Dejiny popradského hokeja pokračujú

Náš kolega Rastislav Ovšonka už niekoľko rokov pracuje na publikácii Dejiny hokeja v Poprade. Vydáva ju postupne po častiach a vo štvrtok uviedol do života už piaty diel s podtitulom Za úspechom sú odchovanci.

Knižka mapuje obdobie od ročníka 1970/71 po sezónu 1980/81. V tomto období zaznamenal popradský hokej výrazný vzostup mládežníckeho hokeja a dorastenci, na čele s kapitánom Alexandrom Szücsom, sa v roku 1973 stali majstrami Československa. Takmer všetci zo zlatých mladíkov sa neskôr objavili v seniorskom tíme Popradu. Nebolo to však len o tomto titule, ale popradská mládež rok čo rok získavala tituly majstrov Slovenska v rôznych kategóriách. Príkladom je aj posledný ročník uvádzaný v knižke 1980/81, keď sa víťazom Slovenskej národnej hokejovej ligy stali nielen seniori, ale aj starší dorastenci (juniori). Dočítate sa aj o dokončení krytého zimného štadióna, obnove Tatranského pohára, či nesprávne oslávenom 50. výročí vzniku popradského hokeja v roku 1976. Autor sa nevyhýba ani problematickej životospráve, ktorá v tom čase trápila hokejistov.

Štefan Bednár a Rastislav Ovšonka. (Snímka: jat)

V 168-stranovej knižke, ktorá vyšla v náklade 400 kusov, nájdete rozobraté sezóny prostredníctvom výsledkov, strelcov gólov a uvedené sú aj zmeny v kádri. Krstným otcom publikácie je pamätník, ktorý v tomto období obliekal popradský dres Štefan Bednár.

(red)