Dievčatá sú kooperatívnejšie, tvrdí nová trénerka basketbalistiek Tatiana Gallová

BAM Poprad začne novú sezónu už v sobotu v Banskej Bystrici pod vedením Tatiany GALLOVEJ.

Gallovú oslovila popradská vízia. (Snímka: mik)

Aká je vaša športová minulosť?

» Som rodená Bratislavčanka a pochádzam z basketbalovej rodiny. Teta i mama hrávali aj na medzinárodnej úrovni a reprezentovali Československo. Ja som taktiež začala s basketbalom, ale veľmi skoro som sa zranila. Postupne som podstúpila šesť operácií kolena. Zhruba v dvadsiatke som začala trénovať. Pôsobila som ako neoficiálna asistentka v Lokomotíve a v Slovane. Kvôli štúdiu som však potrebovala prax, tak som viedla mládežnícke tímy v Bratislave. Neskôr som trénovala najmä v zahraničí. Odštartovalo to v Dánsku, potom som sa vrátila do extaligového Slovana a robila som aj s mládežou ŠBK Lúky. Dianie v našom basketbale ma následne natoľko znechutilo, že som si dala prestávku, keď som pracovala ako trénerka fitnes. Potom som viedla tímy v Rakúsku, v Karlových Varoch, Francúzsku a opäť v Rakúsku, kde sme vyhrali titul i pohár a dostali sa do Final Four, kde sme porazili Ružomberok. Naposledy som pôsobila ako asistentka pri mužoch v Rakúsku, kde sme za dva roky získali päť trofejí. Skúsenosti som zbierala aj pri reprezentáciách iných krajín.

Tréning BAM Poprad na ZŠ Komenského. (Snímka: mik)

Určite teda viete porovnať mužský a ženský basketbal…

» Sú to dva rozličné svety. Kde je rýchlosť a sila je asi jasné, no dievčatá sú kooperatívnejšie a viac počúvajú inštrukcie. Chalani chcú viac tvoriť, takže často urobia veci inak, viac hrávajú jeden na jedného. Naopak, dievčatá, najmä na Slovensku, sú utiahnutejšie a radšej dajú loptu spoluhráčke. S mužmi ma bavila taktická stránka, ale lepšie sa mi robí so ženami. Viem pochopiť, aké ťažké je pre trénerov – mužov pracovať so ženami. Ja mám výhodu v tom, že rozumiem, čo sa odohráva v ich hlavách.

Gallová v generálke pred Extraligou žien na turnaji v Rakúsku rozdáva pokyny Popradčankám. (Snímka: fotos.dbba.at)

Prečo ste si vybrali práve BAM Poprad?

» Vždy hľadám výzvy, takže sa často presúvam. Potrebujem nové impulzy, takže som teraz prišla do Popradu, aj keď sa zrejme nebudeme byť o popredné priečky. Chcem stavať do budúcnosti a dostať mladé hráčky niekam ďalej. Prvé informácie som dostala už vo februári, no vtedy tu boli iné plány. Oficiálny kontakt však nastal až auguste, ale dohodli sme sa veľmi rýchlo. S vedením sme pri výbere hráčok kooperovali, no všetko sa odvíjalo od finančných možností. Teraz sme už našli cestu, po ktorej by sme chceli ísť.

Ako vyzerali prípravné zápasy?

» Keď sme hrali s kadetmi Svitu, nebola som s tímom, takže ho koučovala pani Janáčková. Pred tým si ešte dievčatá zahrali s juniorkami Spišskej Novej Vsi, ale proti vyšším a rýchlejším chlapcom si toho mohli vyskúšať viac. Zápas s Young Angels nám ukázal nedostatky, na ktorých ešte musíme popracovať – taktické riešenia situácií, ale aj individuálne zručnosti. Na záver sme absolvovali tri zápasy v Rakúsku proti tímom tamojšej najvyššej súťaže. Vienna Timberwolves tvoria najmä reprezentantky U19, takže to bol pre nás ideálny zápas na rozbeh. Niekedy to bolo až príliš jednoduché a vyskúšali sme si nacvičené veci. Najsilnejší klub z Rakúska UBI Graz nás preveril trochu viac a trápil nás až do konca. Medzi popredné tímy patrí aj domáci Klosterneuburg, s ktorým to bolo v nedeľu taktiež vyrovnané, ale podarilo sa nám vyhrať aj do tretice. Víťazstvo na turnaji ma až tak neprekvapilo, ale vedela som, že nás čakajú vyrovnané stretnutia, ktoré nás môžu niekam posunúť.

Popradčanky na turnaji v Klosterneuburgu triumfovali. (Snímka: fotos.dbba.at)

Kam smeruje slovenský ženský basketbal?

» V Rakúsku bol jeden dominantný tím, čo bolo aj na Slovensku, ale to nikdy basketbalu neprospieva. Ostatní potom strácajú chuť. Dôležitá je aj popularita športu v krajine a u nás patrí ženský basketbal stále medzi top, napriek tomu, že reprezentácia ustúpila z pozícií. Obdobné je to aj na klubovej úrovni, veď za mojich čias tu boli štyri regionálne ligy a teraz musíme spájať juniorky so ženami, lebo nemáme dosť tímov. Celková úroveň išla dole, takže musíme viac pracovať so Slovenkami, ktoré by následne prišli do reprezentácie.

Spomenuli ste dominantné Good Angels, ktoré už činnosť skončilo. Ako bude vyzerať Extraliga žien bez nich?

» Popri nich sa v posledných rokoch vykryštalizovala dvojica Ružomberok – Piešťany a vyskočiť vedel aj Šamorín či Poprad. Teraz budú určite tvrdiť muziku Ružombečanky a Piešťanské čajky, no uvidíme, do akej miery. Aj naše baby však niečo vedia. Sme mladé a neskúsené, čo sa na začiatku odzrkadlí. Potrebujeme teda pár mesiacov, aby sme sa prepracovali z toho, kde sme, tam kde chceme byť. Myslím si, že pokiaľ budeme pokračovať v nastolenom trende, bude sa dať počítať aj s nami. Budeme hrať rýchly basketbal, atraktívny pre divákov. Nie som zástancom súbojov jedna na jednu, veď je to predsa kolektívny šport. Chceme sa prezentovať aj dobrou obranou. Som liberálnym typom trénera, takže chcem, aby sa baby naučili konať samostatne. Je prospešnejšie, keď urobia vlastné rozhodnutia, ako mať všetko vopred nalinkované. Potrebovali by sme však omnoho viac času v Aréne Poprad, veď sa nám začína liga a my vlastne nemáme prístup k hale, kde máme hrať.

Na úvod extraligy hráte až štyrikrát na palubovkách súperov…

» Prvými zápas mi sa chceme rozbehnúť do súťaže. V sobotu to v Banskej Bystrici môže byť veľmi vyrovnané. Potom nás čakajú Piešťany, Ružomberok a Šamorín, ktorí sú favoritmi a malo by to byť ich záležitosťou. Uvidíme, možno nás podcenia alebo nebudú mať deň. Nikdy nehádžeme flintu do žita. Hrať vonku na začiatku môže byť výhodou. Rozohráme sa, a potom nám môže domáce prostredie pomôcť k lepším výsledkom.

Michal KLEIN

Káder BAM Poprad pre sezónu 2018/19

Dominika Rusiňáková (3), Anna Mária Babiková (5), Andrea Vyšňová (6), Mariana Tetemondová (7), Jana Lysová (10), Ema Rodáková (13), Eva Filičková (14), Michaela Grigerová (17), Patrícia Sojáková (18), Ľubica Fáberová, Alica Ferenčáková, Anna Mária Šoltésová.

* v zátvorkách uvádzame čísla dresov