Vybrali sme sa po stopách svätca

V centre mesta ožíva od štvrtka 6. septembra miestna história. Vypočuli sme si výklad o Kostole sv. Egídia, o živote tohto svätca a pozreli si dokument o minulosti Popradu.

Kostol sv. Egídia. Ilustračná snímka: rov

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) ponúka Mestská informačná kancelária (MIK) záujemcom o históriu a kultúru mesta Poprad podujatie Po stopách svätého Egídia. Celoeurópske podujatie DEKD sa organizuje od roku 1993 aj na Slovensku. „V Prešovskom kraji je pri tejto príležitosti na programe viac ako 43 podujatí. Zapojené kultúrne inštitúcie sa snažia návštevníkom lepšie sprostredkovať nejaký zážitok. Často sa počas týchto dní ľudia môžu dostať na miesta, ktoré sú inak zatvorené. Sú to nesprístupnené časti hradov, kostolov alebo miestnosti, kam sa normálne nechodí,“ približuje význam DEKD pracovník informačnej kancelárie v Poprade Rastislav Hudec.

Pripravte sa na sv. Egídia

Tento rok prinášajú Dni európskeho kultúrneho dedičstva históriu Popradu najmä z pohľadu sv. Egídia. „V septembri slávime Deň svätého Egídia, ktorý je patrónom mesta Poprad. Ako kultúrnu pamiatku sme si vybrali kostol, ktorý je mu zasvätený. Snažíme sa Kostol sv. Egídia viac spropagovať, pretože ten v Spišskej Sobote turisti poznajú, ale keď im povieme, že v centre máme podobne starý kostol, ktorý má nádhernú nástennú výzdobu, tak o ňom často nevedia,“ vysvetľuje Rastislav Hudec.

Ilustračná snímka: archív PN

Prehliadku ocenila návštevníčka Marta Beretová z knižnice v Spišskej Sobote: „Som veľmi rada, že v rámci týchto dní mám príležitosť zúčastniť sa na komentovanej prehliadke našej historicky najvzácnejšej kultúrnej pamiatky v Poprade, pretože návšteva so sprievodcom nie je k dispozícii každý deň.“ Počas prehliadky kostola sa dozviete aj legendu o živote svätého Egídia.

Témou je Zdieľané dedičstvo

Zdieľanú kultúru podujatia možno nájsť v samotnej osobe svätého Egídia. Pôvodom bol Grék a neskôr žil vo Francúzsku. „Páči sa mi, že máme DEKD, kde sa spájajú rôzne kultúry. Aj to, že do Popradu chodili maľovať talianski majstri, je také spojenie kultúrneho dedičstva. Taliansky majster prišiel, usadil sa v Kežmarku, a potom na okolí staval zvonice. Asi aj cieľom celých DEKD má byť to, aby sme si uvedomili, ako sme spojení ako Európania. To, že tu chodia turisti z rozličných krajín obdivovať našu kultúru, prispieva k mierovému spolunažívaniu, pretože si seba navzájom vážime,“ myslí si popradská obyvateľka Katarína.

Dokument Poprad známy neznámy

Historický dokument o Poprade uvidíte vo videosále Kina Tatran. „V 35-minútovej snímke sa mapuje samotné mesto, jeho vývoj a prirodzený chod a životný štýl pod Tatrami. Je to pekný pohľad naspäť, taká retrospektíva dnešného Popradu,“ prezrádza Rastislav Hudec.

„Snažil som sa, aby aj ľudia, ktorí až tak nepoznali Poprad, mali príležitosť pospájať si nejaký obraz mesta, jednotný príbeh.

 

Ján Simkanič
režisér dokumentu Poprad známy neznámy

Vo štvrtok sa na podujatí zúčastnil aj režisér dokumentu. „K natáčaniu ma priviedla úplná náhoda. To množstvo materiálu, ktoré som napokon získal, bolo také rôznorodé, že najväčší problém bol zladiť ho, aby rozprávanie malo nejakú chronológiu. Navyše na poslednú chvíľu som musel skrátiť dĺžku o 10 minút. Snažil som sa, aby aj ľudia, ktorí až tak nepoznali Poprad, mali príležitosť pospájať si nejaký obraz mesta, jednotný príbeh,“ odhaľuje rodák z Popradu-Veľkej Ján Simkanič. „Poprad sa poriadne zmenil od roku 1990, z ktorého bol ten dokument. Vyvolal vo mne spomienky, ako to tam vyzeralo, a pokiaľ ide o kostol, ani som nevedela, že v Poprade máme až taký historický skvost,“ vymenúva Jaromíra Murínová. Na podujatie môžete prísť aj tento štvrtok a sobotu. Zraz je o 18.00 h v MIK. Vstup je voľný.

Ľudmila GROMADOVÁ

Nenechajte si ujsť ďalšie podujatia, ktoré sa v regióne uskutočnia pri príležitosti DEKD.

  • Zdieľané dedičstvo Kaštieľa v Batizovciach prináša komentovanú prehliadku kaštieľa a vernisáž výstavy o jeho histórii a o histórii Centra sociálnych služieb Domov pod Tatrami v Batizovciach. Kaštieľ bude celý týždeň od pondelka 17. septembra do nedele 23. septembra otvorený od 9.00 h, v pracovné dni do 17.00 a cez víkend do
    15.00 h. Pamiatka nie je verejnosti bežne prístupná. Vstupné je dobrovoľné.
  • Na slovensko-poľskej hranici, v Múzeu Červený Kláštor, sa oboznámite so životom kartuziánskych a kamaldulských mníchov Zamaguria. Kláštorné dni možno navštíviť v túto sobotu a nedeľu od 10.00 do 18.00 h.
  • Hlavne pre žiakov základných a stredných škôl je v tento štvrtok o 10.00 h určený odborný výklad o histórii Tatranskej galérie v Poprade a jej novej stálej expozícii. Vstupné je 1 euro alebo 1 kultúrny poukaz.
  • Vzťahy Česka a Slovenska sa prelínajú v osobe zakladateľa mesta Svit Jána Antonína Baťu. Jeho 120. výročie narodenia si mesto pripomína podujatím My a dedičstvo Baťovej školy. Potrvá od 10. do 13. septembra. Súčasťou akcie je slávnostná akadémia vo štvrtok 13. septembra o 14.00 h v Dome kultúry.
  • Múzeum v Kežmarku ponúka v obrazárni Kežmarského hradu prezentáciu nového zborníka z odbornej konferencie Rod Thőkőly. Podujatie sa uskutoční v utorok 18. septembra o 14.00 h.