Vo Svite pripravujú Baťov týždeň

Druhý septembrový týždeň si pripomenú 120. výročie narodenia zakladateľa mesta Svit Jána Antonína Baťu a 80. výročie vzniku odborného vzdelávania vo Svite.

Mestský úrad vo Svite. Snímka: rov

Tieto dve významné výročia si na budúci týždeň pripomenú vo Svite Baťovým týždňom, ktorý začne v pondelok 10. septembra, informoval primátor Svitu Miroslav Škvarek. Úvodný deň sa bude niesť v duchu životného príbehu, diela a práce Jána Antonína Baťu. Utorok bude venovaný Baťovmu systému vzdelávania a životu študentov vo vtedajšej Baťovej škole práce. Na ten si prídu zaspomínať aj jej absolventi. Streda bude najmä o interaktívnej hre, v ktorej budú môcť žiaci využiť poznatky, ktoré získali počas predošlých dní. Pripravované aktivity sa budú konať každý deň od 10.45 h v priestoroch Strednej odbornej školy polytechnickej.

Škola bude mať v názve J. A. Baťu

Oslavy vyvrcholia vo štvrtok 13. septembra v Dome kultúry vo Svite, kde sa o 14.00 h uskutoční slávnostná akadémia pod názvom My a dedičstvo J. A. Baťu. Súčasťou akadémie bude historický okamih, keď bude škole slávnostne udelený nový čestný názov – Stredná odborná škola polytechnická J. A. Baťu, informovala riaditeľka školy Eva Nebusová. Ten získala škola po dlhotrvajúcich náročných úkonoch na základe rozhodnutia ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Na tejto výnimočnej udalosti sa zúčastní aj vnuk Jána Antonína Baťu – John Nash Baťa s manželkou, ktorí žijú v USA.
Program slávnostnej akadémie pripravujú pedagógovia a študenti strednej školy. Pôjde o scénické pásmo o živote a prínose J. A. Baťu pre mesto či vzdelávanie vo vyjadreniach pamätníkov, bývalých riaditeľov školy či samotných absolventov Baťovej školy práce. V tento deň sa stretnú aj členovia Klubu absolventov Baťovej školy práce na svojej 25. výročnej členskej schôdzi. Záver Baťovho týždňa bude od štvrtka do nedele patriť medzinárodnému basketbalovému turnaju o Baťov pohár.

Úspešný bol až druhý pokus

Počiatky odborného školstva vo Svite siahajú do roku 1939, keď na žiadosť firmy Baťa vydalo vtedajšie ministerstvo školstva a osvety v Bratislave povolenie na založenie Baťovej školy práce. Postupom času okrem školy zameranej na chemické a strojnícke odbory vzniklo aj textilné učilište. V 60-tych rokoch 20. storočia fungovali v meste Stredná priemyselná škola, Stredné odborné učilište chemické a Stredné odborné učilište textilné. „V roku 2005 sa znova zlúčili do jednej – Združenej strednej školy. V roku 2008 škola zmenila názov na Stredná odborná škola,“ uviedla Eva Nebusová. Žiadosť o udelenie čestného názvu podala škola už v roku 2016, avšak vtedy bol tento návrh zamietnutý. Po podaní novej žiadosti a aktuálnych výsledkoch inšpekcií ministerstvo školstva tohto roku čestný názov škole nakoniec udelilo.

(rov)