Aby divadlo fungovalo, treba robiť kompromisy

Uplynulý týždeň oslávilo popradské Divadlo Commedia 50. výročie svojho vzniku. V piatok 26. októbra krstili aj knihu k jubileu divadla.

Priaznivci amatérskeho súboru Commedia si od nedele 21. októbra do nedele 28. októbra mohli vychutnať každý deň minimálne jedno predstavenie. V Dome kultúry si pre nich ochotníci v rámci osláv pripravili tradičné inscenácie hier ako Zabíjačka, Zlatý kľúčik, alebo Buratínové dobrodružstvá, Malka, Kováči, ale i novšie ako Neprebudený či Don Quichot a Sancho Panza. Najnovšia hra súboru – Stroskotanci na šírom mori – mala premiéru vo februári na popradských Divadelných fašiangoch.

Ochotníci z Popradu oslávili 50 rokov existencie. Snímka: rov

Cez Matejovce a Veľkú až do Soboty

Neprofesionálne divadlo vzniklo v roku 1968 ako Divadelný súbor Matica pri Závodnom klube ROH Tatrasmalt Matejovce. „Bolo nás šesť a prvou hrou bola komédia Tri letušky v Paríži od Marca Camolettiho,“ zaspomínal si dramaturg, režisér a herec Divadla Commedia Vlado Benko, ktorý ako jediný zotrval v divadelnom súbore od jeho začiatku až do súčasnosti. V roku 1982 podstúpilo divadlo zmenu názvu, keď sa premenovalo na Divadlo humoru pri ZK ROH Tatraľan v Kežmarku. Súčasné pomenovanie získalo v roku 1994, keď bola v Poprade – Veľkej otvorená aj prvá stála divadelná scéna. V roku 2000 sa divadelníci presídlili do mestskej časti Poprad – Spišská Sobota.

Dramaturgovi nemá chýbať odvaha

Postupne prichádzali úspechy v podobe účasti na festivaloch Scénická žatva alebo Kremnické gagy. Divadlo Commedia dosiaľ vystupovalo v Česku, Maďarsku, Srbsku, ale i v Tunise, Kanade či Monaku, kde dvakrát získalo cenu Mondial du Théâtre. Vlado Benko načrtol svoj recept na úspech: „Pri voľbe titulu by nemala chýbať odvaha priniesť niečo nové. Keď to človek cíti vo vnútri a rozhodne sa, že má na to ľudí, ktorí by to dokázali stvárniť – keďže divadlo robia divadlom herci – treba vybrať dobrú hru pre dobrých hercov a potom vznikne aj dobré divadlo.“ Ochotnícky súbor má momentálne sedem členov. „Ide o ľudí, s ktorými môžem stále počítať. To, že sme v tejto zostave, je obrovská výhoda, dohodneme sa na hocijakom termíne. Nič sa nedeje, keď povieme, že skúška bude až o jedenástej večer alebo skoro ráno, napríklad, o siedmej. To je dôkaz, že na to, aby divadlo fungovalo a existovalo, treba robiť kompromisy,“ dodal Vlado Benko.

Počas Týždňa Divadla Commedia ste v Dome kultúry v Poprade mohli vidieť desať predstavení. Snímka z hry Malka: rov

V hrách cítiť entuziazmus

Krstu knihy Divadlo bez derniér v piatok predchádzala upravená inscenácia Malka od Františka Švantnera. „Z tohto predstavenia mám veľmi dobrý dojem, pretože takto využité kulisy som už dávno nevidela. Takisto sa mi páčili náznakové vyjadrenia aj kostýmy a celkovo celé predstavenie,“ prezradila návštevníčka Katarína Králiková z Popradu. „Táto hra sa nám určite páčila, ja v Benkových hrách cítim taký celoživotný entuziazmus, lebo on žije divadlom, odkedy ho poznám. Tak je to vždy také presvedčivé.“ „Dôležité je, aby bol v kolektíve taký človek, ktorý ho drží a pritiahne aj ostatných. Lebo keď chýba taký bod, ktorý to stmeľuje, väčšinou to ide do nenávratna a nemá to takú dlhodobú tradíciu a stálu iskru. Čiže je to asi zásluha Vlada Benka, že sa divadlo stále drží,“ dopĺňali sa po podujatí manželia Bešárovci zo Spišskej Teplice.

Autor knihy Divadlo bez derniér Mikuláš Argalács (vľavo) a principál divadla Vlado Benko (vpravo). Snímka: rov

Črtá sa ďalšia kniha

Jubilejnú publikáciu o Commedii napísal publicista a redaktor Mikuláš Argalács z Popradu. „Kniha je prierezom polstoročia činnosti jedného divadla. Žiadna kronika, ale mozaika. Žiadna štatistika, lebo oni si ju, jednoducho, neviedli. Neviem, čo od nej má čitateľ očakávať, ale určite nie to, čo patrí do zamknutej skrine ich kuchyne,“ priblížil autor. Knihu krstili Eugen Libezňuk z rusínskeho Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove a Jozef Krasula z Divadelného združenia Partizánske, ktorý je aj prezidentom Slovenského strediska Medzinárodnej asociácie amatérskeho divadla. Principál divadla Vlado Benko počas krstu nadhodil: „S Mikulášom Argalácsom sme sa už máličko rozprávali o tom, že by bolo dobré, aby o dva roky vyšla ďalšia kniha. Tá by sa mala volať Divadlo a Vlado Benko, lebo ma čaká krásne jubileum sedemdesiatka a veľmi rád by som v nej spomenul všetko dobré aj zlé.“ Okrem režiséra bude o dva roky sláviť výročie i festival Divadelné fašiangy. Ten divadelníci z Commedie usporiadali prvýkrát pred trinástimi rokmi.

Ľudmila GROMADOVÁ