Krátke správy z regiónu – 37. týždeň

Končí sa letný režim na parkoviskách

Zvýhodnený letný režim na vybraných mestských parkoviskách v Poprade sa skončí 15. septembra. Tri parkoviská v blízkosti námestia s bezobslužným parkovacím systémom, a to Námestie sv. Egídia, Ul. Joliota Curie pri OTP banke a pri súde na Ul. Dominika Tatarku, budú mať letný režim už len tento týždeň. Od pondelka 17. septembra začne platiť štandardný režim, teda platené parkovanie od pondelka do piatku od 8.00 do 16.00 h. Viac informácií ako aj cenník nájdete na www.smkpp.sk.

Ilustračná snímka: mam

Hľadajú informácie o pamätníkoch

Udalosti spred sto rokov v Kežmarku pripomínajú aj dva pomníky. Mesto sa na obyvateľov obracia s prosbou, aby poskytli na adresu info@kezmarok.sk akékoľvek informácie o ich histórii a zachované fotografie z minulosti. Prvým je kovový pomník padlým v 1. svetovej vojne na historickom cintoríne. Druhým pamätníkom je murovaný pomník – kríž naľavo pri ceste z Kežmarku smerom na Strážky, umiestnený medzi Stavebninami a Aspelom. Nie je známe, s ktorou udalosťou z roku 1918 súvisí.

Čistili lom v Tatranskej Kotline

Mesto Spišská Belá je vlastníkom pozemku kameňolomu v Tatranskej Kotline, preto pracovníci Verejno-prospešných služieb jeho priestor vyčistili. Okrem vyzbierania odpadu v lokalite pracovníci odstránili aj provizórny prístrešok v severnej časti lomu, ktorý postavili nedisciplinovaní návštevníci a do tohto prostredia nepatrí. V kameňolome na severnom okraji Tatranskej Kotliny sa v minulosti ťažil vápenec a dolomit používaný hlavne ako kamenivo pri stavbe ciest alebo ako stavebný kameň.

Veľvyslanec spomínal na Kubašeka

Pri príležitosti stého výročia spoločných vzťahov Slovenskej republiky a USA navštívil americký veľvyslanec Adam Sterling Starú Ľubovňu. Prišiel kvôli roadshow Amierika na kolesách a s primátorom si uctil aj pamiatku Jána Kubašeka. Bol známy politik, publicista, novinár a kňaz zo Starej Ľubovne. Ešte ako mladý emigroval do USA, no nikdy nezabudol na svoje korene a podieľal sa na snahe vyriešiť postavenie Slovákov v Rakúsko-Uhorskej monarchii a stal sa signatárom Pittsburskej dohody.

Chystá sa zberateľská burza

V sobotu 15. septembra sa uskutoční tradičná Popradská zberateľská burza, ktorú organizuje Klub filatelistov v Poprade. Konať sa bude v priestoroch Strednej odbornej školy na Okružnej ulici 25 od 7.00 do 12.00 h. Na svoje si prídu nielen zberatelia známok, ale aj pohľadníc, mincí či bankoviek.

Ilustračná snímka: rov

Zachránili stratených horolezcov

V nedeľu večer prijali na Horskej záchrannej službe žiadosť o pomoc pre dvoch zranených horolezcov vo veku 52 a 32 rokov, ktorí sa počas zostupu z Veľkej Vidlovej veže ocitli v neznámom teréne. Nevedeli pokračovať ani po navigácii, tak ostali na mieste a prečkali noc v stene. Skoro ráno požiadala HZS o súčinnosť posádku VZZS, ktorá s dvomi horskými záchranármi letela na pomoc. S pomocou vrtuľníka horolezcov vyprostili z exponovaného terénu a vysadili na heliporte v Starom Smokovci.

Spomínali na Juraja Herza

V kežmarskom Filmovom klube Kina Iskra si včera, v pondelok, pripomenuli pamiatku zosnulého režiséra Juraja Herza. Na svojho rodáka si zaspomínali projekciou jeho dvoch filmov zo 60. rokov minulého storočia. Slovenská a česká kinematografia prišla o osobnosť Juraja Herza 8. apríla vo veku 83 rokov. Od roku 2009 bol tiež čestným občanom mesta Kežmarok a práve toto ocenenie ho inšpirovalo pri tvorbe snímky Čestný občan.

Juraj Herz. Snímka: Filmový klub Iskra

Stará Ľubovňa získa elektromobil

Mesto Stará Ľubovňa uspelo v žiadosti o poskytnutie podpory na realizáciu projektu elektromobility, ktorú podalo v máji tohto roku. Environmentálny fond zadotuje 30-tisíc eur, o konkrétnom type vozidla sa však rozhodne až po verejnom obstarávaní. Elektromobil bude využívať mestská polícia. Staroľubovnianski policajti testovali elektromobil približne počas dvoch týždňov už aj začiatkom roka 2018 prostredníctvom aktivity Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska.