Neobaluy rozširuje svoje služby

Prvá bezobalová predajňa v Poprade je v prevádzke od 30. júna. Za dva mesiace ušetrili jej zákazníci 412 obalov.

Majitelia bezobalového obchodu Alexandra Horňáková a Michal Belko. Snímka: Ľudmila Gromadová

Sortiment obchodu pozostáva z trvanlivých potravín, čapovanej drogérie a rôznych eko doplnkov. Na výber máte spomedzi viacerých druhov korenia, cestovín, strukovín, orechov, kávy, byliniek, múky či ryže. Z drogérie môžete voliť medzi 90 a 100 percentnou prírodnou kozmetikou a čakajú na vás i bambusové zubné kefky, slamky alebo odličovacie tampóny.

Ako funguje nakupovanie

Princíp nakupovania bez obalov spočíva v naberaní produktov na váhu do vlastných plastových, sklenených alebo papierových obalov. „Zákazník príde s obalom, ktorý si položí na váhu, hmotnosť obalu mu odrátame, a potom si načapuje, koľko čoho potrebuje,“ vysvetľuje Michal Belko z Novák, ktorý vlastní bezobalový obchod Neobaluy spolu s priateľkou Alexandrou Horňákovou. „Máme tu aj plastové nádoby, ktoré si možno zakúpiť, ale viac-menej sa ich snažíme nepredávať. Niektorí ľudia nám nosia svoje použité prázdne obaly a tie ponúkame zadarmo,“ dopĺňa Horňáková.

Ušetrené obaly v Neobaluy. Snímka: Ľudmila Gromadová

Opakovaným používaním tých istých obalov sa nakupujúcim podarilo ušetriť za dva mesiace 50 papierových, 78 sklenených a 284 plastových nádob.

Trh už o nich vie

K podnikaniu s bezobalovým tovarom priviedlo majiteľov ekologické zmýšľanie. „Ja som túžila mať takýto obchod a Miško chcel podnikať, tak sme spojili tie myšlienky a rozhodli sa robiť niečo, čo bude mať hlbší zmysel pre spoločnosť a bude prinášať radosť nám i ostatným,“ priznáva Popradčanka Horňáková. Zo začiatku si dodávateľov a výrobcov hľadali sami. „Kontaktovali sme výrobcov, behali po rôznych predajniach a vyhľadávali produkty. Teraz nás už kontaktujú oni, aké majú možnosti a čo nám vedia ponúknuť, takže je to jednoduchšie. Dodávateľov máme zatiaľ výhradne slovenských, ale produkty sú takpovediac celosvetové,“ informuje Michal Belko.

Pribudne sladké i čaj z kávy

Najviac sa predávajú orechy, káva alebo cestoviny. Menej sa darí sušeným bylinkám či bezlepkovej múke vyrábanej zo strukovín. „Plánujeme rozšíriť ponuku o nejaké orechy alebo sušené ovocie v čokoláde, novinkou bude aj čaj z kávových čerešní, čo sú sladké plody kávovníka s obsahom kofeínu. Ak niekto nemá rád silnú kávu, môže si dať tento čaj. Okrem toho budeme mať balzam na pery v papierových obaloch a ďalšie druhy oleja,“ približuje Michal Belko.

Neobaluy plánuje rozšíriť sortiment. Snímka: Ľudmila Gromadová

Do obchodu už prišli zákazníci z Brna, Oravy alebo Bratislavy. „Myslím si, že odozva od zákazníkov sa zlepšuje, lebo chodia aj opakovane a prichádzajú aj noví, čo je super,“ teší sa Alexandra Horňáková.

Predajňa bude aj odberným miestom

V rámci projektu Podtatranská debnička si zákazníci budú môcť od septembra každý štvrtok vyzdvihnúť čerstvé potraviny. „Pre záujemcov bude k dispozícii ovocie, zelenina, mliečne či mäsové výrobky od lokálnych výrobcov,“ informuje Michal Belko. Popradčania z Neobaluy sa spolu s majiteľkou košického obchodu Na kôpke rozhodli založiť na Facebooku spoločnú skupinu pre bezobalové obchody na Slovensku, aby si mohli vymieňať informácie o dodávateľoch produktov. Bezobalové predajne nájdete aj v Prešove alebo Bratislave. Drogériu vám načapujú v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku i Spišskej Belej, o ktorej sa dočítate viac v marcovom archíve webovej stránky Podtatranských novín.

Ľudmila GROMADOVÁ