Hrady hlásia rekordnú sezónu

Naše hrady núdzu o návštevníkov nemajú. V Kežmarku dosiahli na konci prázdnin čísla, ako za celý minulý rok.

Kežmarský hrad dostáva novú podobu. Snímka: rov

Aj keď turistická sezóna v múzeách pokračuje aj na jeseň, hrady už hlásia úspešný rok. „Ku koncu augusta sme mali počet 40-tisíc návštevníkov, teda toľko, ako za celú minuloročnú sezónu. Môžem povedať, že sezóna je úspešná, a to ešte nemáme koniec roka,“ hovorí riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.  V Starej Ľubovni štatistiky hovoria, že do konca augusta prišlo na hrad 170-tisíc platiacich návštevníkov, čo je nárast o tri percentá oproti minuloročnej sezóne.

Pripravili výstavu k vzniku ČSR

Už minulý rok kežmarskí múzejníci videli, že počet návštevníkov stúpa a snažili sa na to pripraviť. Sprievodné texty ponúkajú v ôsmich jazykoch a vstupy do hradu zhustili na každých 15 minút. „Vieme, že stále musíme expozície niečím dopĺňať a stále niečo nové ukázať návštevníkom. Tento rok sme pripravili maketu hradu, ďalšou zaujímavosťou bolo, že sme vydali nulaeurovú bankovku,“ pokračuje Cintulová. Zberatelia prichádzali z celého Slovenska, aby si bankovku kúpili, a keď tu už boli, väčšina si pozrela aj hrad.

Ostatnou novinkou je výstava Kežmarok v období prvej Československej republiky v priestoroch na ul. MUDr. Alexandra č. 11. Prvá miestnosť je venovaná všeobecnému prehľadu Československa. Druhá miestnosť mapuje vznik múzea v roku 1931, ďalšia sa venuje všeobecne Kežmarku, vo vitrínach nájdete súčasti bežnej agendy mesta ako pečiatky alebo rôzne potvrdenia. Spomenutá je aj návšteva Tomáša Garrigua Masaryka, jemu je venovaná samostatná vitrína s dobovými fotografiami jeho príchodu do mesta. Záverečná miestnosť zobrazuje mestské školstvo so 700-ročnou tradíciou. Autorom výstavy je historik múzea Vladimír Ševc.

Pokračuje rekonštrukcia rekonštrukcie

Ku samotnej návštevnosti múzea prispel podľa riaditeľky aj fakt, že hrad je kompletne opravený. V júni však zlomený strom poškodil časti fasády a strechy a rozbil jedno okno. V týchto dňoch môžu Kežmarčania vidieť rekonštrukciu rekonštrukcie. „Museli sme zo zahraničia objednať škridlu na strechu, strecha je už opravená, okno vymenené. V týchto dňoch sa ukončujú práce na fasádach, ďalej sa budú robiť sanačné omietky a náter,“ vysvetľuje Erika Cintulová. Do konca roka  plánujú ukončenie projektovej dokumentácie na rekonštrukciu meštianskeho domu, kde je umiestnená expozícia meštianskej bytovej kultúry. Z ministerstva kultúry sme dostali dotáciu na opravu strechy. Časť opravia do zimy, časť až na budúci rok. Múzejníci pripravujú aj reinštaláciu expozície na prízemí hradu s lapidáriom a významnými exponátmi ako je originál svetlonosky či pôvodný portál z hradnej kaplnky.

Pôvodná socha Svetlonosky. Snímka: archív Múzea v Kežmarku

Na Hrade Ľubovňa opäť vystavili v rôznych projektoch vlastný zbierkový fond farbotlačí a kožuchov a uviedli 3D prezentáciu podoby gotického hradu. „Momentálne sa na hrade maká. Rekonštruje sa Palác Ľubomírskych, gotický palác a jeho podzemie a tiež sa realizuje bežná údržba – oprava ochodze južného múra,“ povedal riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

Ľubovniansky hrad, Snímka: rov

Hradom sa darí

Podľa informácii Sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy a výstavby návštevnosť hradov a zámkov na Slovensku veľmi úzko súvisí so zvyšovaním návštevnosti Slovenska, ktorá rastie kontinuálne už štvrtý rok za sebou. „Hrady tiež organizujú rôzne kultúrno-spoločenské podujatia a sú silným motivačným prvkom. Návštevníci tak môžu nielen vidieť, ale aj zažiť atmosféru napríklad historických bojov, rozprávok, koncertov či tradičných remesiel. Rast návštevnosti kultúrno-historických objektov je tak úzko spojený aj s rastom počtu organizovaných podujatí v ich priestoroch,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva pre Podtatranské noviny. K silným „ťahákom“ sezóny na Kežmarskom hrade bývajú už tradične rozprávka a Krvavé dejiny v podaní divadla exTeatro. Na Hrade Ľubovňa počasie prialo programom, k najobľúbenejším patrili koncerty Zuzany Smatanovej a Sisy Sklovskej.

Jana TOMALOVÁ