Na hrade začali s opravou Kapitánskeho domu

Spišské múzeum v Levoči začalo s obnovou najstarších častí Spišského hradu.

Na Spišskom hrade začali s opravou Kapitánskeho domu. Snímka: rov

Takmer 523-tisíc eur bude stáť rekonštrukcia „Kapitánskeho domu“ na hornom hrade. Ide o jeden z najstarších objektov Spišského hradu. Jeho obnovou vzniknú priestory pre technické, sociálne a hygienické zázemie pre pokračovanie ďalších etáp rekonštrukcie a príprava pre vytvorenie technického zázemia pre prevádzku prehliadkových trás. Súčasne s Kapitánskym domom sa upravia aj plochy nádvoria v nevyhnutnom rozsahu v rámci prehliadkových trás. Súčasťou prác sú aj vnútroareálové rozvody inžinierskych sietí – kanalizácia, vodovod, silno i slaboprúdové rozvody.

Rezort poskytol milión eur

Prvá etapa rekonštrukcie Spišského hradu zahŕňa okrem obnovy Kapitánskeho domu aj rekonštrukciu románskeho paláca, ktorý je najvzácnejšou architektúrou na hrade. V románskom paláci sa majú robiť reštaurátorské a stavebné práce, vrátane zastrešenia objektu. Stavebným prácam predchádza nevyhnutný archeologický výskum. Celkové náklady na prvú etapu predstavujú 2,636 milióna eur. Celkovo je potrebné na obnovu až 5,5 milióna eur. Na prvú etapu poskytlo ministerstvo kultúry na tento rok jeden milión eur. „Je veľmi dobré, že máme prvý milión, pretože sa môžu urobiť inžinierske siete, ktoré na hrade chýbali. Prvá fáza obnovy by mala trvať 18 mesiacov,“ uviedla počas kontrolného dňa na hrade uplynulý štvrtok ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Spišský hrad. Snímka: rov

Návštevnosť už presiahla 200-tisíc

Spišský hrad patrí k najnavštevovanejším pamiatkam na Slovensku. Hrad zapísaný na zozname UNESCO navštívilo do polovice októbra takmer 203-tisíc návštevníkov. „Keďže budeme mať otvorené približne do polovice novembra, určite sa priblížime k číslam z rokov 2016 a 2017. Môžeme povedať, že hrad je dobre navštevovaný,“ uviedla zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea Dáša Uharčeková Pavúková. Rekordnú návštevnosť zaznamenali na hrade v minulom roku, keď hrad navštívilo 212-tisíc turistov, rok predtým 209-tisíc. Návštevnosť sa odráža aj na tržbách, tie sa v múzeu približujú k jednému miliónu eur. Letné horúčavy podľa Pavúkovej neprospievajú návštevnosti, keďže ľudia sa idú radšej kúpať.
Súčasné rekonštrukčné práce na hornom hrade podľa Pavúkovej neovplyvnia návštevníkov. „Ľudia vidia, že sa tu robí, avšak vyhliadkové trasy nie sú obmedzené,“ uviedla zástupkyňa riaditeľky. V zrekonštruovanom Kapitánskom dome vznikne zázemie pre návštevníkov a pracovníkov múzea. Objekt bude slúžiť ako zázemie hlavne po tom, ako sa otvoria nové expozície a románsky palác na hornom hrade. „Nebudú tam expozície, skôr depozity a zázemie pre pracovníkov,“ dodala Pavúková.

Rastislav OVŠONKA