Alexej Beljajev: Odsudzujem útok na riaditeľa popradského hokeja

Určite nie som sám, koho nedávno šokovala správa, že riaditeľovi HK Poprad Ľudovítovi Jurínyimu niekto podpálil auto rovno pred domom. Pána Jurínyiho poznám ako slušného človeka a nedávno som práve s ním podpísal sponzorskú zmluvu, ktorou sa Tatravagónka najbližšie tri roky zaväzuje významne podporovať popradský hokej.

Alexej Beljajev. Snímka: rov

Takúto zmluvu sme s predchádzajúcim vedením popradského hokeja nepodpísali. A to práve preto, že sme si neboli istí transparentnosťou a férovosťou procesov vnútri popradského hokeja.

Šport je zábava a nie boj

Poprad je športové mesto a na prvých priečkach sa nachádzajú hokej, futbal a, samozrejme, basketbal. Pre mňa je úplne prirodzené, že mesto má tieto a aj ostatné športy podporovať. Ako primátor mesta (http://alexejbeljajev.sk) by som chcel nastaviť transparentné procesy tak, aby bolo vždy a v každej chvíli jasné, aké športy a projekty mesto podporuje a prečo.
Nové vedenie popradského hokeja už dávnejšie avizovalo, že mnohé veci, ktoré zostali po bývalom vedení, sa veľmi ťažko chápu a je problém sa s nimi vyrovnať. Napriek tomu je zrejmé, že celý trend, ktorý nastavili, je správny, a preto je nutné ich v tom podporiť. Moju podporu majú. A zvlášť potom, čo niekto takto brutálne zaútočil na riaditeľa HK Poprad.

HK Poprad – víťaz 71. Tatranského pohára. Snímka: mik

Zvyšok musia vyriešiť orgány na to určené

Verejnosť a ani ja nie sme orgány činné v trestnom konaní. Tie sa musia s týmto činom vyrovnať a vinníkov nájsť a potrestať. Verejnosť, vrátane tej hokejovej, musí a má takéto činy odsúdiť, ale tam sa naša kompetencia končí. Špekulácie v tomto ešte nikdy nikomu nepomohli.

Verejné odmietnutie násilia je dôležité

To čo môžeme urobiť, ale nie je bezvýznamné. Popradská verejnosť, vrátane miestnych mienkotvorných ľudí, médií a rovnako tak aj miestnych komunálnych politikov, sa musí proti takýmto praktikám jasne a jednoznačne postaviť.
Poprad nie je a nesmie byť mesto, kde sa podpaľujú autá ľuďom, ktorí riadne a poctivo robia svoju prácu. Tí, ktorí to majú na svedomí, to musia vedieť a cítiť na každom kroku a v každom momente.
Na hokej (ale rovnako tak aj na futbal, basketbal a iné športy) chceme všetci chodiť s radosťou a zabaviť sa. Chceme tam chodiť s rodinami a deťmi, pretože tak je to správne a prirodzené. A zároveň máme všetci právo vedieť, ako je nakladané s peniazmi, ktoré ako mesto (čiže všetci občania) na podporu športu vynakladáme. Také isté právo majú aj súkromní sponzori športu, a tak je to správne.
Preto ma tak veľmi mrzí a poburuje to, čo sa stalo pánovi Jurínyimu. A preto to aj tak dôrazne a opakovane odmietam. Pretože ako ho poznám, on si myslí presne to isté.

(PR servis)