EDITORIAL: Ticho pred kežmarskými voľbami

Zajtra tu po roku opäť máme Sviatok všetkých svätých. Prechádzajúc sa po cintorínoch si spomíname na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Najviac iste na tých, čo nás opustili len nedávno. Chladná jeseň mi pripomína smútok a prázdne miesto po nich, pokojné svetlo sviečky zase večný odpočinok. Keď po tieto dni prekonáte prvotnú nervozitu s parkovaním či súperením, na ktorý hrob dáte ten krajší veniec (áno, bola som svedkom aj takejto bizarnej debaty na cintoríne), pohltí vás to jedinečné a hlboké ticho.

Snímka: rov

Z pokojných „Dušičiek“ už ale prechádzame do posledného hektického týždňa pred prichádzajúcimi komunálnymi voľbami. Všetky naše zmysly pohlcujú bilbordy, letáky, predvolebné sľuby a usmievajúce sa či seriózne tváre. Prototyp takejto samosprávy nie je iné mesto ako Poprad, kde predvolebná kampaň intenzívne „vykúka“ na domácich už od leta. Na obrazovky TV Poprad sa po čase dokonca dostal okrúhly stôl s kandidátmi na primátora. Karta s predvolebnými besedami sa obrátila aj v Kežmarku, ale presne naopak. Tu je kampaň oveľa pokojnejšia a tichšia, až by som povedala, že sa približuje k „bezvetriu“.

Na radnici som na môj podnet o diskusii dostala odpoveď, že okrúhly stôl tentokrát nebude. Pri tejto informácii som sa poriadne začudovala a moje prekvapenie narástlo ešte viac, keď som si pozrela vysielanie okrúhleho stola pred komunálnymi voľbami v rokoch 2010 a 2014. Pripomenula som si totiž, ako v sále Mestského kultúrneho strediska ľudia dokonca stáli, aby si vypočuli, čo im ponúkajú kandidáti. V Kežmarku sa o post primátora uchádzajú len dvaja kandidáti. Súčasný primátor Ján Ferenčák na margo volieb viackrát povedal, že za neho hovoria výsledky. To ale podľa môjho názoru nie je dôvod, aby v meste nebol okrúhly stôl presne tak, ako tomu bolo dobrým zvykom v minulosti. Nedovolím si odhadnúť účasť na prípadnom okrúhlom stole, ktorý radnica môže ešte stále v KTV stihnúť zorganizovať. Ale dobré mravy si treba zachovať.

Jana TOMALOVÁ