Týždeň pod Tatrami pred sto rokmi – 36. týždeň

* Skupina pätnástich nemeckých novinárov, šéfredaktorov a vydavateľov významných novín z Berlína, Hamburgu, Mníchova a Drážďan absolvovala v strede septembra trojdňovú návštevu Vysokých Tatier, počas ktorej sa zamerali na kvalitu infraštruktúry tatranských osád a ich liečebných zariadení, vrátane medicínskych služieb.
* Riaditeľ Krajinského botanického úradu vybavil v „štátnej“ osade Tatranská Lomnica pozemok s veľkosti piatich katastrálnych jochov na botanickú záhradu, ktorej súčasťou malo byť podľa projektov aj botanické múzeum, výskumné laboratórium a odborná knižnica.
* V Zimnej záhrade hotela Royal v Poprade sa v polovici septembra uskutočnilo zasadnutie vedenia Uhorského karpatského spolku. Hlavným bodom rokovania bol optimistický plán činnosti spolku v roku 1919, ku ktorého realizácii už nedošlo.
* Vysokohorské chaty nezavreli ako obvykle, ale predlžovali sezónu.Kúpeľné zariadenia v Tatranskej Kotline a Na Štrbskom Plese ukončili letnú sezónu 15. septembra.
* Vrchný radca pre otázky zásobovania uhlím Eugen Bszonyi vydal nariadenie, ktorým sa na zimné obdobie stanovujú nové zatváracie hodiny pre kultúrne a spoločenské zariadenia a ustanovizne. Môžu byť otvorené max. do 11. hodiny večernej.
* Po silných dažďoch stúpla hladina Dunajca a voda podmyla cestu medzi Nedecou a Spišskou Starou Vsou. Stalo sa v čase, keď do tamojšieho mlyna viezli obilie dvaja gazdovia. Z podmytej cesty sa vozy zrútili do rozvodneného Dunajca, obaja povozníci sa utopili. Zachránila sa jedna žena, ktorá sa viezla na nákup do mesta.
* V Spišskej Novej Vsi zomrel 9. septembra Dr. Július Nosz, ktorý bol exponentom liberálnej strany. V pamätných voľbách do Uhorského snemu v roku 1901 porazil v Spišskosobotskom okrese tesne popradského právnika Jána Kulmana a ich spor o volebný výsledok napokon skončil súbojom na pištole – a uväznením oboch duelantov.

(arg)