Nové PN: O chýbajúcom mamografe v popradskej nemocnici i dobrovoľníckom upratovaní Tatier

V Podtatranských novinách č. 39, ktoré sú v predaji od utorka 25. septembra, sa dočítate viac aj o týchto témach:

 

 

V utorok sa stretnú pamätníci kežmarskej fabriky Tatraľan. Textilná dizajnérka Michaela Bednárová a kurátorka Slovenského múzea dizajnu Zuzana Šidlíková vytvorili zbierku pôvodných produktov z tejto fabriky.

 

Pestovatelia hodnotili zemiakarskú sezónu na 16. Spišskom zemiakarskom jarmoku v Spišskej Belej. Na jarmok zavítal aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý s vlastnou škrabkou vyhral súťaž v čistení zemiakov.

 

Súťaž v čistení zemiakov na Spišskom zemiakarskom jarmoku. Snímka: rov

 

Už viac ako rok nefunguje v popradskej nemocnici mamograf. Komplikuje to situáciu nielen lekárom, ale najmä pacientkam. Kedy sa dočkáme nového prístroja?

 

Vo Svite si pripomenuli 80. výročie vzniku odborného školstva v meste a 120. výročie narodenia zakladateľa Svitu Jana Antonína Baťu.

 

Túto sobotu sa v Tatranskom národnom parku uskutoční už 40. ročník dobrovoľníckeho podujatia Čisté hory. Chcete aj vy pomôcť Tatrám konkrétnym činom? Pozrite si prehľad nástupných miest, kde vám organizátori poskytnú nielen inštrukcie, ale aj vrecia na odpadky.

 

Ilustračná snímka: ŠL TANAP

 

V Šuňave pripravujú zmenu a doplnok územného plánu, ktorá umožní výstavbu nových rodinných domov.

 

KULTÚRA:

 

Spišskobelianske ochotnícke divadlo Theatrobalans pripravilo novú hru. Divadelníci sa predstavia už tento piatok v bývalom kine.

 

Theatrobalans zo Spišskej Belej. Snímka: archív

 

Popradksé kino Tatran prinesie na plátno výber najlepších filmov zo svetových festivalov. Prvý film uvedie kino už v stredu o 17.00 h.

 

ŠPORT:

 

Pomaly sa nám rozbieha aj sezóna halových športov. Už tento víkend odštartujú svoju púť extraligou popradské basketbalistky. Porozprávali sme sa s trénerkou Tatianou Gallovou.

 

Trénerka BAM Poprad Tatiana Gallová. Snímka: mik

 

Úspešný víkend majú za sebou aj popradskí futbalisti, ktorí v sobotu na domácom ihrisku privítali Inter Bratislava.

 

Popradskí hokejisti absolvovali uplynulý týždeň tri súťažné zápasy. Ako sa im darilo, sa dočítate v aktuálnom vydaní novín.

 

Zo zápasu Poprad – Žilina. Snímka: mik

 

PUBLICISTIKA:

 

Ferdinand Bogsch vo svojom príspevku približuje históriu Tvarožnej. Na niektoré jeho tvrdenia reagovala starostka obce Dagmar Mathiová.

 

Evanjleický kostol v Tvarožnej. Snímka: Obec Tvarožná

 

Nechýbajú ani naše tradičné rubriky:

Týždeň pod Tatrami pred sto rokmi

Historický kalendár