Martinčania prídu hosťovať s rockovou pseudooperou

V Dome kultúry sa predstaví Slovenské komorné divadlo z Martina s inscenáciou Biológia politika – Fouché!!!

Ilustračná snímka: Slovenské komorné divadlo

Inscenácia má podobu rockovej pseudoopery. Tematicky si berie na mušku politika z čias Francúzskej revolúcie, ktorý bol géniom amorálnosti a typickým príkladom politického chameleónstva – Josepha Fouchého. Inscenácia približuje nielen zásadnú dejinnú udalosť, Francúzsku revolúciu, ale v centre jej pozornosti je téma bezbrehého cynizmu politických karieristov. A tí po svete chodia dodnes.

Hlavná postava pripomína súčasných politikov

Režisérom je umelecký šéf martinského divadla, pôvodom Popradčan, Lukáš Brutovský. Ten je podpísaný aj pod libretom a je tiež, spolu s Róbertom Mankoveckým, spoluautor hudby. Dielo vychádza z literárnej predlohy Stefana Zweiga Fouché. „Zweigov spôsob písania je vo všeobecnosti nesmierne pútavý – neostáva len pri informovaní, vždy zároveň interpretuje, takže sa zo životopisného príbehu Josepha Fouchého stáva veľmi dobrodružná štúdia politického chameleónstva, taká dobrodružná, že jej protagonistu nevdojak začnete obdivovať,“ zdôvodnil svoj výber režisér.
Na pretlmočenie životného príbehu Josepha Fouchého zvolil režisér nezvyčajnú formu, rockovú pseudooperu. „Výraz opera používame so zveličením. Prevažnú väčšinu inscenácie tvorí hudba – piesne, recitatívy, ale aj hra so zvukmi a podobne. Už z podtitulu je ale jasné, že nejde o operu v klasickom slova zmysle – hudba je žánrovo asi najbližšie práve rocku,“ spresnil Lukáš Brutovský. Na Zweigovej knihe ho zaujal predovšetkým príbeh Josepha Fouchého, bezcharakterného politika z čias Veľkej francúzskej revolúcie. „Zweig Fouchého portrétuje ako génia amorálnosti. Politik z povolania par excellence. Človek, ktorý sa nezaťažuje názorom, za bieleho dňa opakovane zrádza svojich priateľov, kolegov, nadriadených – a robí to tak často a v takých situáciách, až je to neuveriteľné. V mnohom pripomína niektorých súčasných politikov, v mnohom ich ale prevyšuje. A Zweig, ako geniálny spisovateľ, dokáže z príbehu jednotlivca urobiť portrét politika ako takého, vytvára nadčasový typ. Preto aj názov Biológia politika – Fouché!!!“ povedal o inscenácii jej režisér.

Odohrajú dve predstavenia

V martinskej rockovej pseudoopere sa predstavia Alena Pajtinková, Barbora Palčíková, Daniel Žulčák, Tomáš Grega, Jana Kovalčiková, Jaro Kysel, Tomáš Mischura, Zuzka Rohoňová, na klávesoch ich bude sprevádzať Robo Mankovecký a na bicích Marián Frkáň. Martinčania sa v Poprade predstavia vo štvrtok 20. septembra. V pláne majú odohrať jedno dopoludňajšie predstavenie pre školy a jedno večerné pre dospelých divákov.

Mira KOVÁČIKOVÁ