Štôla zafinancovala rekonštrukciu osvetlenia z rozpočtu

V priebehu dvoch rokov sme robili rekonštrukciu verejného osvetlenia v celej obci vrátane výmeny svietidiel za úsporné. Práce máme konečne ukončené, máme aj revíznu správu a verím, že to prinesie úsporu energie aj financií. Obnovu sme si prakticky zaplatili sami. Poslanci usúdili, že vyjde lacnejšie zafinancovať to z vlastných zdrojov, a tak sme nešli cez žiadny dotačný program.

Obec Štôla. Snímka: stola.ocu.sk

Okrem toho máme v pláne vybudovať detské ihrisko. Máme už pridelenú dotáciu, len nám ešte neposlali zmluvu a všetko sa preto zdržiava. Navyše, keď príde zmluva, bude trvať asi mesiac, kým nám dodajú hracie prvky. Zatiaľ teda čakáme a pripravujeme pozemok, na ktorom bude ihrisko umiestnené. Bude v areáli pri multifunkčnom ihrisku, kde sa dá hrať tenis, mini futbal a volejbal. Pôjde tak o prvé detské ihrisko v obci. S pomocou okolitých obcí Batizovce, Gerlachov a Mengusovce sme vydali knihu Ľudový odev na južnom úpätí Vysokých Tatier. Je to veľmi pekná knižka o ľudovej kultúre a krojoch. Napísali ju Ján Olejník a Ján Levocký, pričom prvý z autorov sa už nedožil jej vydania. Naše štyri obce len trochu upravili obal knihy a posunuli ju do tlače.

Obálka knihy Ľudový odev na južnom úpätí Vysokých Tatier. Snímka: archív Jána Levockého

V stredu 29. augusta sme kládli veniec pri pomníku na vojenskom cintoríne pri príležitosti výročia SNP. V októbri nás čaká v obci kultúrna akcia na ľudovú nôtu v spolupráci s Pavlom Šallingom zo skupiny Štôlska kapela a tiež plánované stretnutie s našimi dôchodcami.

Martin HAJKO
starosta obce Štôla