Beljajev: Mesto má zrejme viac problémov, ako sme si mysleli. Ľudia sú nespokojní.

Nezávislý kandidát na primátora Popradu Alexej Beljajev nesľubuje, že obratom vyrieši všetky problémy mesta. Ale garantuje, že na všetky sa pozrie a čestne ľuďom povie, či sa daný problém vyriešiť dá alebo nie.

Alexej Beljajev. Snímka: rov

„Ľudia, ktorí sa sťažujú, majú právo poznať odpoveď na riešenie svojich problémov. A aj čestná odpoveď „nie – nie je to v mojich silách, alebo silách mesta“ je lepšia, ako mlčanie a ničnerobenie,“ hovorí Beljajev.
Drahé bývanie, nedostatok kvalitných a cenovo dostupných bytov, neprehľadné dotácie športu a kultúry, upadajúca úroveň základných a stredných škôl, postupný úbytok počtu obyvateľov, mestské časti, ktoré nemajú zastúpenie v mestskom parlamente, problémy so zatápaním pivníc a záhrad, prípady, keď ku domu nevedie prístupová cesta, chýbajúce kapacity v centrách pre seniorov… a množstvo iných vecí. Kandidát na primátora mesta Alexej Beljajev konštatuje, že ľudia v meste ho doslova zasypali množstvom neriešených problémov.

Stretnutie s občanmi v Poprade-Veľkej. Snímka: archív AB

Mesto nie je trafika

„Stretol som sa už so stovkami ľudí a začínam nadobúdať dojem, že komunálni politici v tomto meste ľuďom často dokážu veľa nasľubovať, ale iba zriedka to aj splnia. A čo je ešte horšie, ani neprídu a nepovedia prečo svoj sľub nesplnili,“ povedal Alexej Beljajev a dodal, že takto nahromadené problémy musí byť schopný riešiť profesionálne fungujúci mestský úrad. Beljajev si myslí, že na úrade určite pracuje väčšina šikovných a skúsených ľudí, ale je tu otázka, či je úrad dobre a efektívne riadený.
„Mesto nie je trafika pre politických nominantov, kamarátov a rodinu, ale úrad, ktorý má slúžiť a pomáhať občanom (www.alexejbeljajev.sk) Musíme sa naučiť, že mestský úrad je niečo ako súkromná firma, ktorej zákazníkmi sú občania mesta. A spokojnosť občanov je to jediné, čo musí úrad zaujímať,“ povedal Beljajev a dodal, že ako prípadne zvolený primátor by nedopustil žiadne bezhlavé čistky na úrade a v mestských organizáciách.
„Politické čistky sú mi cudzie. Ja by som sa určite chcel najprv zoznámiť s celým personálom úradu a mestských organizácií a zistiť, aký je ich potenciál. A nastaviť im taký systém práce, ktorý umožní každému, kto chce, pracovať efektívne v prospech mesta. Tak má fungovať profesionálny manažment a takýto manažment mesto potrebuje,“ skonštatoval Alexej Beljajev.

Je to v rukách ľudí

Nezávislý kandidát na primátora mesta na stretnutiach často ľuďom pripomína, že zodpovednosť za to, kto sedí v mestskom, ale aj národnom parlamente, majú iba a jedine voliči. „Aj mňa ide často šľak trafiť, keď vidím, čo stvárajú poslanci a vláda, ale vždy idem voliť a snažím sa voliť rozumných ľudí. Viac nemôžem urobiť, ale snažím sa aj ostatných presvedčiť, že inak to nejde. A v meste to platí dvojnásobne,“ povedal Alexej Beljajev, ktorý by za úspech volieb v Poprade považoval aj oveľa vyššiu volebnú účasť.
„Samozrejme, že by som chcel uspieť, ale potešilo by ma aj to, keby si nového primátora a poslancov zvolil väčší počet ľudí, než býva zvykom. Aj to by bol úspech, pretože by to znamenalo silnejší mandát a väčšiu zodpovednosť volených predstaviteľov mesta,“ uzavrel Alexej Beljajev.

(PR servis)