Po vyše dvoch týždňoch od povodní majú vodu

V obciach postihnutých povodňami stále odstraňujú a počítajú škody.

Prezident Andrej Kiska navštívil povodňami postihnutý Ždiar a Tatranskú Javorinu. Snímka: Obec Ždiar

V piatok sa Podtatranskej vodárenskej spoločnosti podarilo obnoviť dodávky vody v Ždiari. „V obci je voda. Vodárenskej spoločnosti sa podarilo zapojiť vodovod. V sobotu voda dotiekla všade, takže už by to malo byť v poriadku,“ informoval starosta obce Ždiar Pavol Bekeš. Stále však ide o provizórne napojenie. V najbližšom období by mali vodárne pracovať na trvalom riešení. „Malo by sa upraviť lôžko na uloženie vodovodu, položiť by sa mal trvalý vodovod, upraviť by sa mala cesta,“ doplnil starosta.
V samotnej obci by mali v utorok vyčísliť definitívnu výšku škôd, ktoré spôsobila povodeň v polovici júla. Ako však zdôrazňuje starosta, na obecnom majetku tých škôd nie je až tak veľa, keďže obec nevlastní veľa majetku. Vysoké škody však spôsobila povodeň súkromným osobám, ale i správcom sietí a ciest. V obci je stále vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, ktorý trvá už od 18. júla.

Prezident: Na takéto situácie musíme byť pripravení

Javorovú dolinu, Ždiar a Tatranskú Javorinu, ktoré v polovici júla postihli prívalové dažde navštívil vo štvrtok prezident Andrej Kiska. „Povodeň spôsobila obrovskú kalamitu a ľudí z obce Ždiar a okolitých dediniek odrezala od pitnej a úžitkovej vody. Diskutujeme o tom, čo je príčinou, ako tomu predchádzať, ako sa pripraviť. Všetci vidíme, že doba sa mení. Máme podstatne teplejšie počasie, zrážky bývajú veľmi intenzívne. Myslím si, že tak ako sa vieme na Slovensku pripraviť na sneh, podobne musíme byť pripravení aj na takéto nepredvídateľné situácie v ktoromkoľvek regióne prídu,“ povedal prezident Kiska. Prezident vyzval na opätovný dialóg aj ochranárov prírody a lesníkov, aby sa predišlo škodám.
Prezident sa vyjadril aj k diskutovanej téme, ktorú vyvolali práve povodne, a to pohľad lesníkov a ochranárov na príčiny povodní. „Nemôže sa tu ťažiť, choré stromy sa nemôžu dávať preč, nemôžu sa tu robiť zásahy do prírody, čomu všetci rozumieme, je to chránená oblasť. Na druhej strane tým, že sa nám strácajú stromy, stromy sú slabé, potom to vytvára práve podmienky na to, že keď príde veľká voda, dochádza k takýmto katastrofám. Treba pokračovať v diskusii, ktorá už v našej spoločnosti prebieha veľmi dlho, čo spraviť, ako nájsť kompromis medzi ochranou prírody a zničením stromov lykožrútmi,“ zdôraznil Kiska.

Povodne zasiahli aj Starú Lesnú. Snímka: mam

V Starej Lesnej škody za 300-tisíc eur

Júlové povodne postihli nielen Ždiar a Tatranskú Javorinu, ale aj ďalšie obce. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásila aj obec Osturňa. Bol poškodený majetok obce, a to na miestnej komunikácii, kde došlo k narušeniu asfaltu a v určitom úseku miestnej komunikácie aj k jej strhnutiu. Na území obce sú poškodené mosty, oporné múry, pozemná komunikácia v správe PSK. Veľké škody boli spôsobené aj na vodnom toku – Osturňanský potok, ktorý je v správe Povodia Popradu a Dunajca,“ informovala starostka obce Kristína Gregoričková.
Jednou z najviac postihnutých obcí v našom regióne bola Stará Lesná, kde museli evakuovať časť obyvateľov a ubytovaných hostí. Aj tu bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Voda spôsobila škody vo výške približne 300-tisíc eur. „Vzhľadom na závažnosť situácie – strhnuté mosty, podmyté cesty a chodníky, bola v obci vyhlásená mimoriadna situácia,“ informoval starosta Starej Lesnej Ľubomír Lauf.

(rov, gro)