Siska nemá a práce môže komplikovať aj počasie. Zatiaľ teda nie je jasné, či sa lyžiari v stredisku Deny na lanovke vyvezú v sezóne 2018/2019 alebo 2019/2020. Upraviť by sa mali aj ceny skipasov. „Na celý deň je to u nás za 15 eur, ale určite zdvihneme cenu o nejaké dve-tri eurá, aby sme vedeli splácať úver,“ uvádza Vladimír Siska. Investícia dosiahne podľa jeho slov výšku okolo jedného milióna eur.

Chcú aspoň parkovisko

Predmetom navrhovanej zmeny (na snímke vyššie) je podľa dokumentov zverejnených na enviroportáli taktiež vybudovanie novej zjazdovej trate so zasnežovaním v katastri mesta Vysoké Tatry. Dobudovať by sa malo aj technické zázemie, teda bufet, čistiareň odpadových vôd, parkovacie plochy a rekreačné chatky. Všetky tieto požiadavky boli podľa Vladimíra Sisku zamietnuté, povolenie je v nedohľadne. Ešte raz chcú však požiadať aspoň o povolenie na parkovisko. „Je to tu neúnosné, parkovanie musíme doriešiť,“ vraví Siska.

Lyžiarske stredisko má v súčasnosti kapacitu asi 50 státí. Nové spevnené plochy majú podľa dokumentácie pribudnúť východne od Slobodovho potoka a mali by stačiť pre parkovanie 85 motorových vozidiel. Parkovisko by chceli podľa Vladimíra Sisku dobudovať ešte pred najbližšou lyžiarskou sezónou.

Jana Tomalová