Festival vyhral film Vrcholová príťažlivosť o Petrovi Hámorovi

Víťazom a držiteľom Grand Prix 26. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade sa stal slovenský film režiséra Rastislava Hatiara Vrcholová príťažlivosť.

Režisér Rastislav Hatiar (vľavo) a člen poroty Martin Žilka. Snímka: MFHF

Porota v tomto prípade ocenila jedinečné spracovanie života horolezca. Ako sám autor povedal, na filme pracoval priebežne asi päť rokov. Snímka približuje život a „vrcholovú príťažlivosť“ popradského horolezca Petra Hámora, ktorý ako prvý Slovák vystúpil na všetkých 14 osemtisícoviek. Vo filme vystupujú viaceré legendy slovenského i svetového horolezectva. Ako v snímke uviedol Ivan Fiala, Peter Hámor sa zavŕšením Koruny Himalájí stal slovenskou horolezeckou legendou. Autor sa vo filme nevyhol ani kontroverznej expedícii na Mt. Everest z roku 1998.

Rasťo Hatiar bodoval u poroty dvakrát

Medzinárodnú porotu v zložení Boris Hlaváček (Česká republika), Alexander Lwow (Poľsko) a Martin Žilka (Slovensko) zaujal aj druhý film toho istého autora. Cenu poroty získal film Rastislava Hatiara Teória šťastia podľa Rybanského. Porota v tomto prípade ocenila silný emocionálny príbeh. Cenu za dobrodružstvo získal britský film Zamrznutá cesta za vizuálne spracovanie sólového výkonu v extrémnych podmienkach. Cenu za humor získal španielsky film Via crucis za vtipnú karikatúru horolezca. Cena za portrét sa ušla českému režisérovi Janovi Šimánekovi za autentický filmový portrét pieskara. Cenu za krátky film získal austrálska snímka Neustále v pohybe za vizuálne pútavý profil outdoorovej fotografky.

Film Vrcholová príťažlivosť bodoval aj u divákov. Snímka: MFHF

Vrcholovú príťažlivosť ocenili aj diváci

Medzinárodná porota udelila aj dve čestné uznania. Prvé sa ušlo americkému filmu Reel Rock 12: Magická hranica za emotívne podanú gradáciu športového výkonu. Druhé čestné uznanie získal slovenský režisér Pavol Barabáš za film Tieň jaguára. Porota ocenila filmový dokument o spoločenstve prírodných ľudí. Víťaz Grand Prix 26. Medzinárodného festivalu horských filmov zabodoval aj u divákov. Z Popradu si Rastislav Hatiar odnáša aj Cenu diváka. O tej rozhodli návštevníci festivalu v tradičnom hlasovaní.

Rastislav OVŠONKA