Na mape stromov slobody pribudla lipa zo Spišského Bystrého

Obec v najbližších dňoch osadí na tento „zelený pamätník“ vzniku Československa informačnú tabuľu.

Strom slobody pri hasičskom sklade v Spišskom Bystrom. Snímka: jat

Na pamätnú lipu sa medzičasom v obci zabudlo, nikde v kronike nenájdete zmienku o strome slobody. Spomienky naň obnovila až brigáda pri kostole. Keďže strom narúšal oporný múr, brigádnici uvažovali, že ho vytnú. Jeden z nich si však spomenul, že je to strom slobody vysadený počas vzniku Československej republiky a bola by škoda ho zničiť.

„Strom sme nechali stáť. Teraz, ako je výročie, som si povedal, že o ňom napíšem. Strom je už zaznačený aj na virtuálnej mape stromov slobody Československa.“

 

Pavol Bukovinský
amatérsky historik zo Spišského Bystrého

Iniciátor bol František Hagovský

„Strom sme nechali stáť. Teraz, ako je výročie, som si povedal, že o ňom napíšem. Strom je už zaznačený aj na virtuálnej mape stromov slobody Československa. Na Slovensku ich nie je veľa,“ vraví amatérsky historik zo Spišského Bystrého Pavol Bukovinský. Jeden starší obyvateľ mu potvrdil, že na strome bola kedysi aj tabuľka s informáciou, kedy bol strom zasadený. Lipu zasadil na počesť vzniku Československa František Hagovský, niekdajší učiteľ a neskôr riaditeľ školy v Kubachoch. Slávnosti sa podľa spomienok obyvateľov, ktoré zachytil Pavol Bukovinský, zúčastnilo mnoho ľudí.

Pavol Bukovinský sa venuje histórii Spišského Bystrého. Spracoval vojnové roky, nárečový slovník, mapoval aj históriu futbalu v obci. Snímka: jat

Heslo Františka Hagovského bolo: Keď máš zeme čo len piaď, keď nič iné,  strom tam saď. „V školskej ovocnej škôlke učil žiakov zo semena vysádzať stromčeky, ošetrovať ich a o pár rokov ponúkal občanom, aby si ich zasadili,“ vraví P. Bukovinský. Vnučka Františka Hagovského Marianna Diovčošová z Trnavy navštívila v roku 2016 Spišské Bystré.  Jej prosbou bolo, aby sa lipa zachovala ako spomienka na jej starého otca. František Hagovský pôsobil v tejto podtatranskej obci 35 rokov.

Osadia tabuľu

V Spišskom Bystrom v najbližších dňoch pribudne na strome slobody tabuľa s mapou Československa. „Budú na nej aj mená všetkých prezidentov od roku 1918 až po súčasnosť. A tiež informácia, že sa o strom slobody zaslúžil pán Hagovský, ktorý bol učiteľom a neskôr aj riaditeľom školy v Spišskom Bystrom,“ vraví starosta Marián Luha.

Stromy slobody symbolizujú vznik Československej republiky. Ľudia ich vysádzali v rokoch  1918 a 1919. Sadili sa aj v neskorších rokoch vždy, keď si ľudia chceli pripomenúť a osláviť význam slobody a demokracie. Najbližšie stromy slobody stoja v Liptovskom Jáne či v Medzeve.

Jana Tomalová