Krátke správy z regiónu – 44. týždeň

Opravujú lávku v Pradiarni

Od minulého piatku, 26. októbra, je uzavretá lávka pre peších ponad rieku Poprad v Pradiarni v Kežmarku. Dôvodom je oprava „hojdacieho“ mosta, ktorá by mala byť ukončená najneskôr do 20. novembra. Mesto Kežmarok na svojej webovej stránke upozorňuje všetkých turistov a cyklistov, že vstupom na lávku počas rekonštrukčných prác môže dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti, zdravia a prípadne aj života osôb, a preto sa tomuto miestu do 20. novembra radšej vyhnite.

Vietor začiatkom marca vyvrátil v Tatrách ďalšie stromy. Snímka: rov

Vietor vyčíňal a lámal stromy v TANAP-e

Silný vietor minulú stredu narobil škody aj v Tatranskom národnom parku. Podľa prvých odhadov vietor na území v správe Štátnych lesov TANAP-u vyvrátil a polámal celkovo takmer 1 500 stromov, čo predstavuje necelých tisíc metrov kubických drevnej hmoty. Najväčšie škody hlásili lesníci z ochranného obvodu Zverovka v Západných Tatrách, kde vietor poškodil asi 300 metrov drevnej hmoty. Vo východnej časti národného parku najviac škôd spôsobil vietor v oblasti Podspádov.

Spomínajú na obete Pienin

Horská služba Pieninského národného parku a Horská záchranná služba vás túto sobotu, 3. novembra, pozývajú vzdať úctu ľuďom, ktorí zahynuli v národnom parku Pieniny. Po Vysokých a Nízkych Tatrách si tak spomenú na obete hôr aj v závere prielomu Dunajca. O 13.15 h sa účastníci stretnú pri Chate Pieniny v Lesnici a spolu sa vyberú pod Osobitú. Po pietnej spomienke návštevníkov čaká spoločenské posedenie.

Auto zdevastoval sekerou

Na Levočskej ulici v Kežmarku v noci z minulého utorka na stredu zatiaľ neznámy páchateľ poškodil osobné auto Seate Altea XL zaparkované na Levočskej ulici. Zdevastoval skoro všetky svetlá, prednú masku a kapotu, blatník, ľavé spätné zrkadlo, dvere, zadný nárazník a neobišiel ani sklá. Páchateľ mal použiť sekeru. Škoda na vozidle je najmenej 3 500 eur. Polícia v Kežmarku začala trestné stíhanie pre prečin poškodzovania cudzej veci.

Ilustračná snímka: mik

V Kežmarku sa korčuľuje zadarmo

Od minulej soboty môžete tráviť voľné chvíle aj korčuľovaním na zimnom štadióne v Kežmarku. Na ľad sa dostanete počas víkendových dní od 13.30 do 15.30 h, pre deti do 12 rokov je vyhradené verejné korčuľovanie od 12.30 do 13.30 h. Štadión je pre korčuliarov k dispozícii aj každú stredu od 16.00 do 17.30 h. V sezóne 2018/2019 sa môžete korčuľovať do 28. apríla. Vstupné mesto túto sezónu vyberať nebude.

Obnovili pamätník SNP vo Vernári

Vo Vernári počas septembra a októbra zrekonštruovali drevený pamätník venovaný pamiatke na boje v SNP. Stolár Marek Škvarka vytvoril materiálovú a tvárovú kópiu, ktorú realizoval podľa pôvodnej plastiky. Financie poskytlo ministerstvo vnútra z rozpočtovej kapitoly na obnovu vojnových hrobov. Obnovená plastika predstavuje špagin – siluetu strieľajúceho samopalu. Na plastike je umiestnená drevená tabuľka s informáciou o vyznamenaní obce radom červenej hviezdy a pamätnou medailou SNP.

Svit začína s obnovou škôlky

Mesto Svit začne v novembri s rekonštrukciou materskej školy na Ulici kpt. Nálepku. Po rekonštrukcii vzniknú v škôlke tri plnohodnotné oddelenia materskej školy pre 75 detí, šatne, priestory pre ohrev a výdaj stravy či hygienické a šatňové zázemie pre personál. Na poschodí vznikne samostatná učebňa pre odbornú, talentovú a jazykovú prípravu. V rámci projektu pribudne nové detské ihrisko, opravia oplotenie, chodníky a upravia zeleň a tiež má pribudnúť 13 parkovacích miest a chodník.

Mubea začne stavať halu na jar

Minulú stredu podpísala spoločnosť Mubea s mestom Kežmarok zmluvu o odpredaji pozemkov. Nemecká firma vytvorí viac než 500 pracovných miest v priemyselnom parku, z toho 115 v oblasti výskumu a vývoja. Mubea hľadá zamestnancov medzi ľuďmi so strojárskym vzdelaním, a to strojných inžinierov, strojných stredoškolsky vzdelaných mladých ľudí alebo učňov, no nebráni sa ani rekvalifikácii. S výstavbou závodu plánuje začať na jar budúceho roka a odštartovať svoju produkciu koncom roka 2019.

Komunitné centrum bude na Továrenskej

Spišská Belá bola úspešná so svojim projektom na výstavbu Komunitného centra v areáli bývalej kolkárne na Továrenskej ulici. Z eurofondov dostane samospráva vyše 332-tisíc eur, ďalších viac ako 17-tisíc eur musí na projekt doplatiť mesto. Centrum by malo slúžiť na stretávanie sa komunít, pre rôzne spolky, neformálne skupiny či beliansky klub seniorov. Bude tu aj priestor pre sociálne poradenstvo a terénnu sociálnu prácu. V budúcnosti tu mesto plánuje zriadiť aj komunitnú záhradu.

Ilustračná snímka: Karin Bretzová

Poliak zamrzol v sedle Váha pod Rysmi

V piatok okolo obeda nahlásil náhodný turista, že v sedle Váha pod Rysmi našiel muža bez známok života. Na miesto leteli záchranári Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby spolu s horským záchranárom. Našli tu zmrznuté telo 31-ročného Poliaka. Keďže silný vietor neumožnil letecký transport, pre telo odišla skupina horských záchranárov, ktorí zniesli telo až do Starého Smokovca, kde ho odovzdali polícii. Horská záchranná služba upozorňuje turistov, že v Tatrách už prevládajú zimné podmienky.