Veľký skokanský mostík ožil športom po 14 rokoch

Na Štrbskom Plese si v sobotu bežci vyskúšali preteky Red Bull 400.

(Snímka: Dan Vojtěch/Red Bull Content Pool)

Popularita behu medzi amatérmi je v posledných rokoch viac než zjavná. Odzrkadľuje sa to na množstve pretekov, ktoré sa konajú aj tu v podtatranskom regióne. S kvantitou podujatí však ide aj rôznorodosť a Red Bull na Štrbské Pleso priniesol akciu, ktorá na Slovensku nemá obdobu. Red Bull 400 je svetovou sériou vyčerpávajúcich výbehov na strmé skokanské mostíky, ktoré sa v letnom období nevyužívajú. Lokality, v ktorých sa preteky organizujú, podliehajú jedinému pravidlu. „Štyristovka“ sa môže uskutočniť iba na kopcoch určených na zoskoky na lyžiach alebo na samotných výškových skokanských mostíkoch. Štyri roky za sebou sa najbližšie k Slovensku schádzali nadšenci tejto série v českom Harrachove. Teraz sa premiérovo podarilo preteky priniesť aj do Vysokých Tatier.

(Snímka: Jan Kasl/Red Bull Content Pool)

Aspoň nejaké využitie

Skoky na lyžiach u nás takmer úplne stratili popularitu, dospelých skokanov ani nemáme a ruka v ruke to ide aj s podujatiami. Na zrekonštruovanom strednom mostíku (HS 100, K-90 po starom) sa naposledy skákalo v rámci univerziády v roku 2015 a vo februári tohto roku sa jeho doskočisko využilo aspoň na snežný volejbal. Ešte omnoho horšie je na tom vedľajší veľký mostík (HS 136, K-120 po starom), kde sa naposledy skákalo v roku 1999 taktiež počas univerziády a potom doskočisko využívali do roku 2004 aspoň akrobatickí lyžiari v rámci Európskeho pohára. Po veternej smršti sa na ňom už nekonalo žiadne športové podujatie a chátral. Teraz si ho však vyhliadli v Red Bull-e a usporiadali tu bežecké preteky do vrchu na 400 m so 75-percentným prevýšením.

(Snímka: Jan Kasl/Red Bull Content Pool)

Zvládli to aj ženy

Odvážlivci sa v sobotu nevysporadúvali iba s extrémným stúpaním, ale výstup im sťažilo ešte aj počasie. Štrbské Pleso totiž bolo nielen jednou z najstrmších, ale aj najmokrejších destinácií celej série. Takmer 600 účastníkov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska či Slovinska najskôr absolvovalo kvalifikáciu „iba“ po doskočisku a finalisti sa dostali až na samotný vrchol. Medzi ženami triumfovala časom 4:38 min bežkyňa a triatlonistka z Bánoviec nad Bebravou Kristína Néč-Lapinová: „Bola som si to nedávno vyskúšať v talianskom Val di Fiemme, takže som trošku vedela ako do toho ísť, čo bola pre mňa veľká výhoda. V Taliansku som to viac prepálila a skončila som druhá, ale teraz som to dokázala. Po poslednom úspešnom výsledku som to aj trochu tušila. Behávam hlavne maratóny a Ironman, ktoré bolia rovnako, ale toto bolí omnoho dlhšie. Fakt som nevedela, že existuje šport, ktorý môže až takto bolieť.“ Druhá dobehla Eszter Hortobágyová z Podhoria, ktorá sa okrem behu venuje aj podujatiam Spartan Race a tretia bola Poľka Dominika Wisniewska-Ulfik.

(Snímka: Dan Vojtěch/Red Bull Content Pool)

Čelko cítil tlak

V mužskej kategórii zvíťazil finálovým časom 3:40 min Tomáš Čelko, ktorý pravidelne valcuje mostíky po celom svete: „Som doma v Tatrách na Štrbskom Plese a dobre to dopadlo. Musím však priznať, že som aj cítil tlak. Zbytočne som to nehnal. Vedel som, že nemusím byť prvý v rozbehoch. Bolo to trochu náročnejšie, lebo tu boli chalani, s ktorými som nikdy nebežal. Vedel som, že budú dobrí, ale nevedel som, ako im to pôjde. Vo finále som pod oblúkom prebiehal asi druhý a potom ma ešte dvaja obehli. Ja si však vždy na ten finiš verím a som rád, že mi to dnes vyšlo.“ Tesne za Čelkom dobehli Tomáš Maceček z Ostravy a Jakub Šiarnik zo Smrečian. Netradičné preteky si vyskúšala aj mužská slovenská jednotka v bežeckom lyžovaní. Peter Mlynár z Gerlachova obsadil vo finále 6. priečku.

(Snímka: Jan Kasl/Red Bull Content Pool)

Vybehli aj hasiči

Trať si na príjemnejších 100 metrov rozkúskovali štafetové družstvá. Medzi mužmi boli najrýchlejší Sprinters (J. Fendek, J. Buvala, D. Holec, Ján Dubašák) a prvenstvo v mixoch patrí Štvrťkárom (T. Moravčík, P. Melo, E. Paulinyová, E. Melová). Na štart sa postavili víťazky Neymar Jr’s Five zo Spartak Myjava, ale aj hasiči z TFA Team Slovakia, ktorí sa zozbierali z viacerých kútov Slovenska a skokanským mostíkom vybehli v kompletnej hasičskej výstroji, ktorá váži až 25 kg.

(red)