Súťažná prehliadka ponúkne 58 horských filmov

Už o mesiac, 10. až 14. októbra, sa uskutoční 26. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade.

Už o mesiac sa v Poprade uskutoční 26. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov. Snímka: archív MFHF

Do súťažnej festivalovej prehliadky sa tohto roku prihlásilo 98 filmov z celého sveta. „Do súťažnej prehliadky sme vybrali 58 filmov. Je ich dosť, momentálne sa trápime s programom a je možné, že úplne zrušíme reprízové bloky a premietať budeme len súťažné filmy. Už aj v minulosti boli roky, keď súťažné filmy začínali už o 12.00 h. Jednoducho, keď sú dobré filmy, tak sa ťažko vyhadzuje,“ informovala riaditeľka festivalu Mária Hámorová.

Predstaví sa aj osem slovenských tvorcov

Vybrané filmy sú podľa riaditeľky festivalu tematicky zaujímavé a keďže máloktoré z nich budú môcť diváci vidieť neskôr v televízii, tak by bola škoda ich neodprezentovať na festivale. „Veď aj o tom je festival, že sú tu filmy, ktoré sa bežne nedajú vidieť. Je to síce náročnejšie, keďže všetky filmy, okrem českých a slovenských, sa musia preložiť, nadabovať, prípadne otitulkovať, ale my sa na to tešíme,“ dodala Hámorová. Diváci festivalu sa tak môžu tešiť asi na 32 hodín súťažných filmov.
Na festivale bude mať zastúpenie aj slovenská tvorba. Do festivalovej prehliadky vybrali organizátori osem slovenských snímok. Chýbať nebude film Pavúk z dielne Ľubomíra Slivku, Tieň jaguára od Pavla Barabáša či Teória šťastia podľa Rybanského od Rastislava Hatiara. Do súťažnej prehliadky sa dostali aj ďalšie slovenské filmy – Perzia, S deťmi cez hory, Na život a na smrť či 30 dní hrdinom.
Medzinárodný festival horských filmov už tradične ponúka filmy prevažne s horskou tematikou. „Do hôr, samozrejme, patrí aj lyžovanie, extrémne lyžovanie či zjazdy, rôzne prechody, skalkárske, bigwallové, ale ponúka aj rôzne adrenalínové filmy,“ uviedla Mária Hámorová. Filmy bude hodnotiť medzinárodná porota, v ktorej bude Čech Boris Hlaváček a Slovák Martin Žilka, tretí člen poroty zatiaľ nie je známy. O čestnom hosťovi zatiaľ vieme len to, že to bude žena.

Ilustračná snímka: Peter Stas

Držiteľa Grand Prix spoznáme v nedeľu

Slávnostné otvorenie festivalu je naplánované na stredu 10. októbra vo veľkej zasadačke mestského úradu v Poprade. Tu je aj hlavný stan celého festivalu. V nasledujúcich dňoch sa k hlavnej premietacej sále pridajú aj Kino Tatran v Poprade, Kino Iskra v Kežmarku, Kino Mier v Spišskej Novej Vsi a tohto roku sa prvýkrát budú premietať filmy aj v Teniscentre v Tatranskej Lomnici. Rezervácia a predaj lístkov bude fungovať online cez Kino Tatran v Poprade od začiatku októbra.
Súčasťou festivalu bude aj výstava fotografií Martina Žilku, chýbať nebude beseda s čestným hosťom festivalu a na sobotu sa pripravujú preteky Slovenského pohára v boulderingu. Víťaza festivalu a držiteľa Grand Prix sa dozvieme v nedeľu 14. októbra o 17.00 h, na kedy je naplánované slávnostné vyhlásenie výsledkov a premietanie ocenených filmov.

Rastislav OVŠONKA