Divadelníci predstavia briskný humor a decentnú nahotu

Belanské ochotnícke divadlo Theatrobalans prináša v piatok 28. septembra o 19.30 h nové predstavenie.

Ochotnícke divadlo Theatrobalans. Snímka: archív Theatrobalans

Neprofesionálne mestské divadlo v Spišskej Belej funguje po 20-ročnej pauze v novom zložení už desiaty rok. Svoj názov odvodzuje z balansovania na vlnách umenia. „Naša iniciatíva opätovne skúšať nové predstavenia sa stretla s veľmi pozitívnym ohlasom nielen u bývalých ochotníkov. Začali na nás ‚chodiť‘ aj ľudia, ktorí nikdy neboli v divadle. Odchádzali príjemne prekvapení a stali sa našimi stálymi fanúšikmi,“ prezrádza členka divadelného súboru a predsedkyňa Theatrobalans Petra Fridmanská.

Hrajú komédie a rozprávky

Ochotníci majú vo svojom repertoári sedem celovečerných predstavení vrátane pripravovanej premiéry. Okrem toho odohrali aj tri predstavenia pre deti. „Začali sme komédiou a pri tej sme ostali až doteraz, pretože chceme ľudí hlavne baviť a nezaťažovať ich drámami, ktorých je v dnešnej rýchlej dobe aj tak dosť. Neskôr sme rozšírili náš repertoár o rozprávky pre malých divákov, na ktoré sme si sami písali scenáre. Tieto hry popretkávané autorskými pesničkami a interakciou s deťmi sa taktiež stretli s pozitívnym ohlasom,“ informuje Petra Fridmanská.

Členovia Theatrobalans. Snímka: archív Theatrobalans

Divadlo dáva aj berie

V súčasnosti má súbor päť stálych a dvoch hosťujúcich členov. Prvé dve predstavenia odohrali s režisérom Vladimírom Vaverčákom. Aktuálne ich režíruje Dušan Kubaň a Michal Novák z divadla Commedia v Poprade-Spišskej Sobote. „Zhodli sme sa na tom, že i keď nás divadlo stojí veľa času, veľa nám aj dáva ‒ skúsenosti, príjemné spomienky a v neposlednom rade aj energiu od zabávajúcich sa divákov. Ako sa hovorí, ak niečo robíš s láskou, tak to stojí zato,“ priznáva ďalej predsedkyňa Theatrobalans.

Nebola to piata, bola to deviata

Divadelnú hru s týmto názvom uvidíte v piatok premiérovo v bývalej kinosále Spišskej Belej. „Približne hodinové predstavenie o vypočítavej žene a dvoch bezmocných mužoch je plné briskného humoru a nečakaných zvratov. Objavia sa aj kontaktné scény a ‚decentná‘ nahota, tak sme si to radšej ošetrili, aby niekto neodišiel so svojou ratolesťou pohoršený počas predstavenia. Hra je výnimočná najmä v tom, že herci aj ozvučujú, prestavujú scénu a menia osvetlenie,“ uzatvára divadelníčka Petra Fridmanská s tým, že hra bude prístupná pre divákov od 15 rokov. Okrem nej v predstavení účinkuje Baďo Miko a Vlady Mikolajčík. Vstupné na predstavenie bude tri eurá. Druhú premiéru odohrá Theatrobalans na rovnakom mieste a v rovnakom čase v nedeľu 7. októbra. Predpredaj vstupeniek je k dispozícii v Regionálnom turistickom a informačnom centre v Spišskej Belej.

Ľudmila GROMADOVÁ