Bežeckým kráľom Tatier sa stal Dubašák a kráľovnou Puklová

Tatry v pohybe Prestige Tour vyvrcholila v sobotu Podtatranským polmaratónom.

Bežalo sa aj po veľkom kruhovom objazde. (Snímka: mik)

Bežecké podujatie, ktoré spája Poprad, Svit i Spišskú Teplicu vzniklo spolu s bežeckou sériou, takže napísalo svoj 4. ročník. Samozrejme, nie je iba o hlavnej trati na 21 km, ale aj pre deti či menej vytrvalých bežcov. Program odštartoval Behom budúcich prvákov, ale deti a premiérovo aj dospelí sa mohli zúčastniť Minipolmaratónu na 2,1 km. Ten 8:29 min ovládol 13-ročný plavec zo Spišskej Soboty Adam Krajč: „Ešte sa mi nikdy nepodarilo takéto preteky vyhrať. Som rád, že sa mi podarilo poraziť aj nejakých dospelých. Chalani, čo bežali so mnou boli taktiež plavci, navyše z rovnakého ročníka. Musíme mať dobrú kondičku, lebo plávanie je dosť o nej.“

Bežecký súboj plavcov na minipolmaratóne, ktorý vyhral Adam Krajč (vľavo). (Snímka: mik)

Víťazka z Holandska

Potom do cieľa na Námestí sv. Egídia za 35:46 min dorazil víťaz Primátorskej desiatky Štefan Bachratý z Popradu: „Vyštartoval som celkom svižne, lebo som si chcel otestovať súperov. Potom sa to už stabilizovalo, až na odbočke do Teplice som zistil, kto všetko beží desiatku. Ja som si  s kamarátom Ľubom Grigerom držal dobré tempo, ale ani sme to neprepaľovali. V Teplici nás dobiehali ďalší dvaja, ale kontrolovali sme si náskok až po cyklochodník, kde nás už dotiahli. Držal som sa však stále na druhej pozícii, ale mal som dosť síl na zrýchlenie. Nastúpil som asi až na posledných 500 m a stačilo to na víťazstvo. Na 10 km je to doposiaľ môj najlepší čas.“ Druhú priečku obsadil Popradčan Ľubomír Griger a tretiu Marek Malček zo Svitu.

Popradčan Štefan Bachratý. (Snímka: mik)

Najrýchlejšou ženou bola za 42:50 min Holanďanka Manon Mensink: „Sme tu na dovolenke s priateľmi v Starej Lesnej a toto blízke podujatie sme našli na internete. Rozhodli sme sa teda prísť. Víťazstvo som neočakávala, ale podarilo sa aj keď bolo dosť teplo. Zozačiatku to bolo náročnejšie, ale ku koncu sa mi už šlo ľahšie.“ S vyše trojminútovou stratou dobehli Renata Grešová (Kompava) s popradskou veteránkou Ivetou Vastuškovou.

Holanďanka Manon Mensink. (Snímka: mik)

Nordic walking

Desiatku absolvovali aj rýchlochodci s paličkami, ktorí však vyštartovali zo Svitu. Prvenstvo z minulého roku opäť suverénne za 52:43 h obhájil Viktor Lapšanský zo Starej Ľubovne: „Bolo to super ako minulý rok, len teplo spôsobilo menší diskomfort. Pri nordic walkingu nám to odoberá sily, ale som spokojný aj s výkonom a s technikou. Sily mi ubral aj minulotýždňový výstup na Sliezsky dom, ktorý sa mi podarilo taktiež vyhrať, ale dalo sa to. Vždy sa snažím ísť systémom štart – cieľ.“ Bok po boku za ním dorazili Ľubomír Gašpar z HC Tatry s Prešovčanom Šoltésom. Medzi ženami sa z triumfu tešila Urszula Lapšanská zo Starej Ľubovne pred Štrbankou Máriou Novotnou a Máriou Oberhauserovou z Prešova.

Viktor Lapšanský. (Snímka: mik)

Dubašák na dlhej trati

V čase 1.14:52 h dorazil na námestie víťaz Podtatranského polmaratónu Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad, ktorý si zvolil na svoje pomery netradičnú trať, aby si postrážil prvenstvo v celej Tatry v pohybe Prestige Tour. „Keďže sa sústreďujem na desaťkilometrové behy, obával som sa, či ma súperi v závere nedotiahnu. Potreboval som však čo najlepší výsledok do boja o celkového kráľa Tatier. Doteraz som absolvoval asi len tri polmaratóny, takže som chcel v prvom rade dôjsť zdravý do cieľa, ale, samozrejme, víťazstvo poteší. Dúfam, že toto bol môj posledný polmaratón, aj keď som ho zvládol s náskokom pred minuloročným víťazom Majom Zimmermannom. V mojom veku som už ani nedúfal, že polmaratón zvládnem pod 1.15 h,“ povedal Dubašák, za ktorým dobehol Kluknavčan Marián Zimmermann a Popradčan Roman Švarc.

Jozef Dubašák. (Snímka: mik)

Medzi ženami časom 1.27:40 h opäť rozdrvila konkurenciu Tatranka žijúca v Brne Patrícia Puklová: „Mám za sebou dlhý ultrabeh, takže som nepredpokladala, že pobežím v takom tempe a tento rok nie je optimálne ani zdravie. Na to, aké bolo leto, nebolo ani príliš horúco, aj keď niektorí pretekári s tým mohli mať problém. Víťazstvo bolo kontrolované, ale šla som do toho skôr s tým, aby som sa cítila dobre. Čas je o pár sekúnd horší, ale myslím, že dobrý.“ Druhá skončila Majka Sendecká z Intersport Galfy a tretia Popradčanka Anna Štítiková.

Patrícia Puklová. (Snímka: mik)

Prvenstvá pre kráľovstvo

Pretekári počas piatich kôl série zbierali medaily s písmenami TATRY a do finálneho poradia sa im najhorší výsledok škrtal. Predošlí mužskí králi Tatier Pavol Orolin či Marián Zimmermann sa zúčastnili len na niektorých podujatiach, takže v sobotu sme spoznali ich nástupcu na tróne, ktorým sa stal Jozef Dubašák: „V zime som veľa trénoval a mal som veľmi dobré výsledky aj na iných pretekoch, chcel som odbehnúť celú sériu. Na celkové prvenstvo som ani nepomyslel, ale po troch pretekoch som bol prvý a videl som šancu, tak som sa už pokúšal o čo najlepší výsledok. Minulé roky mi chýbali niektoré preteky, takže som nemohol byť ani celkovo vyhodnotený. Do záveru sezóny ma čaká asi 4 až 5 lokálnych behov, a potom si dám pauzu.“ Popradčanovi robili na stupni víťazov garde ďalší Popradčania Martin Bálint i Tomáš Griger.

Víťazi 4. ročníka Tatry v pohybe Prestige Tour – Patrícia Puklová a Jozef Dubašák. (Snímka: mik)

Patrícia Puklová síce vynechala Malý štrbský maratón a z Novej Lesnej na Hrebienok vybehla „až“ druhá, no titul kráľovnej spred roka suverénne obhájila. „Vždy je ťažšie obhajovať. Po zdravotných ťažkostiach sa mi už nepodarilo vyhrať ani obľúbený Memoriál Jána Stilla, čo ma trošku nalomilo. Vždy behávam iba štyri z piatich pretekov a najnáročnejší je práve tento Memoriál. Ešte ma čaká mesiac pretekania s vrcholom na trailovom behu v Taliansku. Pokúsim sa tu prísť v novembri na Zimnú bežeckú sériu. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia smerom k obhajobe, pretože si potrebujem trochu šetriť achilovku,“ vyjadrila sa Puklová, ktorú na pódiu sprevádzala Rožňavčanka Henrieta Pulenová a Danica Božová zo Svitu.

Michal KLEIN