Od vzniku Česko-Slovenska rok po roku: 1976

Keď Tatry testovali stotridsiatku

Na protest proti hegemónii Moskvy neprišli na zjazd KSSZ delegácie Albánska a Číny. Prezidentom USA sa stal Jimmy Carter. Zomrel Mao Ce-tung i Laco Novomeský. Po Maovej smrti sa začal v Číne mocenský boj. V Poľsku zaviedli prídelový systém na základné potraviny. V Montreale boli XXI. Letné olympijské hry. Na rieke Teton (Idaho – USA) sa pretrhla hrádza novovybudovanej priehrady, zahynulo 150 ľudí. Futbalisti ČSSR sa stali majstrami Európy, hokejisti vyhrali Kanadský pohár. Milan Kriššák vystúpil 24. mája na Makalu (8 481Rok 1976 bol v histórii Rallye Tatry zdanlivo bežným rokom. Súťaže boli známe, na vtedajšie pomery bol najpríťažlivejší Pohár mieru a priateľstva, na ktorý boli nominované družstvá zo socialistických krajín. Keď prišiel do súťaže jednotlivcov niekto s automobilom značky s puncom svetovej, bez problémov vyhral, prinajmenšom sa stal favoritom a novinári mu venovali zvýšenú pozornosť.
Ale v 8. ročníku pozornosť pritiahol nórsky jazdec John Haugland. Prišiel s vozidlom, ktoré dostalo svoje druhé meno – Porsche Východu. Hubáček s Minaříkom mali silné a overené auto Renault Alpine. Proti nim sa postavila Škoda 130 RS, auto, ktoré sa stalo vo svojej kategórii legendou. Nemalo síce premiéru v rallye súťažiach, malo ju však na Slovensku. John Haugland so spolujazdcom Berglundom skončili na 2. mieste za Hubáčkom, ale porazili silnejší Fiat Abarth 124, ktorý šoféroval poľský jazdec Stawowiak.
Rallye Tatry bola pre Hauglanda veľmi dobrou previerkou do náročných súťaží. Nevedel si vynachváliť trať, organizáciu ani auto. Uvedomme si, že to bol jazdec verný značke Škoda, jeho 130 RS sa stala skvelou vizitkou československého motorizmu. Tatranská trať na jeho vývoji mala značný podiel. V nasledujúcich ročníkoch totiž Škoda 130 RS vyhrávala nielen v triede, ale aj v absolútnom poradí.
John Haugland o Škode 130 RS povedal: „Bolo to vo svojej dobe najlepšie rallye auto, limitoval ho len slabší motor.“ A o Rallye Tatry sa vyslovoval iba v superlatívoch. Ako uznávaný jazdec s autoritou sa pričinil o to, že sa stali neskôr súčasťou seriálu Majstrovstiev Európy.