Vízie Francisca Goyu sú nadčasové

Tatranská galéria otvára vo štvrtok 20. septembra o 17.00 h výstavu prvého modernistického maliara Francisca Goyu.

Francisco Goya. Snímka: TG

Výstavu slávnostne uvedie Radomír Přibyla, jej kurátor a kastelán zámku v Hradci nad Moravicí, odkiaľ je zbierka zapožičaná. Druhou kurátorkou bude riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková. Záujemcovia o umenie si budú môcť prezrieť grafický cyklus Caprichos, v preklade Rozmary, ktorý pozostáva z 80 diel. Dvorný maliar španielskeho kráľa Karola IV. Francisco Goya používal pri tvorbe červenú ceruzu, atrament či rudku. Na výrobu dosiek k Rozmarom zvolil kombináciu leptu a akvatinty. I keď od jeho smrti uplynulo 190 rokov, jeho tvorba je aktuálna aj dnes.

Goyove satirické minibájky

Medzi najznámejšie diela otca moderného umenia patrí Oblečená Maja a Nahá Maja, Karol IV. s rodinou či Čierne maľby. Hoci maľoval aj šľachtu, jeho tvorba bola príznačná realistickým zobrazením osôb bez prikrášľovania vzhľadu. V neskoršej tvorbe mal rôzne depresívne vízie, podľa ktorých je pomenovaná i výstava v Poprade. „Na Goyovi sa mi páči, že v jeho grafikách často vystupujú zvieratá, čo mi veľmi pripomína klasické bájky parížskeho autora Jeana de La Fontaina, ktorý v nich kritizoval francúzsku spoločnosť. Goya sa formou grafík vysmieval z ľudskej hlúposti a rôznych zlých ľudských vlastností, ktoré boli v tom čase aktuálne. Takže jeho grafiky sú pre mňa takými minibájkami,“ zamýšľa sa kurátorka výstavy Anna Ondrušeková.

Sen o rozume vytvára príšery. Snímka: TG

Vychutnáte si basetové rohy

Súčasťou vernisáže bude hudobné vystúpenie formácie Lotz Trio, ktorá predvedie historické basetové nástroje. Koncert Plavba proti noci sa uskutoční v rámci projektu Nová hudba v Tatranskej galérii. Svoju hru predstavia Róbert Šebesta, Ronald Šebesta a Reynhold Brunner. „Je to krásna zhoda náhod, že toto zoskupenie má názov podľa hudobného skladateľa Lotza, ktorý sa narodil v ten istý rok ako Francisco Goya,“ hovorí kurátorka. Formou tvorivých dielní plánuje riaditeľka galérie aj workshopy pre deti a dospelých. „V rámci tohto projektu chceme trošku oživiť záujem o grafické umenie a techniky. Jednoduchšie grafické techniky si môžu u nás neskôr na workshopoch prítomní pripraviť aj vytlačiť,“ prezrádza ďalej Ondrušeková.

Uvidíte aj slovenskú grafiku

V súvislosti s výstavou španielskeho maliara otvorí galéria v ten istý deň aj expozíciu s názvom Grafika. „Pôjde o výber najvzácnejších grafických diel, ktoré sme získali do nášho depozitu za posledných zhruba 15 rokov. Ich autormi sú veľké osobnosti Vladimír Gažovič, Karol Ondreička, Igor Piačka a Katarína Vavrová,“ uzatvára Anna Ondrušeková. Výstavy Francisco Goya a Grafika si môžete pozrieť do 2. decembra. 

Ľudmila Gromadová