Roman Stantien: Maďarské tímy niečo prinesú

Tento piatok sa začína nová sezóna Tipsport Ligy, v ktorej „kamzíkov“ povedie Roman STANTIEN.

Tréner HK Poprad Roman Stantien. (Snímka: mik)

Ako si spomínate na svoju aktívnu kariéru, ktorá je spojená aj s Popradom?

» Keď som tu bol prvý rok, ešte sa hrala Slovenská národná hokejová liga, Poprad nebol vo federálnej, ale my sme ju vybojovali. Následne sme ju udržali, a potom sa postúpilo aj do play-off. Bolo tu mnoho chalanov na vojne aj z Čiech ako Landsmann či Zadražil alebo aj nebohý Marius Konstantinidis, čo bol síce Slovák, ale mal aj grécke občianstvo. Svoje najkrajšie hokejové roky som potom zažil vo Vetíne, ale pod Tatrami som odohral aj svoju poslednú sezónu, no to sme sa paradoxne zachraňovali v Extralige. Na Poprad spomínam len v dobrom. Svoju robotu sme si tu odviedli poctivo a dobre. Odmalička som bol pri hokeji a po kariére nastal čas robiť ho iným spôsobom. Študoval som a trénerstvo prišlo akosi samo od seba.

Sledovali ste „kamzíkov“ v minulej sezóne? Prečo ste svoje meno spojili opäť s Popradom?

» Špecificky nie, ale Tipsport Ligu som sledoval ako aj KHL či NHL. Hokej je môj život, baví ma, takže mu venujem všetok možný čas. Je to práca na 24 hodín denne. Najskôr ma z vedenia oslovili, či by som prišiel na nejaké rokovanie. Riešili však viacerých trénerov, ale vyložili sme si karty na stôl s tým, že mi dajú vedieť. Dopadlo to teda tak, že som s Popradom uzavrel ročnú zmluvu.

Slovinec Luka Gračnar prišiel ako náhrada za zraneného Kováča. (Snímka: mik)

Ako sa skladal káder? Určite to skomplikovali aj zranenia Rossa či Kováča.

»  Niektorí chalani mali platné kontrakty z minulého roku, ďalších sme konzultovali s vedením, Ferom Štolcom a so Stanom Salátom sme riešili brankársky post. Celý manažment sa teda podieľal na tom, aby sme to vyskladali podľa predstáv a na tých menách, ktoré máme, sme sa všetci zhodli. Zranenia boli veľkou komplikáciou, pretože Ross mal byť nosným pilierom obrany, no pre jeho zdravotný stav sa jeho zmluva musela zrušiť. Kováčovo zranenie prišlo zase v čase, keď sme si mysleli, že mužstvo máme vyskladané. Mali sme dvoch brankárov s rôznym štýlom. Kontrakt tu mal aj Ivanov a bola šanca, že by mohol prísť ako náhrada, ale to padlo. Sme radi, že manažment zabral a podarilo sa nám v tomto pokročilom čase zohnať gólmana ako je Luka Gračnar.

Nemáte priveľa stredných útočníkov?

» S centrami väčšinou býva najväčší problém, lebo sa hovorí, že ako hrá center, tak hrá celá päťka. Niečo na tom bude, lebo práve center musel kedysi vedieť aj brániť, aj útočiť. Moderný hokej už vyzerá tak, že každý musí hrať dopredu aj dozadu. Niektorí chalani hrávali stabilne centrov, no ďalší majú skúsenosti aj na krídlach. Keď sa teda niekto zraní alebo niečo nebude fungovať, môžeme to popresúvať, čo je výhodou. Na centri by mali hrať Heizer, Zagrapan, Paukovček a Mlynarovič.

Samuel Mlynarovič má formu ako hrom. V posledných dvoch stretnutiach Višegrád Cup-u strelil dohromady deväť gólov. (Snímka: mik)

Začali ste suchou prípravou a v auguste štandardne prešli na ľad…

» Na suchu sme sa zameriavali na viacero zložiek ako kondícia, vytrvalosť či rýchlosť. Chodili sme na kolieskové korčule či kickbox. Hrávali sme aj futbal, po ktorom si manšaft trošku sadol. Snažili sme sa to chalanom všelijako spestriť, aby to nebolo monotónne ako za našich čias, keď sme v podstate len behávali. Na ľad sme zo začiatku museli dochádzať do Spišskej Novej Vsi, kde toho času bolo málo a navyše buď skoro ráno alebo neskoro večer. Chýbalo nám pohodlie a niekedy nám ani dvakrát denne ľad nevyšiel, tak sme to nahrádzali suchým tréningom. V Spišskej to bolo zamerané len na kondíciu a herné činnosti jednotlivcov. Taktické veci sme začali zaraďovať do tréningov až v Poprade.

Z trinástich letných súbojov ste vyhrali sedem…

» Niektoré stretnutia nám vyšli, iné nie. Príprava je však práve na to, aby nám ukázala, kde máme slabiny a čo treba zlepšiť. Tieto zápasy na to výborne poslúžili. Ostáva nám ešte pár dní na doladenie taktických vecí. Robíme nový taktický model, ktorý sa tu v minulej sezóne nehrával, takže ešte v ňom nie sú všetci doma. Chalani sa musia zlepšovať celú kariéru. Niekto si možno myslí, že v tridsiatke už nič nezmení, ale dá sa to. Dnešné trendy sú také, že hokejisti majú kopu všelijakých pomôcok aj mimo ľadu.

Stantien s „kamzíkmi“ vyhral hneď prvú možnú trofej – Tatranský pohár. (Snímka: mik)

Popradčania po štyroch rokoch zdvihli nad hlavy Tatranský pohár.

» V príprave sa nehrá na víťazstvá či prehry, aj keď Tatranský pohár má svoju tradíciu i kvalitu. Turnaj bol veľmi dobre zorganizovaný, Fero okolo neho spravil veľa práce a pomohol sem dotiahnuť dobré mužstvá. Možno si niekto pomyslí, že Maďari, Francúzi či EBEL liga je nejaká druhá sorta, ale každý mohol vidieť, že hokej vedia hrať aj oni. Podobné to bolo aj v Cardiffe, kde sme jeden zápas prehrali a vyhrali až v druhom. Dobrí hráči sú už po celom svete a len takáto konfrontácia môže chalanov posúvať ďalej.

Máte ambície aj vo Višegrád Cup-e?

» Táto súťaž opäť prináša tú medzinárodnú konfrontáciu, ale priznám sa, že som nevedel, čo od toho čakať. Nepoznám tieto maďarské tímy, ale už vidím, že napríklad Dunaujváros je o niečo slabší ako napríklad Miškovec. Vždy si z toho môžu chlapci niečo odniesť. Každý vstupuje do zápasu s tým, že chce zvíťaziť.

Podtatranci suverénne kráčajú aj za ziskom Višegrád Cup-u. Trio maďarských súperov už zdolali a s Nitrou či Novými Zámkami sa stretnú už v rámci Tipsport Ligy. (Snímka: mik)

Čo hovoríte na mladíkov?

» Juniorská súťaž sa začala už počas Tatranského pohára, tak sme tam mladíkov posunuli. Jeden – dvaja sa javia tak, že by mohli hrať aj v Á-čku, ale stále je to pre nich veľký skok. Slovenská juniorská liga nemá až takú kvalitu, aby mohli chlapci plynulo prejsť medzi seniorov. Ukázalo sa to aj v prípravných stretnutiach. Každý z mladíkov ich odohral aspoň šesť, no keď sme hrali so silnejším súperom, mali problémy. Dobré veci ukazovali najmä proti slabším tímom.

Ktorých chlapcov uvidíme v projekte HK Orange 20?

» Je tam Romaňák, Brincko, René Svitana a brankár Pavličko. Je to pre nich výborná možnosť, lebo chlapci v tomto veku potrebujú len trénovať, jesť a oddychovať. Podobne kedysi fungovali Dukly, kde sa chalani v takomto veku museli venovať len hokeju. Medzi juniormi je viac mladších ako čerstvo dospelých, no „dvadsiatka“ hráva Tipsport Ligu i 1. ligu, takže im to dáva dosť skúseností.

V projekte „dvadsiatky“ budú opäť ďalší Popradčania. (Snímka: archív/mik)

Už v piatok štartuje nová sezóna…

» Liga bude silnejšia ako minulý rok. Podľa mien, ktoré do jednotlivých klubov prišli, usudzujem, že taká sedmička z nich bude veľmi kvalitná, čo sľubuje vyrovnanú súťaž, a to je pre hokej dobré. Myslím si, že aj maďarské tímy niečo prinesú. Nech slovenskí chlapci vidia, že aj inde vedia hrať dobrý hokej. Majú veľa Kanaďanov, objavujú sa tam aj Fíni. Už je to podobné ako vo futbale, kde sú svetové tímy multikultúrne. Treba sa prispôsobiť, lebo za skúšku to určite stojí. My urobíme maximum preto, aby sme boli medzi najlepšími. Múdrejší však budeme v októbri, lebo nie sme sami, kto sa chce dostať do play-off a tam prejsť minimálne prvým kolom. Ak niekto hovorí o útočnom hokeji, tak je to skôr fráza. Dnes sa všetko rýchlo mení a postupne sa vyrovnávajú rozdiely medzi obrancami a útočníkmi. Taktiku teda treba nastaviť tak, aby sme vedeli reagovať na súpera podľa toho, aké typy hráčov má.

Michal KLEIN