Sezóna bola pre zemiaky dobrá. Ich ceny ale neklesnú

Tohtoročná úroda zemiakov na Slovensku bude porovnateľná s tou minuloročnou. Na rozdiel od ostatnej Európy je na tom Slovensko lepšie, keďže hlavne na severe a západe kontinentu bolo počas sezóny menej zrážok.

Úrodu zemiakov si pestovatelia pochvaľujú. Snímka: rov

„U nás je podstatne chladnejšie a zároveň pod Tatrami sa vytvorí viac zrážok, čo dopomohlo nielen veľkopestovateľom, ale aj drobným pestovateľom,“ uviedol vedúci skúšobnej stanice Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Spišskej Belej Marián Tokár. Pod Tatrami bola podľa neho sezóna pre zemiaky vynikajúca. Výmera zemiakov v rámci Slovenska sa udržala približne na rovnakej úrovni ako vlani, a to sedemtisíc hektárov. Napriek lepšej sezóne ceny zemiakov u nás nebudú nižšie. Dôvod je jednoduchý, ceny zemiakov u nás sa neodvíjajú od domácej, ale európskej produkcie, a tá bola nižšia.

Súťaž v čistení zemiakov na Spišskom zemiakarskom jarmoku vyhral prezident Andrej Kiska. Snímka: rov

Zemiaky sa počas uplynulej soboty skloňovali v každom páde v Spišskej Belej, kde sa konal 16. ročník Spišského zemiakarského jarmoku. Priamo počas podujatia otvorili v meste predajňu regionálnych produktov, ktorej zriaďovateľom je Stredná odborná škola agropotravinárska a technická v Kežmarku. Okrem produktov, ktoré vyrábajú študenti tejto školy, tu nájdete aj výrobky od malých pestovateľov a chovateľov z regiónu.
Súčasťou jarmoku bola aj súťaž v šúpaní zemiakov. Tohto roku sa do súťaže zapojil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska (na snímke druhý zľava). V konkurencii piatich súťažiacich sa nakoniec víťazom tohtoročnej súťaže stala hlava štátu. Zrejme mu k tomu dopomohlo aj to, že zemiaky šúpal vlastnou škrabkou a ako prezident povedal, ešte ráno si čistenie zemiakov natrénoval doma pri príprave obeda. Mohla za tým však byť aj zhovievavosť súperov.

(rov)