Správy z kultúry: Tatranská galéria vystavuje Party v 21. storočí, v Kežmarku hrá Filip Jančík

Jančíkove husle rozozvučia Kežmarok

Koncertné vystúpenie Filipa Jančíka je charakteristické husľovou klasikou prepojenou s modernou hudbou. Popradský rodák sa preslávil v štátoch ako je USA, Fínsko, Švédsko či Kuvajt. Na Slovensku sa môžete tešiť na päť jeho vystúpení. Okrem známych hitov kapiel ako Coldplay a Maroon 5 zaznejú melódie z filmov Pearl Harbor alebo Indiana Jones. Artikulárny kostol v Kežmarku ho privíta tento piatok 21. septembra o 19.00 h, pričom brány kostola budú otvorené už od 18.00 h. Vstupné je 15 eur.

Uvidíte aj party z nášho seriálu

Tatranská galéria v Poprade vás pozýva od pondelka 24. septembra na výstavu limitovanej kolekcie obrazov Party v 21. storočí.

Parta z Vikartoviec. Snímka: LSZ Photography, www.party21art.com

Za sprievodu hudby skomponovanej špeciálne pre tento projekt uvidíte aj dva obrazy z kolekcie, ktoré budú mať svoju premiéru. Expozícia je spoločným projektom maliarky Sarah I. Avni, etnologičky Kataríny Chabrečekovej a fotografov Zuzany Sénašiovej a Ľubomíra Saba. Cieľom je priblížiť súčasnej generácii tradičné hodnoty Slovenska moderným spôsobom. Výstava bude do 21. októbra.

Po gotickej ceste s fotoaparátom

Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi ponúka v týždni od 24. do 28. septembra fotodielne s podtitulom Hranice a možnosti zobrazenia digitálnym fotoaparátom. Dielne pod vedením vysokoškolských pedagógov budú zamerané na fotografie dokumentárne, experimentálne a fotografie krajiny. Primárne je projekt určený pre študentov vysokých škôl a pre pracovníkov kultúry, ktorí za kurz zaplatia 10 eur. Pre verejnosť platí poplatok 50 eur. Bližšie informácie o programe nájdete na www.gus.sk.

V knižnici nájdete český komiks

Knižnica v Starej Ľubovni hostí projekt s názvom Medzitým na inom mieste. Výstava je inštalovaná pri príležitosti dní českej kultúry a stého výročia českého komiksu v spolupráci s Českým spolkom v Starej Ľubovni. Expozícia je zároveň súčasťou osláv významných výročí v roku 2018. Sto rokov komiksu rekapituluje v historických súvislostiach národné komiksové dejiny, ako aj obraz dejín v komiksoch. Výstava bude pre návštevníkov k dispozícii v čase otváracích hodín knižnice do 3. októbra.

Vystavte si svoju úrodu vo Svite

Vo Svite sa pod záštitou primátora mesta uskutoční od tejto stredy do piatku výstava ovocia a zeleniny. Na výstavu možno doniesť exponáty do obradnej siene Domu kultúry v utorok do 16.00 h. Ide minimálne o tri kusy nelešteného ovocia so zachovanými stonkami a kalichom a jeden kus nadmernej zeleniny. Súčasťou podujatia budú sprievodné akcie pre deti aj dospelých. Vystavené kusy poputujú v sobotu na Podtatranskú výstavu v Spišskej Belej, ktorá bude súčasťou 16. Spišského zemiakarského jarmoku.