Vstup do sezóny Kežmarčanom nevyšiel. Po dvoch zápasoch sú bez bodu

V sobotu sa hralo 2. kolo Hokejbalovej extraligy.

Libor Teplický (vľavo) už nie je kapitánom MŠK. (Snímka: mik)

MŠK Autostyle Kežmarok mal premiéru v ročníku 2018/19 v Považskej Bystrici, ktorej podľahol 2:0. Teraz na domácom ihrisku privítal Pruské. Hernú prevahu v upršanom úvode duelu nedokázali Podtatranci pretaviť na gól. Naopak, Prušťan Tichý z uhla nachytal Sudora a vedenia sa teda ujali hostia. Postupne sa počasie umúdrilo a tesne pred koncom prvej tretiny bol Groman dostatočne dôrazný pred bránou a na prestávku sa odchádzalo za nerozhodného stavu. Chlieb sa však lámal v druhej pätnásťminútovke, keď sa síce dokázal presadiť domáci Kundľa v presilovke, ale Pruské prekonalo Sudora hneď trikrát. Raz skóroval Bachynec, a dvakrát sa trafil Balga, ktorého presilovkový gól bol povestný do šatne. Kežmarčania chceli v poslednom dejstve ešte niečo s výsledkom urobiť, no ich snahy končili na nepresnostiach, prípadne na poctivej defenzíve Pruského. Časom sa prejavovala aj frustrácia a v závere prišlo viacero vylúčení vrátane šarvátky medzi Šľachtičom a Cibíkom. Definitívny klinec za zápasom nedalo Pruské v oslabení, ale pri avizovanom vylúčení, keď skóre uzavrel na 2:5 Fumač.

Pruské bolo nad sily Kežmarku. (Snímka: mik)

Sedemminútový výpadok

„Rozhodla druhá tretina. Hokejbal sa hrá na tri tretiny a pokiaľ všetky neodohráme naplno, taký skúsený manštaft ako Pruské to potrestá. Následne sme sa už nedostali do zápasu, pretože súper si to už postrážil. Mali sme aj zopár zbytočných vylúčení, ale to šport prináša. Emócie k tomu patria, veď kto nezhodí rukavice, je len bežec. Zápas bol, naopak, celkom slušný, čo sa týka vylúčení. Vyhrávame i prehrávame ako mužstvo, takže za túto porážku môžeme všetci od maséra či vedúceho, cez hráčov, trénera až po brankára. Musíme sa koncentrovať tri tretiny, ale to bez problémov vyladíme,“ hodnotil staronový tréner Kežmarčanov Filip Roháčik a doplnil ho nový kapitán tímu Marek Bednár: „Počasie si nikto nevyberie, ale podmienky sú vždy pre oba tímy rovnaké. Prvú polovicu zápasu sme hrali lepší hokejbal ako Pruské, no prišlo smolných sedem minút, keď sme dostali tri smolné góly po našich chybách. V tretej tretine sa to už ťažko doháňa, keďže ostáva málo času. Pruské nám dalo takmer zo všetkého gól a my sme sa trápili v koncovke. Dva góly nám na víťazstvo nemohli stačiť. Škoda, do sezóny sme chceli vstúpiť s víťazstvami, teda minimálne s jedným, ale ešte je len začiatok a neskladáme zbrane. Urobíme všetko preto, aby sme už len vyhrávali.“

Kapitánske Céčko nosí Marek Bednár. (Snímka: mik)

Posledný rok na Fischerke

Kežmarský hokejbal má za sebou turbulentné obdobie, na ktoré vplýval najmä spor bývalého štatutára klubu Milana Glevaňáka s riaditeľkou ZŠ Dr. Daniela Fischera Ivetou Slovíkovou. Glevaňáka však po uplynulej sezóne vystriedali vo funkcii Valentín Kopčík so Stanislavom Kovalčíkom, zmenil sa aj tréner i kapitán seniorského mužstva a zdá sa, že už všetko funguje. „Celé to tu v spolupráci s vedením školy napreduje. Vychádzajú nám v ústrety a v čom môžu, tak nám pomôžu. Niekoľkokrát sme sa stretli s riaditeľkou, vedením i ľuďmi z MŠK a nemali sme žiaden problém. Za desať minút sme sa dohodli na pravidlách, takže si myslím, že problémy, ktoré tu pretrvávali, boli problémami jedinca, ktorý použil hlavičku hokejbalu pre individuálne boje, ktoré na ihrisko nepatria. Veď nie je možné, aby to bolo pred pár mesiacmi tak a teraz úplne naopak. Hokejbal na tejto škole však hráme poslednú sezónu. S riaditeľkou sme si jasne vysvetlili veci a akceptujeme ich,“ ozrejmil situáciu Filip Roháčik, ktorý roku 2017 dotiahol Kežmarok až do finále, no potom vo funkcii skončil: „Nevypustil som ani jeden deň, čo sa hokejbalu týka. Stále som mal v hlave nevydarené finále. Chlapcom som fandil a keď som mohol, tak som sa na nich prišiel pozrieť. Zápasy som sledoval aj na internete. Z rytmu som určite nevyšiel. Veď by som sem ani nemohol prísť s tým, že o chlapcoch neviem nič. Sme i kamaráti, takže sme sa stretávali aj v rámci osobného života. Oslovil ma Valent Kopčík, ale v kontakte sme boli už skôr. Keď sa stal oficiálne manažérom, tak mi zavolal a veľmi rýchlo sme sa dohodli. Chcel som tu byť a pracovať s týmito chlapcami.“

Filip Roháčik sa vrátil do známeho prostredia. (Snímka: archív/mik)

Jadro tímu ostalo

Zákulisnú situáciu vnímalo i mužstvo, ktoré nový vietor zasiahol aj tak, že „céčko“ po Liborovi Teplickom prevzal Marek Bednár: „Vedenie sa nám zmenilo, ale tým by sme sa ako hráči nemali zaťažovať. Musíme sa sústrediť na naše výkony od jednotlivcov po celý kolektív. Dôležité je, že jadro mužstva tu ostalo, niektorí sa ešte pripoja a dúfam, že sa dáme dokopy tak, ako po minulé roky. Dúfame, že aj Boris Oravec nám príde pomôcť čo najskôr. Za mnou prišiel tréner, povedal, že budem kapitánom, tak sa snažím mužstvo podporovať i viesť. Samozrejme, s Liborom máme stále pred zápasmi nejaké podpichovačky, ale to sa dialo, aj keď bol kapitánom on.“ Pre aktuálnu sezónu, ktorá vyvrcholí svetovým šampionátom v Košiciach, sa káder Kežmarku predsa len trochu obmenil. „Najväčšiu stratu sme utrpeli na brankárskom poste. Milan Glevaňák totiž patrí medzi najlepších brankárov na Slovensku. Na druhej strane, sú aj iné aspekty, ktoré môžu mužstvu pomôcť viac, než kvalitný gólman. Nastali nejaké odchody i príchody, ale káder ešte formujeme. Počas najbližšieho mesiaca prídu štyria až piati hráči, ale zatiaľ ich nechcem konkretizovať. Boris Oravec má ešte osobné záležitosti, ktoré si musí vyriešiť, ale sme dohodnutí, že pokiaľ bude stopercentne pripravený a bude chcieť, tak hráč jeho kalibru tu má dvere vždy otvorené. Šancu dostanú aj mladíci, budeme sa snažiť pretlačiť do play-off a vyhrať posledný zápas sezóny. Musíme mať cieľ ísť za ním. Keď sa to podarí, budeme spokojní. Pokiaľ nie, z každej porážky sa učíme. Ak však u niekoho spozorujem nejaké osobné ambície, tak tu hrať nebude. Hokejbal je kolektívny šport a pokiaľ niekto dostane pozvánku do reprezentácie, bude to najmä vďaka spoluhráčom. Z môjho pohľadu tu nemáme ani majstrov sveta, ani Šľachtičov, Teplických či Glevaňákov, ale pätnásť bojovníkov tu musí šliapať ako jeden,“ vysvetlil kormidelník Roháčik.

Milan Glevaňák už v klube nepôsobí ani ako štatutár, ani ako brankár. (Snímka: mik)

Športovci budú vyťažení

Hokejbal je veľmi príbuzným športom hokeja a v Kežmarku teraz nastane nezvyčajná situácia. Zrekonštruoval sa totiž hokejový štadión a v rámci 2. ligy (tretej najvyššej, pozn.) sa predstaví aj MHK Kežmarok, kam to majú namierené aj viacerí hokejbalisti. „Je to amatérsky šport, takže brániť im nebudem. Budem akceptovať, k čomu sa priklonia, ale, samozrejme, prial by som si, aby sa stretnutia neprelínali, aby som mal k dispozícii plnú zostavu. Taktiež by si to prial kolega, ktorý trénuje hokej. Určite však nájdeme kompromis. Hokejový i hokejbalový zápas chlapci počas víkendov zvládnu, veď sú pomerne mladí a dobre trénovaní. Únava sa následne cez týždeň dostaví, ale kondičné problémy z toho nemôžu mať. Možno budú len ku koncu sezóny náchylnejší k zraneniam,“ povedal Filip Roháčik.

Michal KLEIN

Káder MŠK Autostyle Kežmarok na sezónu 2018/19

Brankári: Jaromír Just, Dalibor Sudor, Patrik Pristáš.

Obrancovia: Branislav Kromka, Oskar Šľachtič, Marek Bednár, Lukáš Barč, Denis Kundľa, Jakub Kovalčík, Michal Roháčik, Tomáš Jurský.

Útočníci: Libor Teplický, Šimon Pisarčík, Boris Oravec, Patrik Kromka, Erik Kopkáš, Michal Knápik, Boris Kantorek, Dávid Reľovský, Tomáš Pospíšil, Tomáš Jankura, Dominik Korvín, Martin Semaňák, Ľubomír Garan, Michal Groman, Róbert Pavlikovič, Patrik Svitana, René Svitana, Filip Vašaš, Miroslav Olejník, Lukáš Olejník.