Krátke správy z regiónu – 41. týždeň

Nemocnica rekonštruuje prízemie

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku začala s rekonštrukciou hlavného vstupu a prízemia. Po modernizácii za viac ako 75-tisíc eur sa pacienti môžu podľa riaditeľa nemocnice Viktora Halířa tešiť na nové sociálne zariadenia s rozšírenými bezbariérovými vstupmi. Rekonštrukcia potrvá do konca októbra. Súčasne v nemocnici rekonštruujú aj nevyužívané priestory operačných sál, tie budú slúžiť pre účely laboratórnych vyšetrovacích metód, konkrétne biochemicko-hematologické laboratórium.

Kežmarská nemocnica. Snímka: Richard Gerényi

Líšky očkujú proti besnote

Štátna veterinárna a potravinová správa organizuje už 38. sezónu orálnu vakcináciu líšok. Od včera, pondelka 8. októbra do 21. októbra, budú letecky pokladať čiernohnedé vakcinačné návnady guľatého alebo hranatého tvaru. Vo vnútri sú uložené plastikové tobolky s nápisom Pozor, vakcinácia proti besnote. V prípade kontaktu očkovacej látky so sliznicou, očí, nosa a úst kontaktujte urýchlene lekára. Pri kontakte látky s rukami si ich dezinfikujte alebo umyte mydlom.

Tatranskí hasiči dostali vak

Lesný požiar zo začiatku mája tohto roku spôsobil v Tatranskom národnom parku škody na prírode za viac ako 1,3 milióna eur. Ministerstvo životného prostredia uvoľnilo prostriedky na zakúpenie bambi vaku, ktorý bude v budúcnosti pri podobných situáciách okamžite k dispozícii. Zariadenie poslúži v prípade potreby aj v Nízkych Tatrách alebo v Slovenskom raji. V chránených územiach je potrebné dodržiavať zásady – predovšetkým v lesoch nepoužívať otvorený oheň, nefajčiť a nevypaľovať suchú trávu.

Záchranári zasahovali aj v Pieninách

V sobotu horskí záchranári v súčinnosti s leteckými záchranármi pomáhali poľskému turistovi, ktorého počas schádzania z Bystrej lávky zasiahli padajúce skaly. V ten istý deň ošetrili ruku poľskej turistke v doline Kežmarskej Bielej vody a poľského turistu ošetrili v Prielome Dunajca. V nedeľu podvečer zasahovala Horská záchranná služba pod Slavkovským štítom. Dve Slovenky vo veku 21 a 31 rokov zišli z turistického chodníka a nevedeli sa vrátiť, navyše, báli sa postupovať s príchodom tmy.

Ilustračná snímka: www.hzs.sk

Kontra je divadlom sezóny 2018

Minulý štvrtok v Slovenskom národnom divadle odovzdávala Asociácia súčasného divadla ceny Dosky. Tie sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, či už ide o činoherné divadlo, operu, muzikál, bábkové divadlo, balet alebo súčasný tanec. O víťazoch rozhodujú ľudia v ankete. V jednej z desiatich kategórií – divadlo sezóny 2018, cenu získalo Divadlo Kontra zo Spišskej Novej Vsi. Ceny Dosky sa udeľujú od roku 1996.

Cestujúcich vlakom čaká výluka

Železnice Slovenskej republiky realizujú do stredy 12. októbra výlukové práce na trati Studený Potok – Matejovce pri Poprade – Poprad-Tatry. Železnice opravujú koľajové lôžka koľají, odstraňujú nánosy zeminy po prívalových dažďoch, dopĺňajú štrkové lôžko a výškovo upravujú koľaje na traťovú rýchlosť. Keďže ide o jednokoľajovú trať, cestujúcich prepraví náhradná autobusová doprava medzi ŽST Studený Potok od 8. do 12. októbra a od 8. do 10. októbra medzi ŽST Kežmarok a Poprad-Tatry.

Sobota patrí Belianskemu pochodu

Túto sobotu si pietnou spomienkou uctia obete Belianskych Tatier a ich velikánov na Belianskom turistickom pochode. O 7.30 h vás bezplatná autobusová doprava vezme do Tatranskej Kotliny zo Spišskej Belej zo zastávky pri obchodnom dome Jednota. Pochod sa začne o 8.30 h pred sanatóriom, cieľom je chata Plesnivec. Autobus pôjde naspäť z Tatranskej Kotliny do Spišskej Belej o 15.30 h. Pre účastníkov Belianskeho pochodu je pripravené občerstvenie a bezplatné meranie krvného tlaku.

Belianske Tatry zo Ždiaru. Snímka: rov

O mariánskej púti hovorili v Španielsku

Koncom septembra odprezentoval v Santiagu de Compostella prešovský župan Milan Majerský s delegáciou vlajkový projekt Svätomariánska púť, ktorý bol inšpirovaný práve najznámejšou pútnickou trasou. Naši župní predstavitelia si vypočuli informácie o pozitívnom vplyve pútnickej trasy na regiónoch Galícia a Astúria. Na zveľadenie pútnických miest v Levoči, Ľutine, Gaboltove a v Litmanovej sa použije 2,1 milióna eur z celkového rozpočtu 4 milióny pre slovenskú aj poľskú stranu.

Zrekonštruujú aj most v Spišskej Belej

Mosty na území PSK majú priemerne 50 až 60 rokov. Najstaršie boli vybudované v medzivojnovom a povojnovom období. V súčasnosti je v PSK 14 mostov vo veľmi zlom stave. V našom regióne ide o mosty v Jezersku, Šarišskom Jastrabí, v Huncovciach, o most za Tatranskou Kotlinou a za Veľkou Frankovou. PSK plánuje ešte v tomto roku zrekonštruovať päť mostov v najhoršom stave. Ich opravou má odstrániť havarijný stupeň stavieb. Rekonštrukcie by sa mal dočkať most v zlom stave v Spišskej Belej.

Spišská Belá. Snímka: rov

Môžete diskutovať s Golonkom

Tento piatok o 18.00 h vás v Mestskom kultúrnom stredisku v Kežmarku čaká beseda s niekoľkonásobným účastníkom Tatranského pohára Jozefom Golonkom. V predvečer prvého domáceho zápasu kežmarských hokejistov proti súperovi z Rimavskej Soboty sa tak Kežmarčania stretnú a porozprávajú s bývalým československým reprezentantom a trénerom slovenskej reprezentácie.