Správy z kultúry: V Levoči sa pokúsia o rekord

Scholtzove dni veselo i vážne

Na počesť rodiny Scholtzovej uvidíte v Poprade-Matejovciach tento víkend viacero akcií. V piatok nájdete v Kaskáde o 18.00 h zabudnutú výstavu k 20. výročiu
1. ČSR. V sobotu vás privíta v areáli ZŠ s MŠ Matejovce o 15.00 h DH Tatramat Matejovce. O 16.10 h vystúpi FS Vagonár a príde aj Eva Máziková. Na ihrisku školy sa od 8.00 h bude hrať volejbalový turnaj. V nedeľu sa môžete o 11.00 h zapojiť do sprievodu k hrobu rodiny Scholtzovej. V evanjelickom kostole bude o 17.00 h slávnostný koncert.

Fest fajný fest v Spišskej Belej

V bývalej kolkárni vás čaká túto sobotu od 16.00 h multižánrový hudobný festival. Na 6. ročníku vystúpi v netradičnej zostave hip-hopový klasik Branči Kováč alias Vec spolu so Škrupom. Ďalej sa môžete tešiť na rock and roll v podaní martinskej kapely Mr. Teddy and The Sidekicks. Z Krakowa príde kapela Ska Petarda, z Budapešti grunge-rocková skupina Indeed. Hardcore vám predvedie kapela World Hystery X a zo Slovenska uvidíte alternatívny Stroj mimo zdroj či Wolfage. Vstupné bude 5 eur.

Pokus o zápis do kníh rekordov

Na sídlisku pri prameni sa v Levoči v sobotu od 12.00 h uskutoční 24-hodinový pirohový maratón. Snahu o zápis do Guinnessovej knihy rekordov a Knihy slovenských rekordov bude v sobotu sprevádzať spevák Samuel Lorinčík, skupina Enix, Ringo Band či OlekBand. Príde Erik Valko i Kamil Bartko. V nedeľu sa predvedú klaun Adyno z Teátra Komika, Denzz Industry, Alimah fusion, skupina Traky alebo aj DJ Walky.

Baziliky sv. Jakuba a historická radnica v Levoči. Snímka: rov

Súčasťou podujatia budú detské atrakcie a veľká tombola za 1 euro. Vstup bude voľný.

V knižnici nájdete Spišskú paletu

Do Podtatranskej knižnice v Poprade zavítala putovná výstava výtvarných diel. V utorok 11. septembra si od 8.00 do 18.30 h môžete pozrieť diela neprofesionálnych výtvarníkov z Art klubu v Spišskej Novej Vsi. Medzi exponátmi nebudú chýbať portréty, zobrazenia architektúry či prírody zo Spiša. Objavíte aj abstraktné maľby i drevené plastiky. Členovia klubu veria, že ich diela inšpirujú návštevníkov
k vlastnej tvorivej činnosti. Výstava bude verejnosti k dispozícii do 3. októbra.

Kinobus v rodinnej atmosfére

Žilinský putovný festival filmov oslávil 15. ročník. Snahou tvorcov je objavovať malé mestá, obce a ich kinosály, ktoré sa oplatí vidieť. Tentoraz doputovali dva autobusy s návštevníkmi do Zamaguria a Pienin. Okrem iného si prítomní mohli vo Vyšných Ružbachoch pozrieť rodinné filmy z tridsiatych rokov 20. storočia, ktoré sa nachádzajú v archíve rodiny Zamoyských. V kameňolome rusínskej obce Jarabina sa uskutočnil aj hudobný happening folklórneho súboru Poľana.