EXKLUZÍVNE: Voldemort sa vracia? Nie – on nikdy neodišiel

Kontroverzný megabord v Poprade a kampaň na Kandidáta vyšli spoza opony.

 

Krátko pred uzávierkou kandidátok do nadchádzajúcich komunálnych volieb oslovili našu redakciu tvorcovia kampane „Kandidat-poprad.sk“, aby veci uviedli na pravú mieru a ukázali, čo je za zrkadlom, ktoré nastavili dnešnej dobe a ľuďom. Mená kandidátov na poslancov a primátorov budú už dnes jasné a definitívne. Do komunálnych volieb ostávajú dva mesiace a len teraz sa začne skutočný boj o voliča.

Tiež sa našli niektorí reálni kandidáti, ktorí sa snažili vehementne zistiť, kto je Kandidát, aby nadviazali spoluprácu, ale vo svojich vyhláseniach sa od neho dištancovali.

 

Kandidát

Ide o skupinu mladých nadšencov a aktivistov, ktorí chceli ukázať pravú tvár kampane na Kandidáta, ktorá sa začala už pred polrokom. Prišli odhaliť pozadie jedného z najväčších hoax príbehov v slovenskej politike. Nevznikol náhodou, ale je zrkadlom spoločnosti, ktorej keď dáte ten správny podnet, začne reagovať, rozprávať, písať o tom, dokonca navzájom sa obviňovať či útočiť aj za hranou slušnosti. Odhalenie Kandidáta je dôkazom toho, aké je jednoduché vytvoriť tému, ktorá v nás podvedome dennodenne rezonuje a vyvoláva pozitívne, ale aj negatívne názory či myslenie. Z pochopiteľných dôvodov, aj vzhľadom na zámery tejto skupiny mladých ľudí v blízkej budúcnosti, neuvádzame identitu ľudí, ktorí stoja za celou kampaňou. Kontakt na autorov kampane máme v redakcii.

Ako vznikol projekt Kandidát?

V prvom rade by sme sa radi ospravedlnili všetkým ktorí s istotou vedeli, kto z politikov je Kandidát. Celý projekt vznikol úplne jednoducho. Nemohli sme sa ďalej pozerať na to, ako ľudia v Poprade riešia veci, ktoré regionálna politika nevie ovplyvniť a počúvať reči, ktoré pre bežný život občana nič neznamenajú. Tušili sme, že v rámci predvolebnej kampane sa budú snažiť o posty ľudia, ktorým o lepší život v meste určite nepôjde. Pokúsili sme sa ľuďom ukázať, aká silná môže byť dezinformácia a pomôcť sa im v týchto, ale aj ostatných voľbách sa správne rozhodovať.

Ako to myslíte, že lídrom nepôjde o lepší život v meste?

Stojíme si za tým, že ľudia, a nielen v Poprade, majú voliť podľa reálnych a relevantných informácií o programe kandidáta a jeho skutočných riešeniach. Politika je o kontinuite tej správnej cesty a ľuďoch, ktorí predstavujú hodnoty. Sympatie k fotke a pekným tváram, či prehnaným a nesplniteľným sľubom je veľmi zlá cesta k rozhodovaniu.

Čo a kto je vlastne Kandidát?

Kandidát je fiktívna postava, ktorá na základe vymyslených sľubov dokázala presvedčiť väčšinu, že skutočne existuje. Dokázala vyvolať diskusiu, dokonca prebrať na seba obviňovanie, posmechy, urážky, ale aj povzbudenia bez jedinej známky reálnosti. Celý čas sme sa snažili dokázať, aké jednoduché je niekoho obviniť a pritom nevedieť, z čoho ho obviňujeme. Aké je jednoduché niekoho odsúdiť a pritom neexistujú žiadne dôkazy. Dovolíme si tvrdiť, že väčšina ľudí dokonca bola presvedčená, že vedia kto je Kandidát. Chceli sme ľuďom reálne ukázať, že niekoho odsúdiť len na základe vymyslených informácií, ktoré som možno niekde čítal či videl alebo mi ich niekto len povedal, je to najväčšie zlo, aké v konečnom dôsledku môžu urobiť. Bojíme sa, že niektorí sú schopní a vedia presviedčať ľudí, že čierna je vlastne biela. A presne na toto mal Kandidát poukázať.

Jeden z vašich volebných sloganov bol ,,Nedovoľme aby sa vrátil Voldemort“…

Áno, asi toto bolo najsilnejšie posolstvo kampane. My sme naozaj nemysleli na nikoho konkrétneho, chceli sme, aby si ľudia našli sami toho, kto je pre nich Voldemort. Okrem toho, že tento cieľ sa nad očakávania podaril, nečakaný druhý plán bol, že samotní politici sa svojimi vyjadreniami od Voldemorta dištancovali bez toho, aby sme na niekoho konkrétneho ukázali. Aj keď sme na nikoho konkrétne nemysleli, k nám sa od nich dostávali informácie typu – Kto si ich dovolil takto urážať? Už sa tešíme, ako po tomto odhalení, budú zase všetci hovoriť, že oni to predsa vedeli.

Budete reálne kandidovať vo voľbách?

To určite nie. Sme zhrození z toho, ako ľudia, a to nie len na Facebooku, dokážu byť zákerní, viackrát nám prišli emaily so škaredými vyhrážkami. Tiež sa našli niektorí reálni kandidáti, ktorí sa snažili vehementne zistiť, kto je Kandidát, aby nadviazali spoluprácu, ale vo svojich vyhláseniach sa od neho dištancovali. Boli, a sú takí, ktorí sa tvária, že vedia kto to je, či dokonca sa za neho vydávajú. Ukázalo sa, že podstatná väčšina politikov je ešte viac falošná, ako sme si mysleli.

Čo vám ukázal projekt Kandidát vo vzťahu k voličom – bežným občanom?

Projekt Kandidát ukázal jednu podstatnú vec, a to, že ak má politik resp. kandidát odhodlanie sa do politiky dostať, tak žiaden sľub voličom nemôže byť pre neho problém. Papier, kampaň a volič znesú všetko. Problém tiež nie je len tak niekoho uraziť či obviniť. Najlepšie bez dôkazov a v kampaniach to krásne funguje. Kým sa dotyčný stihne, čo i len vyjadriť, spoločnosť ho už dávno odsúdila. Takto sa točíme v bludnom kruhu poloprávd a výmyslov.

Myslíte že sa vám projekt podaril a ľudia budú pristupovať k politickej kampani inak?

Či sa podaril alebo nie, ukáže čas. Spojenie Voldemort zabralo a Kandidát poukázal, že šírenie nezmyslov je až priveľmi jednoduché. Najhoršie je, že tieto nezmysly silne ovplyvňujú voličov. Toto mal byť návod, ako sa nenechať len tak zlákať nezmyslami. Mala to byť prosba, používať rozum a zdravý úsudok pri svojom rozhodovaní, komu dám svoj hlas.
Vážime si možnosť hlasovať a rozhodovať o svojej budúcnosti. Chceme ale hlasovať na základe reálnych riešení, nie sľubov ľudí, ktorí si riešia hlavne svoje ego, ktorí majú pochybnú minulosť. Tých, ktorí sa na nás usmievajú z plagátov a televízie, no na ulici si nikoho nevšimnú. Nechceme tých, ktorým veľké tímy ľudí vymýšľajú sľuby na základe prieskumov, či toho, čo sa práve niekomu páči, či dokonca hodí. Náš projekt je zrkadlom, čo sa môže stať, ak ľudia uveria prázdnym sľubom a fotoshopovým úsmevom.

Vrátite sa?

Človek nikdy nevie. Teraz sme to urobili v Poprade, ale politika je nepredvídateľná a možno raz príde nie kandidát ale možno Premiér.

Komunálni kandidáti sú už známi. A čo vaša identita?

Je nám ľúto. Bohužiaľ, dnes ešte nie je ten správny čas, aby sme spoza toho zrkadla vyšli a ukázali sa celí.

(red)